Reese Witherspoon 2009 versus 2019. Najdete nějaký rozdíl?

Reese Witherspoon 2009 versus 2019. Najdete nějaký rozdíl? Zdroj: Instagram @reesewitherspoon

Celebrity se na sítích chlubí, jak (ne)zestárly za posledních 10 let. Proč by to neměly dělat?

Vzpomínáte si, jak jste vypadali nebo co jste dělali před deseti lety? Proč? Právě tímhle teď totiž žijí tři hlavní sociální sítě pod hashtagem #10yearchallenge. Celebrity i zcela neznámí lidé zveřejňují srovnávací fotografie, jak za dekádu (ne)zestárli. Ale k čemu je to vlastně dobré?

Když Reese Witherspoon zveřejnila svou #10yearchallenge, v podstatě tím jen stvrdila, co si o ní už dlouho myslíme – že má nějakou tajnou smlouvu s ďáblem a vůbec nestárne! Nebo jen o pět let místo deseti. Jessica Biel pro změnu jen změnila barvu vlasů. Ano, Kate Hudson nebo Anne Hathaway také vypadají skvěle!

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Time sure does fly when you are having fun!! #10YearChallenge

Příspěvek sdílený Reese Witherspoon (@reesewitherspoon),Led 14, 2019 v 7:57 PST

Zobrazit příspěvek na Instagramu

What a difference ten years can make! Although I do still have a lot of ❤️ for my tan lines, hoops and blonde days... #10YearChallenge

Příspěvek sdílený Jessica Biel (@jessicabiel),Led 13, 2019 v 6:37 PST

Zobrazit příspěvek na Instagramu

A decade and a buzz cut later 💇‍♀️ #10YearChallenge

Příspěvek sdílený Kate Hudson (@katehudson),Led 14, 2019 v 11:36 PST

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Wow. Check out 2009 me trying so hard not to do anything wrong. Check out 2019 me doing what feels right. Wicked sweet 🙂 #10YearChallenge

Příspěvek sdílený Anne Hathaway (@annehathaway),Led 15, 2019 v 9:52 PST 

Není divu, že jak rychle tahle výzva začala, tak se také brzy přejedla. Kdo se chce dívat na slavné, známé i neznámé lidi, kteří v podstatě jen touží potvrdit, že se jich stárnutí zatím netýká?

Australský deník News.com ji dokonce označil za nejhorší výzvu v historii internetu, protože jen podporuje už na sítích tak dost zakořeněnou sebestřednost a egoismus (a vaše přátele stejně nezajímá, jak jste vypadali před deseti lety). „Stárnutí pro většinu z nás neznamená perfektní a sjednocenou pleť bez pórů jako u celebrit, jejichž profese vysloveně závisí na tom, jak dobrého dermatologa mají,“ napsal magazín Vox.

Na Twitteru se mezitím začal šířit ironický komentář novinářky a komentátorky magazínu Wired Kate O'Neill, kde upozorňuje, že tahle iniciativa trochu „smrdí“ sběrem dat, konkrétně za účelem zdokonalení algoritmů na rozpoznávání tváří i s ohledem na stárnutí. Jinými slovy, vůbec nejde o tak nevinnou hru, jak to na první pohled a za přispění jinak důvěryhodných osobností showbyznysu vypadá. Tyto informace ale Facebook vyvrátil.

Velký ohlas měl také tweet Heleny Price, zakladatelky společnosti Techies, která publikovala zamyšlení, jestli by tahle výzva neměla být spíš o tom, jakých jsme v životě za deset let dosáhli cílů, co se nám povedlo, nepovedlo, zkrátka ne jen o vzhledu, ale o životě jako takovém. Což je rozhodně inspirativnější verze #10yearchallenge a minimálně v soukromí si takto můžeme zabilancovat všichni.

A pak je tu ještě možnost je nebrat podobné výzvy tak vážně. Anebo si z nich vysloveně udělat legraci jako třeba herečky Jennifer Garner nebo Amy Schumer.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

2009/2019 challenge

Příspěvek sdílel uživatel @ amyschumer,Led 14, 2019 v 8:54 PST

Zobrazit příspěvek na Instagramu

🤦🏻‍♀️ #getittogethergurl #biggirlpanties #👵🏼but😃

Příspěvek sdílený Jennifer Garner (@jennifer.garner),Led 15, 2019 v 5:08 PST