Ne, Santa za to opravdu nemůže.

Ne, Santa za to opravdu nemůže. Zdroj: Shutterstock

Vánoce a Silvestr za vaše těla nemohou!

Možná vás to překvapí, ale zimní přibírání není výsledek pouze sladkého vánočního maratonu u pohádek a silvestrovského hodování.  

Spoléháme na volné oblečení

Jak zjistil jeden britský výzkum, šest z deseti žen přes zimu příliš neřeší, co snědí. Odůvodňují to tím, že nabraná kila jednoduše schovají ve velkých, huňatých svetrech, kabátech a vrstveném oblečení. Průzkum také ukázal, že v zimě víc kašleme i na svůj zevnějšek, když si mnohem méně často než v jiných obdobích roku holíme nohy.

Porážejí nás emoce

A to hlavně při vánočním pečení. Odborníci z Univerzity v Marylandu zjistili, že když nám maminka nebo babička upeče něco dobrého a navíc nám řekne, že to dělala hlavně pro nás, vytvoří se mezi námi a jídlem zvláštní emoční pouto. Protože nechceme zklamat pekařku, ládujeme do sebe víc, než je nutné. Zajímavé je, že tímhle přejídáním emoční pouto ještě posilujeme, takže když příště někde narazíme na stejnou pochutinu, sníme jí mnohem víc prostě tak nějak z nostalgie.

Spoléháme na rychlejší spalování kalorií

Také jste slyšela, že v chladném počasí spalujeme kalorie rychleji? To sice opravdu platí, ale jenom do okamžiku, než se venku začneme hýbat. Jakmile se tělo zahřeje, třeba běháním nebo rychlou chůzí, a dostane se do bodu, kdy máte chuť odložit sálu nebo odhodit svetr, studený vzduch už vám se spalováním nijak nepomáhá. Tak pozor na to!

Článek připravil časopis Dieta.