Designblok z gauče: Boží kousky, které vám možná unikly, ale pořídíte je online

2 min čtení

2 min čtení

Nestihli jste letošní Designblok nebo jste z něj odešli s prázdnou? Chápeme – některé věci je potřeba si pořádně rozmyslet. Z toho důvodu pro vás máme malou rekapitulaci s tipy na vytříbený tuzemský design, módní kousky nebo různé vychytávky, které zvládnete pořídit i online. Značka: Vánoce se blíží.

Designblok je vizuálně bohatá must see akce, která každý rok v říjnu sdružuje to nejlepší, nejrelevantnější a nejnovější z českého designu, módy, řemesel i technologií. Přihlášené značky a návrháři zde prezentují svou kreativitu nejen ve formě výsledných produktů, ale i originálních instalací, jež zpravidla zastřešuje jedno téma. Tím letošním byl les, a tak nejedna místnost historického komplexu Gabriel Loci, kde se akce koná, voněla po jehličí. Například umělec Jiří Krejčiřík vytvořil pro FUTURO tmavou, svíčkami osvětlenou místnost plnou spadaného listí, zatímco firma Ravak představila pákové baterie Esprit v kompozici bílého rozvodového potrubí, které vzdáleně připomínalo strom. Obě zmíněná díla získala ocenění Nejlepší instalace Designbloku 2022.

TIP NA VIDEO: Jaké akce nezmeškat během roku?

Loading
Loading

Spletitost podlaží a jednotlivých prostor Gabriela může být na jednu stranu vzrušující, na druhou stranu i lehce vyčerpávající, protože připomíná tajemné bludiště – pokud nejdete s mapkou, můžete se zde skoro ztratit a leccos také přehlédnout. Osobně také Designblok vnímám spíše jako zábavnou multižánrovou výstavu než jako prodejní akci. Je to asi chyba, protože některé kousky se dají pohodlně a unikátně sehnat právě zde. Na rozdíl od nejrůznějších sezónních marketů však Designblok často vyžaduje vyšší investici, která pro většinu návštěvníků takřka vylučuje impulsivní nákupy. Člověk tak nakoukne, letmo se seznámí a sem tam si v duchu něco připíše na svůj „jednou možná“ wish list. Co zaujalo nás v redakci?

Doplňky od Dominiky Kozákové

Designy módní návrhářky Dominiky Kozákové jsou roztomilé, bláznivé a mnohdy vypadají jako výsledek domácího tvoření – nicméně právě touhle chaoticky infantilní a punkovou estetikou se slovenská tvůrkyně a pravidelná účastnice pražského fashion weeku dokonale trefuje do vkusu generace Z. A nejen tím: ve své tvorbě často zpracovává deadstock, tedy nevyužité látky nebo kožešinky, a celkově tvoří v mezích upcyklace a udržitelnosti. Na Designbloku zaujaly především nové fluffy zvířecí kabelky, za nákup by nicméně stály i barevné pletené kukly. E-shop prý coming soon.

Kniha Proč jsme tak naštvané

Tohle je kniha, o které se bude mluvit! Proč jsme tak naštvané je sbírka čtyřiadvaceti esejů odborové právničky, publicistky a feministky Šárky Homfray (nakl. Wo-men publishing, 890 Kč) a zabývá se postavením žen v současném Česku. Zní to poměrně obecně, nicméně při pohledu na témata jednotlivých esejů musí člověk uznat, že v tomhle se najdeme snad všechny – Homfray totiž komentuje genderové rozdíly v různých prostředích, jako jsou škola, práce, věda, politika nebo rodina. Cílem autorky bylo verbalizovat ženský vztek a frustraci a přitom je transformovat do účinných strategií, které by mohly pohnout se změnami v české společnosti. Koupit si publikaci můžete v e-shopu nakladatelství Wo-men.

Sošky od Moniky Martykánové

Připomínají porcelánové sošky z bruselského období, ale reflektují současnost – figurální objekty Moniky Martykánové, držitelky ceny Objev roku Czech Grand Design 2021, zpracovávají téma izolace v době covidu, kdy jsme si stříhali vlasy sami doma, cvičili jógu a záviseli na službách nejrůznějších kurýrů. Autorka je nyní zasadila do širšího kontextu nazvaného U tebe doma, který mimo jiné vyjadřuje její úzký vztah se stávajícími (i budoucími) majiteli sošek. Toužíte stát se jedním z nich? Kontaktujte Instagram @monikamartykan.