Street style v Kodani

Street style v Kodani Zdroj: Profimedia.cz

& Other Stories, 249 eur, stories.com
& Other Stories, 279 eur, stories.com
& Other Stories, 229 eur, stories.com2
Arket, 299 eur, arket.com
Arket, 259 eur, arket.com
33
Fotogalerie

Dlouhý a vlněný: Kde letos pořídit kabát, který budete milovat i za pět let?

Se změnou letního času na zimní a s postupným ochlazováním se přirozeně dostavuje i potřeba proměnit šatník – lehké trenčkoty a kožené bundy pomalu ustupují do pozadí a prim začínají hrát dlouhé vlněné kabáty. Jestli letos uvažujete o koupi nového kousku, třeba ho objevíte v našem výběru. V opačném případě vám alespoň připomeneme, jak o vlněný kabát správně pečovat.

Za vlněný kabát bývá považován takový, který obsahuje alespoň 70 % vlny. To s sebou zpravidla přináší vyšší cenu, a to i v případě modelu z rychlého řetězce. Menší obsah vlny mívají nejen méně kvalitní kousky, ale například i kostkované kabáty, které se obecně skládají z pestřejší směsice vláken – je pak na vás, jestli dáte přednost trendy vzoru, nebo nadčasové kvalitě v podobě jednobarevného kabátu s jasnou převahou vlny.

TIP NA VIDEO: Jaké boty poletí letos na podzim a v zimě?

Video placeholde

K nejoblíbenějším střihům dlouhodobě patří županové zavinovací kabáty, rovné dvouřadé v pánském stylu anebo kratší oversize slouchy. Co se týče barev, určitě je dobré mít v šatníku aspoň jeden ze „svaté čtveřice“ odstínů – černý, camel, šedý nebo tmavomodrý. Letošním hitem jsou však spíše elektrizující odstíny modré, fialové či Valentino pink.

Alberta Ferretti
Alberta Ferretti | Zdroj: Profimedia.cz

Ann Demeulemeester
Ann Demeulemeester | Zdroj: Profimedia.cz

COS
COS | Zdroj: Profimedia.cz

Valentino
Valentino | Zdroj: Profimedia.cz

Jak pečovat o vlněný kabát?

Aby se vám investice do vlněného kabátu vyplatila a model skutečně vydržel celá léta, je třeba vybrat nejen nadčasový střih, ale také o kousek dobře pečovat. Po příchodu domů ho věšte vždy na patřičně široké ramínko, nikoli na věšák. Pokud bylo venku vlhko, poprchávalo nebo sněžilo, nedávejte kabát hned do skříně nebo šatny mezi ostatní oblečení, ale nechte ho nejdřív pořádně proschnout. Názory na čištění vlněného kabátu se různí, každopádně pokud se rozhodnete pro čistírnu, buďte obezřetní s výběrem a poptejte se na reference. 

Praní vlněného kabátu je trochu sázkou do loterie, protože i když máte šetrný program na praní vlny, hrozí, že se vám srazí podšívka. Zkuste si tedy raději nejprve vyprat starší kabát nebo úlovek ze second handu – zvolte co nejnižší teplotu a po vyprání kabát rozložte na ručníky, případně jej pověste a postupně rukama šetrně rovnejte. Určitě si také pořiďte váleček na odchlupení a přes léto uložte kabát do ochranného vaku.

Kde koupíte stylový a nadčasový vlněný kabát? Tady jsou naše tipy z aktuálních kolekcí.