Líbání místo fitka. Pomáhá zdraví i hubnutí

Proč bychom se neměli polibků vzdávat ani v dlouhodobém vztahu? Jsou nejen romantické, ale i zdravé! 

Hodíte se k sobě? Polibek je podle odborníků skvělým barometrem sexuální kompatibility.

Je to proto, že během něj máme příležitost ochutnat partnerovy sliny a stopy hormonů v nich, které nás na nevědomé úrovni informují o tom, jestli je to ten pravý.

Líbání je zdravé

Sexuoložka Andréa Demirjan tvrdí, že líbání prospívá našemu zdraví několika způsoby:

1. Snižuje krevní tlak, protože rozšiřuje cévy. 2. Tlumí bolest hlavy a menstruační křeče. 3. Je prevencí zubního kazu. Líbání prý přispívá k odstraňování plaku v ústech. 4. Mozek během polibku ve zvýšené míře produkuje oxytocin, serotonin a dopamin, podobně jako při sportu.

Mladší díky polibku?

Při líbání posilujeme právě ty partie obličejových svalů, které jsou zodpovědné za to, vypadáme-li starší nebo mladší. Takže časté a intenzivní polibky mohou působit jako facelift.

Proč se líbají muži?

Aby dosáhli sexu. Během vášnivého polibku muž ženě vpraví do úst malé množství testosteronu, který přispívá k jejímu sexuálnímu vzrušení, tvrdí sexuoložka Sheril Kershenbaum.

Aby dosáhli odpuštění. Druhým nejčastějším důvodem, proč muži líbají svou partnerku, je snaha usmířit se po hádce. Ačkoli ženy tvrdí, že to nefunguje, zvýšená produkce oxytocinu během polibku nasvědčuje tomu, že se mýlí.

Líbejte se pro sebevědomí

Podle jedné studie, provedené v Německu, muži, kteří se ráno před odchodem do práce líbají se svou ženou, vydělávají více peněz. Je to prý díky tomu, že líbání příznivě působí na naši sebedůvěru a sebevědomí.

Článek připravil časopis Moje psychologie.