Co se v poslední době událo ve světě módy?

Co se v poslední době událo ve světě módy? Zdroj: Profimedia.cz / iStock.com / Instagram @skims a @ether / Archiv firem / Grafika: Ivona Horváth Souralová

Novinky ze světa módy: Tragická smrt designéra i kolekce, které se zmocnili překupníci

V módě se v poslední době děje tolik věcí, že si tyto novinky zaslouží rekapitulaci. Přinášíme vám výjimečný pelmel nejdůležitějších fashion událostí – ať už na tuzemské či na světové půdě.

Met Gala 2024 zná své téma

Téma příštího Met Gala, které se bude konat v pondělí 6. května 2024, bylo odhaleno. Tentokrát nese název Sleeping Beauties: Rewakening Fashion a na první dojem svádí k výkladu ve stylu návratu tradiční krásy do módy, popřípadě k doslovné inspiraci slavnou pohádkou bratří Grimmů. Stejnojmenná výstava, která se bude konat v Kostýmním institutu Metropolitního muzea, však nabízí trochu jinou interpretaci – bude věnována archivním oděvům, které jsou natolik vzácné, že už je nelze obléknout, pouze za přísných podmínek vystavit. Šaty tak ožijí prostřednictvím rozšířené reality, umělé inteligence a dalších technologických vychytávek, které jim dodají vůně, zvuky, pohyb i textury.

Zemřel kreativní ředitel Moschino

V pátek 10. listopadu přinesl módní dům Moschino tragickou zprávu, která se zdála být takřka nereálná. Nově jmenovaný kreativní ředitel Davide Renne, který do této pozice oficiálně nastoupil jen deset dnů předtím, nečekaně zemřel z důvodu „náhlé nemoci“. Bylo mu 46 let. Renne ve funkci vystřídal Jeremyho Scotta, sám předtím pracoval v týmu módního domu Gucci po boku Alessandra Michele. Svou první kolekci Moschino plánoval představit v únoru příštího roku.

Zdeněk Vacek uvádí kolekci ve stříbře

Avantgardního klenotníka Zdeňka Vacka si možná pamatujete jako polovinu uznávané dvojice šperkařské značky Zorya. Loni si po dvou letech sólo tvorby otevřel ateliér na pražských Vinohradech, skrze nějž nyní navazuje se svými zákazníky užší kontakt. Dalším vstřícným krokem je aktuální uvedení luxusní kolekce Bones v přístupnějším stříbře. Šperky, které současně vynikají estetickou křehkostí i energickou živelností, jsou lehce masivnější než zlaté či platinové verze a zdobí je žádoucí patina, která se získává díky opracování ve speciálních „pračkách“. Předobjednat si je můžete na stránkách www.zdenekvacek.cz.

Známe vítěze CFDA Awards

Minulý týden se v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku konaly prestižní módní ceny CFDA. Módní ikonou roku se stala Serena Williams, hlavní cenu za dámskou módu si odnesla Catherine Holstein, zakladatelka značky Khaite, zatímco v pánské sekci zazářil Willy Chavarria, který stojí za stejnojmenným brandem. Uznávané sesterské duo Mary-Kate Olsen a Ashley Olsen získalo sošku za doplňky The Row, v kategorii mezinárodní návrhář byl oceněn Jonathan Anderson za svou značku J.W. Anderson. Za celoživotní přínos byla odměněna Maria Cornejo. A co Gwyneth Paltrow, která se usmívá na fotografii níže? Ta si u příležitosti patnácti let své značky Goop může přidat na poličku ocenění za inovátorský přístup.

Nejžádanější kolekce roku: H&M x Rabanne

Minulý týden se módní nadšenci konečně dočkali uvedení kolekce H&M x Rabanne, jejíž načasování – na začátek party sezóny a současně po výplatě – nemohlo být lepší. Radostná opulence v duchu 70. let zhmotněná do šatů, topů, sukní a kabelek s oslňujícími flitry, úpletů s výraznými retro vzory i elegantních vojenských kabátců v trendy rudé barvě splnila očekávání a zákazníci ji vzali útokem. Současně se naplnily pesimistické predikce, které tvrdily, že se kolekce stane terčem módních překupníků. Jestli vás mrzí, že jste tuto limitku na HM.com nestihli, běžte se podívat na Vinted, kde je k mání řada nejžádanějších kousků s visačkou. A samozřejmě i s přirážkou.

Spojení módních sil: Swarovski x Skims

Kim Kardashian v poslední době demonstruje, že její vlastní knížecí rada „prostě zvedněte p*del a makejte“ přináší ovoce. Jen během několika dnů představila spolupráci vlastní značky Skims s NBA, okouzlující retro předvánoční kampaň, v níž sama vystupuje, a především spolupráci se značkou křišťálových komponentů Swarovski. Výsledkem je kolekce, kde najdete jemně zdobené spodní i tvarovací prádlo, šperky na tělo i zdobené síťované party oblečení. Kolekci, jejíž tváří se opět stala samotná Kim, najdete na e-shopu www.skims.com a ve vybraných prodejnách Swarovski.

Nové módní adresy: Polo Ralph Lauren a Ether

Čas vánočních svetrů začíná a s ním přichází do Česka i značka Polo Ralph Lauren – konkrétně do Pařížské ulice 26. V nové prodejně, která reflektuje tradiční sebevědomý styl slavného amerického brandu, najdete dámskou i pánskou sekci.

Další módní spot se otvírá ve středu 15. listopadu na adrese Petrské náměstí 1. Zakladatelka značky Ether Eva Vontorová přivítá své zákaznice ve zbrusu novém prosluněném showroomu, kde se budou moci seznámit blíže s její minimalistickou tvorbou.