Karlie Kloss na Met Gala 2019

Karlie Kloss na Met Gala 2019 Zdroj: profimedia.cz

Met Gala 2020: Jaké bude téma nadcházejícího kostýmního galavečera?

Velkolepý charitativní večírek, který se každoročně koná v Metropolitním muzeu, má už své téma pro příští rok. Podle čeho budou tentokrát slavní a vlivní účastníci vybírat své modely?

Kostýmní bál Met Gala, kterému se dlouhá léta přezdívá Oscaři východu, se vždy koná první květnové pondělí a v daném tématu na něj navazuje výstava v Kostýmním institutu. Sama pořadatelka Anna Wintour si sama vybírá hosty, kteří budou mít tu čest se slavnostního večera zúčastnit.

Uplynulé ročníky nabídly nejrůznější témata, se kterými se hosté museli popasovat. Například Člověk versus stroje, Móda a katolická představivost nebo loňské téma Camp, které vycházelo z esejí, kde autorka definovala výraz "camp" jako sklon k teatrálnosti skrze nápaditost.

Každý ročník má své hvězdné patrony. Loni to byla zpěvačka a herečka Lady Gaga, zpěvák Harry Styles, tenistka Serena Williams a kreativní ředitel módního domu Gucci Alessandro Michele. Letos tuto čestnou funkci získal kreativní ředitel módního domu Louis Vuitton, herečky Emma Stone a Meryl Streep a hudební skladatel Lin-Manuel Miranda.

Letošní téma není kontroverzní ani nikterak složité, je vlastně takovou sondou do historie módy. Oficiální název je About Time: Fashion and Duration, zjednodušeně se dá pojmout jako móda v průběhu času. Kurátor Kostýmního institutu Metropolitního muzea Andrew Bolton prozradil, že původní inspirace vznikla díky legendární scéně z filmu Orlando. V té Tilda Swinton vběhne do bludiště v nazdobených šatech z 18. století, které se záhy promění v šaty inspirované Anglií v polovině 19. století.

Jako další inspirace k tomuto tématu jsou uvedeny také romány anglické spisovatelky, filozofky a feministky Virginie Woolfové a knihy francouzského filozofa a držitele Nobelovy ceny za literaturu Henriho Bergsona.

Rozhodně se máme na co těšit!