Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Jak šetřit za elektřinu? Zkuste jednoduché, ale osvědčené triky

Ceny za elektřinu atakují historická maxima a hledat cesty, kde a jak elektřinu šetřit, jsou tak více než namístě. Připravili jsme pro vás proto pět tipů, na které spotřebiče se v domácnosti zaměřit a jak s nimi zacházet, aby nespotřebovávaly více elektřiny, než je nezbytně nutné. Výsledky vašeho snažení se sice dostaví až při ročním vyúčtování, čím dříve ale začnete, tím větší úspory elektřiny dosáhnete. A to se vyplatí.

Začněte u žárovek

Obyčejné žárovky jsou sice na první dobrou levnější, z dlouhodobého pohledu se ale mohou pěkně prodražit. Buďte proto osvícení dříve, než váš překvapí vyúčtování za elektřinu a investujte do LED žárovek. Provoz jedné obyčejné žárovky o příkonu 60 wattů při 3 hodinách svícení denně vyjde ročně na zhruba 618 Kč. Že to není moc? Tak schválně, spočítejte si, kolik máte doma žárovek, možná budete překvapeni. Oproti tomu provoz LED žárovky stejné svítivosti ročně stojí jen 62 Kč. A pozor – LED žárovky vám navíc vydrží až 10 let, tedy desetkrát déle než žárovky klasické.

 

 

V ledničce pozor na námrazu

Věděli jste, že už 3–5 mm námrazy v mrazničce zvyšují spotřebu elektřiny o neuvěřitelných 30 %?Námrazu a vysoký doplatek za elektřinu nebudete muset řešit, pokud si pořídíte moderní, energeticky úsporný spotřebič. Na trhu jich je k dispozici nepřeberné množství, vybírat byste měli z ledniček s označením energetická třída A (dříve A+++). Pozor dejte také na nastavenou teplotu, která by se měla pohybovat mezi 5 a 8 °C. Rozdíl mezi 5 a 3 °C může u novějších chladniček znamenat úsporu 570 Kč za rok, u starších typů i více.

 

I o sušičku se musíte starat

Zejména pokud žijete v bytě bez možnosti sušení prádla venku, je sušička nezastupitelným pomocníkem. Na druhou stranu patří právě sušička k největším žroutům elektřiny. Uvádí se, že průměrná čtyřčlenná domácnost ji zapíná 2× až 3× týdně, v přepočtu tedy přibližně 128× ročně. Což se samozřejmě odráží na účtech za elektřinu. Když se ale jde na sušení chytře, dá se ušetřit i na něm. Základem je vybrat dobrou sušičku a investovat do kvalitního spotřebiče, ideálně s kondenzačním tepelným čerpadlem a s „áčkovou“ energetickou úspornou třídou. Nezapomínejte také na to, že i sušička potřebuje péči. Proto si najděte čas a pravidelně vyčistěte výparníky a filtry. Byli byste jistě překvapeni, jak zaneřáděná sušička dokáže zbytečně zvýšit spotřebu elektřiny.

 

Šetřete elektřinu i při vaření kávy

Známe to asi všichni – jdeme si uvařit jeden šálek kávy, a přitom v rychlovarné konvici ohřejeme půl litru vody, i více. Přitom kromě zbytečného plýtvání vodou zvyšujeme i účet za elektřinu,které je na větší množství vody samozřejmě zapotřebí více. Řešení je přitom poměrně jednoduché – odměřit si vodu do hrníčku, přelít do konvice a ohřát jen tolik, kolik reálně v danou chvíli potřebujeme. Tímto novým drobným zvykem můžete ušetřit i 1 218 Kč ročně. Snažte se přitom dodržet minimální doporučené množství vody, které udává výrobce. Pokud to nepůjde, opatrně si ohřejte hrníček vody raději v mikrovlnce.

 

Snižte teplotu na bojleru

Máte-li doma bojler, pak si zkontrolujte, jakou teplotu na něm máte nastavenou. S největší pravděpodobností vodu v bojleru totiž zbytečně přehříváte a tím zvyšujete své výdaje za elektřinu. Pro příjemnou horkou vodu či sprchu vám stačí 50 °C. Pro představu: Když snížíte ohřev vody v bojleru s objemem 160 l ze 60 °C o 10 °C, ušetříte ročně až 4 920 Kč. A navíc, na teplotě vody to ani nepoznáte. Zkuste to.