Zemřel Karl Lagerfeld, tyto múzy a celebrity pro něj budou plakat

Ve věku 85 let odešla legenda světové módy Karl Lagerfeld. Návrhář s ikonickou vizáží, který v průběhu své letité kariéry vládl módním domům Chloé, Fendi a především Chanel, si kolem sebe vytvořil kruh oblíbených celebrit, kam však patřil jen málokdo. Které dámy měly to štěstí?

Německý návrhář ještě v lednu představil svou kolekci Chanel haute couture pro jaro a léto, byť osobně už nebyl přítomen. Lagerfeldbyl proslulý nejen svou pracovitostí (v posledních letech vyprodukoval osm kolekcí ročně pro Chanel a pět pro Fendi, nemluvě o své vlastní značce), ale i svým nekompromisním přístupem a jasnými vizemi. Přehlídky módního domu Chanel, kterému vládne od roku 1983, byly pod jeho vedením vždy velikou událostí, kde se sešla také celá řada známých tváří.

Lagerfeld se jimi rád obklopoval, ke své práci potřeboval múzy, ale současně si byl dobře vědom významu celebrit pro budování značky. Podobně jako Gianni Versace nedal v devadesátých letech dopustit na supermodelky v čele s Claudií Schiffer, která po několik let plnila na přehlídkách Chanel výsostnou roli nevěsty. V posledních letech zase dobře vycítil, které mladé modelky či celebrity mají silný hlas na sociálních sítích a vliv na mladou generaci. Jeho přízni se tak těšila Cara Delevingne, Lily-Rose Depp, Kendall Jenner a nejnověji také Kaia Gerber.

Karlovým múzám bylo od sedmnácti do sedmdesáti. Do tohoto pomyslného a těžce přístupného klubu patřila hrstka hereček, modelek či zpěvaček. I když už předtím měly svou slávu, ceny nebo vysoký počet fanoušků na Instagramu, stát se múzou Karla Lagerfelda znamenalo získat status i ve světě módy. A také ochránce, který nad vámi bdí. "Je smutné naučit se žít se smrtí mého váženého a talentovaného přítele Karla Lagerfelda. Jeho podpis bude inspirovat dům Chanel po celá desetiletí," napsala na Twitter Anna Wintour.

Které celebrity se těšily přízni velkého Karla Lagerfelda? Podívejte se do fotogalerie.