Nejkrásnější šaty na podzimní svatbu: V těchto mezi hosty zazáříte!

Máte pozvánku na podzimní svatbu? Gratulujeme! Zbývá vyřešit, co si vzít na sebe. Zapomeňte na letní šaty na ramínka a pořiďte si šaty z nových podzimních kolekcí, které budou perfektně korespondovat se stylem svatby. 

Když se řekne podzimní svatba, nejspíš vám v hlavě naskočí specifické barvy, které odpovídají tomuto ročnímu období. A je to v podstatě správná představa. Příroda na podzim nabízí nové odstíny, které skutečně často bývají předlohou pro ladění celé svatby, jelikož připravují perfektní kulisu pro fotografie. Neznamená to ale, že musíte nutně shánět oranžové nebo vínové šaty, byť obě barvy jsou letos v kurzu (oranžová obzvlášť). Teď v září jsou skvělou barevnou inspirací třeba oblíbené kytky jiřiny, které hrají nejen výraznými tmavšími odstíny, ale také bledě pastelovými.

TIP NA VIDEO: Jak stejné šaty sluší velikosti S a velikosti XL?

Nepodceňujte dress code!

Asi nemá smysl opakovat, že bílá barva je už od dob královny Viktorie, která tuto tradici rozšířila do celého světa, vyhrazená pouze pro nevěstu. Raději se tedy nepokoušejte vynést ani bílé šaty se vzorem. V případě černé se pro jistotu předem domluvte s nevěstou. Na svatbách v zahraničí se někdy objevuje a jsou svatby, do kterých perfektně zapadne. Obecně ale platí, že Češi jsou konzervativní a černou látku, byť třeba posetou růžovými květy, možná nepochopí. Podzimní svatby naopak unesou smělé odstíny, jako je třeba fuchsiová, která bývá jinak spíše oblíbená na červeném koberci.

Co se týče střihu, je to tisíckrát omílaná věc, ale platí stále: Midi délka je nejjistější a často nejvhodnější variantou (s citem volené výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo). Podzimní svatby se liší tím, že si můžete dovolit delší rukáv, což řada žen ocení. Slavnostní punc šatům dodávají zejména balonové, nabírané nebo takzvané křidélkové rukávy, dále hranaté výstřihy, kanýry nebo stále velmi oblíbené plisé. Podzim také pravidelně vrací do hry elegantní šaty se stojáčkem u krku, které byly k vidění i na přehlídkách Zimmermann, Isabel Marant nebo Ulla Johnson.

V posledních letech je trendem nesvazovat hosty požadavkem na konkrétní barvu oděvu a ponechat jim prostor pro módní sebevyjádření. Ve výsledku tak vznikají i mnohem hezčí a barvitější skupinové snímky. Meze se nekladou ani vzorům – i když květiny jsou stále na piedestalu, klidně můžete vsadit i na puntíky, popřípadě na kašmírový nebo jemný geometrický vzor (teď na podzim se vrací retro ve stylu 70. let). Nenechte se však mýlit, stále je nutné dodržet dress code a společenský požadavek na kvalitu materiálů i střihů. Jen tak budete mít jistotu, že vám to opravdu sluší.

Loading

Fotogalerie: Nejkrásnější šaty na podzimní svatbu z aktuálních kolekcí

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!