Harvey Weinstein a Georgina Champan

Harvey Weinstein a Georgina Champan Zdroj: Profimedia.cz

Co čeká manželku Harveyho Weinsteina a její slavnou značku Marchesa?

Oběť, o které se tolik nemluví. Jednačtyřicetiletá manželka Harveyho Weinsteina Georgina Chapman podala žádost o rozvod téměř okamžitě, co se loni v říjnu prolomila stavidla mlčení a vyšlo najevo, že její muž opakovaně a v průběhu celé své kariéry sexuálně napadal mladé herečky. V roce 2004, kdy se s Weinsteinem seznámila, přitom založila věhlasnou značku večerních a svatebních šatů Marchesa. Co teď s oběma bude? 

Všem těm, kteří při pohledu na Harveyho Weinsteina měli okamžitě jasno, proč obtěžoval mladé herečky („To je jasný, takovej slizoun si jen tak nevrzne“), asi vezme vítr z plachet pohled na jeho ženu.

Georgina Chapman, která v dubnu oslaví dvaačtyřicáté narozeniny, se narodila v Londýně do rodiny novinářky a úspěšného podnikatele a klidně by mohla být v 90. letech jednou ze supermodelek, ona se však raději vrhla na návrhářství. Vystudovala umění a design a se svou kamarádkou ze školy Keren Craig založila v roce 2004 značku Marchesa, pojmenovanou podle italské múzy první poloviny 20. století Marchesy Luisy Casati.

Tlačenka od manžela?

Ten samý rok se provdala ze Weinsteina, který pochopitelně do jejího nového podniku vložil kapitál. A protože měl kontakty a vliv, Marchesa se záhy stala značkou, která je vidět: na červených kobercích, v lesklých magazínech i na VIP svatbách, jelikož součástí portfolia Marchesa jsou i kolekce luxusních svatebních šatů.

1 day until bridal... I can't wait for you to see the new collections! #fw18marchesabridal #fw18nottebridal #marchesabridal

Příspěvek sdílený Georgina Chapman (@georginachapmanmarchesa),Říj 4, 2017 v 10:51 PDT

Vypadá to na typický příběh zbohatlické manželky, co si prosadila vlastní byznys, aby se doma nenudila, ale tak černo-bílé to není. Georgina jednak sama pochází z nadstandardních poměrů, jednak jsou její šaty opravdu nadpozemsky krásné, romantické, plné překrásných výšivek, delikátních krajek, vzdušných i strukturovaných volánů. Přitom působí nadmíru sofistikovaně a dodávají ženské postavě vznešenost královny. Takovou, jakou v sobě má i Georgina, jejíž pověst ale nyní kvůli manželově aféře značně utrpěla.

In the mood..... #projectrunwayallstars #marchesa #prefall

Příspěvek sdílený Georgina Chapman (@georginachapmanmarchesa),Srp 18, 2017 v 3:15 PDT

Marchesu ne!

Když v lednu vyrazily hollywoodské herečky první kategorie na Zlaté glóby, shodly se na jasném dress code, který měl demonstrovat jejich sílu a sjednocenost: černé šaty. V podtextu však figurovalo ještě jedno doporučení, o němž se tolik nepsalo: Černé šaty, které nejsou značky Marchesa.

Bylo to poprvé po více než deseti letech, kdy Marchesa chyběla na červeném koberci tak význačné akce. Heidi Klum, Chrissy Teigen, Blake Lively, Kate Hudson, Penélope Cruz, Cate Blanchett, Jennifer Lopez a celá řada dalších hereček, zpěvaček a modelek přitom do té doby patřily mezi spokojené zákaznice.

I když spokojené... Spolu se všemi špinavými detaily a novými příběhy poškozených, které začaly vylézat na povrch po odhalení Weinsteinovy aféry, vyšlo najevo, že slavný producentský magnát vydíral herečky nejen kvůli sexu, ale i na podporu manželčina byznysu. Jinými slovy, nutil oblékat Marchesu na červený koberec pod pohrůžkou, že jinak můžou zapomenout na roli (jak potvrdila například Felicity Huffman známá ze Zoufalých manželek).

Jak z bahna ven?

Otázka zní, jak se teď může Marchesa zvednout z bahna, do níž ji strhla Weinsteinova aféra. V těchto dnech odstartoval v New Yorku fashion week, na kterém Georgina s Keren Craig vždy prezentovaly novou ready-to-wear kolekci, letos však budou chybět. Místo toho v tichosti zveřejnily look book Pre-Fall kolekce, která čítá na osmatřicet modelů inspirovaných exotickými květy a poslední havajskou korunní princeznou Ka’iulani. Žádná další prezentace pro novináře ale zatím v plánu není.

Marchesa Pre-Fall 2018
Marchesa Pre-Fall 2018 | Zdroj: Marchesa.com

Marchesa a spolu s ní i Georgina a Keren to teď nebudou mít jednoduché a s největší pravděpodobností nebudou vidět ani na březnových Oscarech. V těchto dnech ale také finišuje rozvod s Weinsteinem, a tak je možné, že celebrity jen čekají na tuto definitivní tečku a oficiální odstřižení od hollywoodského magnáta, který jim ničil život i kariéru. A nejen jim, strach z něj podle magazínu NY Post měli i zaměstnanci Marchesy a trpělo kvůli němu i přátelství obou návrhářek.

Keren Craig a Georgina Chapman: Přátelství, které přežilo Harveyho Weinsteina. Přežije i jejich značka?
Keren Craig a Georgina Chapman: Přátelství, které přežilo Harveyho Weinsteina. Přežije i jejich značka? | Zdroj: Profimedia.cz

V případě Georginy Chapman to může být podobné. Nechce se totiž věřit, že by slavné ženy nosily všechny ty krásné šaty jen z donucení. Postačí jedna, dvě odvážné, které si uvědomí, že nemá smysl svoje útrapy svalovat na manželku a matku dvou dětí, která už tak trpí zhroucením rodinného života a sbírá veškerou energii, aby začala znovu. A která se navíc okamžitě veřejně postavila na stranu zneužívaných žen.

Nakonec by se Marchesa mohla stát tím, o co souběžně usilují hollywoodské hvězdy svými kampaněmi: Symbolem „girl power “, ženy, která přežila a je silná, sebevědomá a nezávislá. Jak pro NY Post poznamenal jeden nejmenovaný módní editor:

Když Georgina Chapman přežila Harveyho Weinsteina, tak už přežije všechno.

Marchesa showroom....resort ready! #marchesa #resort

Příspěvek sdílený Georgina Chapman (@georginachapmanmarchesa),Čen 9, 2017 v 4:09 PDT

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!