Slow fashion

Slow fashion Zdroj: Ben Orten

Slow nebo fast fashion? Jakou módu chcete vy?

Ptáte se, co je to zas za nový trend? Podívejte se zpátky. Ačkoliv je trendem několika posledních desetiletí neustále zrychlovat, odraz v zrcadle, který nám móda nastavuje, nevypadá příliš půvabně. Je unavený a špinavý - a přeje si konečně zpomalit.Možná, že se opět vrátí doba, kdy se oblečení dělilo na to běžné a "hodobožové", vyrobené poctivě a s láskou. Tak, jak se definuje slow fashion.

Slow fashion, neboli „pomalá móda“, stojí v opozici k současné masové produkci oblečení, tzv. „fast fashion“. Obchody nenabízejí kolekce pro jednotlivá roční období, jako to bylo běžné (a logické) dříve, ale doplňují novinky dokonce každý týden. Výsledkem je neustálý tlak na zákazníka, který si má myslet, že tričko z minulého měsíce už je trochu out a je potřeba si pořídit něco nového.

Věci jsou taky velmi levné, takže si těch triček můžeme dopřát víc – a víc se radovat. Tedy jen do té doby, než se nám okoukají nebo rozpadnou, což netrvá příliš dlouho. Ruku v ruce s produkcí co největší kvantity totiž klesá kvalita, takže oděvy, které bylo kdysi možné dědit po celé generace, nyní vydrží jen několik vyprání.

Vedle nepříjemností se střihem a gramáží existují ještě další vážné argumenty, proč by bylo dobré stávající systém změnit. Většina značek, které působí i na českém trhu, vyrábí své zboží v zemích třetího světa, především v Bangladéši, Indii, Vietnamu a Číně. A to za podmínek, které lze stěží označit jako lidské.

Kromě toho, že výroba není fér k lidem, není fér ani k přírodě. Hojně používané chemikálie otravují vodu a v oblasti produkce způsobují vysoký výskyt rakoviny a dalších onemocnění. Ne nadarmo se říká, že textilní průmysl je druhý nejšpinavější na světě.

Vivienne Westwood jede Slow

Jedna z nejvýraznějších postav módního průmyslu, návrhářka a aktivistka Vivienne Westwoodová do každé své Red Label kolekce promítá upozornění na klimatické změny plynoucí mimo jiné právě z působení textilního průmyslu.

A celá řada celebrit v čele s Emmou Watsonovou, Julií Robertsovou a Cate Blanchettovou obléká na předávání Oscarů vintage kousky nebo róby z recyklovaných materiálů, aby veřejně ukázaly, že i ta nejluxusnější móda může hrát fér.

Zásadní podíl na tom má drobná brunetka Livia Firthová, manželka oscarového britského herce Colina Firtha a zakladatelka společnosti Eco-Age. Spolupracuje s celou řadou luxusních značek a pomáhá jim dostat se na zodpovědnější cestu.

Rychle zpomalit!

Na fakt, že fungování módního průmyslu vůbec nevypadá dobře, hlasitě upozornila taky Kate Fletcherová, výrazná postava udržitelné módy a designu působící na London College of Fashion, která poprvé slovní spojení slow fashion použila ve své knize. Psal se rok 2008.

Od té doby celé hnutí navazující na podobné tendence v oblasti stravování (slow food) ušlo velký kus cesty a z teoretických rovin se přesunulo k živé praxi. O čem tedy pomalá móda je? Především o uvědomění si, že neustálými (a často zbytečnými) nákupy neděláme dobře ani své peněžence, ani svému okolí.

A také o rozhodnutí s tím něco udělat – kupovat méně, více času věnovat výběru a znovu zpracovávat staré kusy.

Článek připravil časopis OK! magazine.