Zkusíme to skloubit

Zkusíme to skloubit Zdroj: pixabay

Chcete práci, kterou budete milovat, nebo peníze?

Živit se prací, která nás baví a je naší vášní, vydělat za ni spoustu peněz a navíc ještě dokázat sladit pracovní život s tím soukromým. Opravdu to však lze, nebo je to jen líbivá teorie z knih osobního rozvoje, která nás v konečném důsledku činí ještě nešťastnějšími, než jsme, protože na tenhle ideál většina z nás nikdy nedosáhne?

V nejrůznějších návodech na šťastný život se dnes často dočtete, jak je důležité dělat, co milujete, aby vás práce bavila a abyste v ní byli šťastní. Štěstí, vášeň, láska a zapálení na nás útočí ze všech stran. Kdysi se to týkalo jen partnerů, teď bychom měli zbožňovat i svou práci. Jenomže ruku na srdce, komu se to daří?

Co říkají výzkumy?

Podle loňského výzkumu agentury STEM/MARK pouze desetina lidí prohlašuje, že svou práci miluje a moc je baví. Sedmdesát procent má svou práci celkem rádo, většinou je baví, ale někdy méně. Ostatní svou práci rádi nemají, dvě procenta vyloženě nesnášejí, ale je to povinnost, tak co mají dělat, reagovali v průzkumu.

I když jsou spokojení, 80 procent Čechů by chtělo svou práci změnit, co se týče profese nebo pozice. Většinou jim v tom brání obavy ze ztráty příjmu a dalších výhod a nedostatek odvahy a důvěry ve vlastní schopnosti. Byli by spokojenější, kdyby poslechli moderní heslo „do what you love“? A jak by se to případně odrazilo na jejich výdělku?

Brněnská psycholožka práce Zdeňka Židková tvrdí, že důležitost nadšení a radosti z práce je nezpochybnitelná, ovšem primárně pro duševní zdraví. „Člověk nemá dělat práci, která ho vyloženě odpuzuje. Ale že by nadšení ovlivňovalo i výši výdělku? To si nemyslím a žádný takový průzkum neznám,“ říká. Podle odbornice je člověk velice adaptabilní a jen malá část lidí má už od narození pocit, že ví, čím bude a nespokojí se s náhradním řešením.

Proč vášeň nefunguje?

Poslední dobou mám pocit, že všechny ty knihy a koučové, kteří do nás hučí hesla o lásce a vášni k práci, mají spíš opačný efekt než zřejmě původně zamýšlenou motivaci a cestu za štěstím. Jen se nad tím zamyslete! Neuběhne den, abyste neslyšeli něco o tom, že jen hloupí lidé s minimem odvahy běhají „krysí závod“.

Když mě práce baví
Když mě práce baví | Zdroj: pixabay

Americký kouč Marty Nemko zjistil, že kdybychom se opravdu chovali podle toho, co vyčteme z populárních příruček, v pracovním světě by existovaly víceméně pouze čtyři oblasti: kreativní (spisovatelé, malíři a jiní umělci), vzdělávací (učitelé, koučové, odborníci zaměření na otázky životního prostředí, pracovníci charity), showbyznys (filmové a popové hvězdy, modelky, sportovní profesionálové) a ta, kterou angličtina nazývá slovem „glitz“ (rozsvítit, rozzářit) a zahrnuje módní návrháře, stylisty, designéry, interiérové poradce nebo plánovače večírků, párty a dalších akcí.

Řada lidí tak možná dělá, co miluje, jenže nemá ani na chleba. Průměrný americký herec si podle průzkumu z roku 2012 přijde na 25 000 dolarů ročně, za což třeba v hlavním městě Washingtonu, D. C., nezaplatíte ani nájem. No a zkuste s tím přežít v LA!

Jak dělat, co milujete a dostat za to zaplaceno?

„Základní ekonomické pravidlo říká, že pokud chcete něco, co je vzácné a hodnotné, musíte něco jiného vzácného a hodnotného nabídnout na oplátku. Chcete dělat skvělou práci? Musíte taky skvělou práci umět zastat,“ píše Cal Newport, profesor z Univerzity v Georgetownu v knize So Good They Can´t Ignore You (Tak dobří, že vás nemůžou ignorovat). On i Marty Nemko se shodují, že jedině když jste nadprůměrní, dá se v tom, co milujete, uspět a zároveň vydělat velké peníze. Být nadprůměrný si přitom žádá hlavně zkušenosti, a to 10 000 a víc hodin práce - víc kvantity rovná se víc kvality.

Pokud peníze nemáte, nepomůže vám ani láska k profesi až za hrob. Autoři tvrdí, že pracovní i životní spokojenost a slušné finanční ohodnocení vycházejí z toho, o čem už na začátku mluvila Zdeňka Židková: Že totiž poznáte svůj okruh zájmů a v něm ležící konkrétní profesi se prostě naučíte mít rádi. „Lidé, kteří se naučili milovat, co dělají, bývají šťastnější než ti, kteří se rozhodli dělat, co milují. Druhá cesta mnohé přivedla pouze ke střídání zaměstnání a únavě z marného hledání štěstí, případně k bankrotu“ píše Cal Newport.

Peníze, nebo život?

Můžete namítnout, že štěstí má s penězi pramálo společného, což je i není pravda. Současná společnost je na vydělávání peněz postavená. Kdybychom si teď všichni řekli: budeme si pěstovat jenom vlastní jídlo, nebudeme používat auto a tak dále, tudíž nebudeme potřebovat peníze, vytáhli bychom kostku domina, takže bůhvíjak by celá hra dopadla. Vyhráli bychom? Prohráli? A jak šťastní nebo nešťastní bychom byli?

Jsou mezi námi takoví, kteří se rozhodli žít bez peněz. A jsou mezi námi takoví, kteří svou práci nenávidí, ale zůstávají v ní právě kvůli penězům. Psycholožka Zdeňka Židková tvrdí, že pro některé lidi je vydělávání peněz posedlostí. „Mýlíme se však, když říkáme, že pracují pro peníze. Oni nepracují pro peníze, oni vydělanými penězi sytí svou ctižádost,“ říká.

Zkusíme to skloubit
Zkusíme to skloubit | Zdroj: pixabay

Co je na dnešní době dobré, je, že máme možnost skloubit vydělávání peněz s tím, co chceme a co nás baví. Když se nebudeme pouštět do extrémů a budeme poslouchat primárně sami sebe místo líbivých hesel, budeme mít pocit štěstí i relativně plnou peněženku. Tedy když to tak budeme chtít vidět.

Článek připravil časopis Moje psychologie.