Ideální snubní prsten by se vám měl líbit i za 20 let.

Ideální snubní prsten by se vám měl líbit i za 20 let. Zdroj: Danfil Jewellery

Nejkrásnější snubní prsten? Víme, jak vybrat ten pravý

O výběru snubních prstenů bylo napsáno hodně, ale jak mezi spoustou nádherných kousků, které jsou na trhu, vypátrat ten osudový, který budete s láskou nosit desítky let? Je to jednodušší, než si myslíte. Přinášíme vám pár tipů, které vám výběr usnadní.

Který snubní prsten je ten nejkrásnější a bude mi dělat radost dlouhé roky? Stačí si položit několik základních otázek, a hned budete moudřejší:

1. Rozpočet

Určete si maximální částku, kterou můžete do nákupu investovat. Je jen na vašich možnostech, jestli to bude 5, 10 nebo 20 tisíc korun. Díky finančnímu sítu řada prstenů z výběru vypadne.

2. Materiál

Ujasněte si s partnerem, jestli chcete stříbro, zlato nebo jiné moderní materiály. Ideální je vycházet z toho, že by spolu snubní a zásnubní prsten měly ladit. Minimálně alespoň co se materiálu týká.

3. Profil

Nošení snubního prstenu ovlivňuje i jeho profil. Mezi nejpopulárnější v současnosti patří půlkulaté a kulaté prsteny.

4. Šířka

Záleží hlavně na velikosti ruky. Obecně platí, že užší a méně nápadný kroužek je vhodný pro štíhlejší a delší prsty. Naopak širší je vhodný pro silnější prsty.

Jednoduchost nikdy nevyjde z módy.
Jednoduchost nikdy nevyjde z módy. | Zdroj: Danfil Jewellery

5. Povrch

Dlouhodobě nejoblíbenější jsou prsteny s lesklým povrchem, které jsou nejméně náchylně k mechanickému poškození. Ale pěkné jsou i pískované, broušené, drásané nebo tzv. ice prsteny.

6. Drahé kameny

Snubní prsten s kamenem vždy upoutá pozornost. A nemusí jít o obří drahokam, stačí i malinký kamínek. Pokud vám to vyhovuje, zvolte snubní prsten ve stylu eternity, který je po celém svém obvodu osázen blýskavými diamanty. Velmi trendy jsou snubní prsteny z růžového zlata.

7. Velikost

Velikost prstenu je samozřejmě zásadní, a proto vám s volbou té optimálně poradí každý zkušený šperkař. Díky speciálnímu multisizeru si ale můžete velikost změřit i z pohodlí domova.

8. Rytina

Poslední důležitý bod k řešení je rytina. Páry si nejčastěji nechávají vyrýt datum svatby a jména, ale klidně můžete dát přednost datu seznámení nebo prvního polibku.

Zbrklý výběr by vás mohl mrzet

Pokud si předem ujasníte, jakou máte představu a finanční limit, bude pro vás výběr snubního prstenu mnohem jednodušší. I když později můžete nechat změnit jeho profil nebo povrch, určitě zvažte, jestli je prsten natolik nadčasový, aby se vám líbil i za 20 let. Pokud se při vybírání necháte strhnout aktuálním výkřikem módy, hrozí, že bude šperk příští sezónu „out“.

Jak vybrat ten správný?
Jak vybrat ten správný? | Zdroj: Danfil Jewellery

Nezapomeňte také zvážit, jestli raději chcete prsten, který bude zdobný a každého oslní, nebo upřednostníte střízlivější a praktičtější provedení. V prvním případě se můžete těšit na pochvaly obdivné pohledy, ale v druhém zase nehrozí, že budete muset prsten několikrát denně odkládat při každé manuální činnosti.

I prsteny si zaslouží péči

Ideální je, když je prodejce prstenu zároveň i jeho výrobcem. Každý šperk mu projde rukama, a proto dokáže klientovi detailně popsat veškeré technologické postupy i vlastnosti použitých materiálů.

Zároveň platí, že dobrý prodejce by vám měl nabídnout možnost pravidelného servisu. Každý šperk je potřeba udržovat a starat se o něj. Jak tedy napomoct tomu, aby váš prsten vypadal co nejdéle jako nový?

1. Nenoste šperky při manuálních pracích ani při sportování.2. Při práci s čisticími prostředky a kosmetickými přípravky šperky raději sundejte.3. Šperky, je-li to možné, nenoste ani do bazénu, termálních lázní nebo sauny.