Svatba na zelené vlně: Jak uspořádat svůj den udržitelně, ale stylově?

Přestože to s letošními svatbami nevypadalo úplně růžově, letošní letní svatby se nakonec konat můžou. Pokud jste i vy do poslední chvíle vyčkávala a teď vás čeká spousta zařizování, možná vám pomohou naše tipy, které navazují na aktuální trend udržitelnosti. 

Největším trendem letošní svatební sezóny je udržitelnost. Zapomeňte tedy na balónky, umělé květiny, organzy a plastová brčka. Zelenou mají přírodní dekorace, které si snadno sama vyrobíte nebo můžete využít třeba půjčovnu. Jakými dalšími způsoby můžete zařídit, aby byla vaše svatba šetrná k přírodě?

Výběr šatů

Nechte si svatební šaty ušít tak, abyste je i po svém velkém dni unosila. Ideální jsou šaty složené ze sukně a topu, obojí pak můžete kombinovat s ostatními kousky ve vašem šatníku a nosit k různým příležitostem. Pokud přeci jen toužíte po zdobnějších šatech, nechte si je po svatbě přešít a klidně i obarvit tak, abyste je ještě mohla nosit. Můžete pak i při běžném pracovním dnu s láskou vzpomínat na svou dokonalou svatbu. Skvělou volbou jsou také šaty z materiálů šetrných k přírodě. Napadlo vás někdy, že třeba lněné svatební šaty vypadají skvěle? Ty si můžete nechat ušít například u Kateřiny Černé, která pod svou značkou K.BANA tvoří výhradně z pohodlného a funkčního lnu.

V případě, že si chcete šaty jen vypůjčit, zjistěte si, jestli daná půjčovna nabízí šaty šité v České republice a z jakých jsou materiálů.

Loading
Loading

Dekorace

„Poslední roky se stává častou dominantou svateb dřevo a dřevěné dekorace. Dřevo je jemné a příjemné na dotek, krásně voní a vkusně doplní jakýkoliv typ svatby. Zvlášť krásně se bude vyjímat, pokud plánujete svatbu venku,“ říká majitelka půjčovny dřevěných svatebních dekorací Wood & Wedding Lucie.

„Letos jsou hodně oblíbené slavobrány v podobě šestiúhelníku nebo slavobrána v podobě dvoukřídlých dveří. Dřevěná slavobrána je působivá, romantická a celé svatbě dodá poetický nádech. I po několika letech na ten pocit při polibku pod dřevěnou slavobránou budete jistě vzpomínat,“ popisuje Lucie, která rozhodně ví, o čem mluví, protože je zároveň také svatební koordinátorkou.

Velmi oblíbené jsou letos dřevěné stojany na dort nebo menší stojany do takzvaného candy baru, tedy na stůl se sladkými dobrotami. Ale tím to zdaleka nekončí, vaši svatbu mohou ozdobit také dřevěné bedýnky, lucerny, polínka, dekorativní sudy, štafle na sladké zákusky nebo třeba rám do fotokoutku.

Loading

Krásné udržitelné dekorace můžete vyčarovat také z nevyužitých věcí, jako jsou zavařovací lahve, lahve od vína, korkové špunty nebo třeba staré záclony. Nebo vyrazte na procházku do lesa a nasbírejte si šišky, větvičky, jehličí, mech a kůru. Právě ta nejjednodušší dekorace je ta nejkrásnější.

Loading

Květiny

K dřevěným dekoracím skvěle ladí také květiny, které nesmí na svatbě chybět. Při jejich výběru dbejte na to, aby byly sezónní a lokálně pěstované. Netrvejte za každou cenu na tom, že musíte mít svatební kytici plnou pivoněk, když zrovna není jejich sezóna. Takové květiny jsou v zahraničí pěstované uměle ve sklenících a navíc jejich dovoz za sebou zanechává výraznou uhlíkovou stopu. Využijte speciální květinové farmy a louky (třeba Louky květ), kde si sama květiny natrháte a následně přesně podle své představy svážete. Nebo vsaďte na květinářství, která vám dodají klidně rovnou svázané květiny i vývazky z vlastních zahrad (Kytky od potoka nebo třeba Green Decor). Luční kvítí je stejně nejkrásnější!

Loading
Loading

Jídlo a pití

Pokud chcete myšlenku udržitelné svatby dotáhnout k dokonalosti, zaměřte se také na jídlo a pití. Obojí můžete objednat od dodavatelů, kteří pracují s lokálními potraviny pěstovanými v souladu s přírodou. Alkoholické nápoje vám může zajistit nedaleký minipivovar nebo vinař. Stejně tak myslete i na to, na čem nebo v čem jídlo a pití servírujete. Vynechejte jednorázové plastové tácky, kelímky i brčka. Ty už se zkrátka nenosí! A také se vybavte recyklovatelnými papírovými krabičkami, ve kterých si hosté odnesou výslužku.

Loading

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!