21 let od smrti princezny Diany: Těmito momenty psala historii! | Ženy.cz
 


21 let od smrti princezny Diany: Těmito momenty psala historii!

31. srpna 2018 • 06:00
 • Díky své laskavosti byla Diana svého času nejoblíbenější členkou britské královské rodiny. Dnes je to 21 let, co tragicky zemřela. I po tolika letech jsou vzpomínky na ni stále živé. Pojďme si připomenout její proměnu z mladé naivní dívky v nezávislou a silnou ženu, která ovlivnila svět. 

  Svatba s princem Charlesem

  Slečna Diana Spencer předstoupila 29. června 1981 před oltář v svatebních šatech, které se nesmazatelně zapsaly do paměti všech. Za pompézní róbou stál tehdejší manželský pár Elizabeth a David Emanuel. Diana byla bezesporu jejich nejslavnější zákaznicí. V den svatby její svatební šaty ušité z hedvábí (bohužel poněkud muchlavého), taftu a starožitné krajky, posázené deseti tisíci perliček a krystalů zhlédlo na sedm set milionů lidí. Na hlavě měla tato ikonická nevěsta korunku z 18. století.

  Dodnes se řeší, že Diana se v této opulentní a těžkopádné svatební róbě nemohla cítit pohodlně a zpětně svým způsobem symbolizuje její pocit nesvobody v manželství s Charlesem. Na druhou stranu, to ona prý trvala na co nejdelší vlečce, která nakonec měřila přes sedm a půl metru (závoj byl dokonce ještě delší). Už v době, kdy se šaty šily, trpěla Diana poruchou příjmu potravy a během pěti měsíců zhubla v pase třináct centimetrů, takže byly neustále upravovány a zabírány. Finálně je švadleny zašily přímo na ní v den svatby. Diana měla připravené i náhradní šaty pro případ, že by na veřejnost unikl design její róby předčasně.

  Svatba Diany a Charlese Svatba Diany a Charlese Autor: profimedia.cz

  Článek pokračuje na další stránce!

 • Narození prince Williama

  Diana a Charles s malým princem Williamem Diana a Charles s malým princem Williamem Autor: profimedia.cz
  21. června 1982, tedy necelý rok po svatbě, se Diana na schodech nemocnice St. Mary poprvé ukázala v náručí s malým Williamem. Měla na sobě zelné šaty s drobnými bílými puntíky. Podobné (jen světle modré) oblékla i vévodkyně Kate, když v roce 2013 poprvé světu představila malého prince George. Chtěla tak vzdát poctu právě princezně Dianě, která se příchodu vnoučete nedožila. 
 • První důležitá cesta do zahraničí

  Diana, Charles a William na společné návštěvě Austrálie Diana, Charles a William na společné návštěvě Austrálie Autor: profimedia.cz
  V roce 1983 doprovázela Diana i s ročním Williamem svého manžela Charlese při návštěvě Austrálie a Nového Zélandu. Právě tady ukázala Diana při setkání s maorskými obyvateli svou laskavost, a získala tak přezdívku People's Princess (Princezna lidu). 
 • Narození prince Harryho

  Diana a Charles s princem Harrym Diana a Charles s princem Harrym Autor: profimedia.cz
  Jen dva roky po narození prince Williama se narodil Dianě a Charlesovi druhý syn – Harry, a to konkrétně 15. září 1984. Ten pokračuje ve stopách své matky jako filantrop. Diana se poprvé po porodu ukázala s princem Harrym v náručí v červených šatech. Vévodkyně Kate ji znovu vzdala hold, když letos v dubnu opustila s malým Louisem porodnici ve stejně barevných šatech s bílým límečkem. 
 • Tanec s Johnem Travoltou

  Diana tančí v Bílém domě s Johnem Travoltou Diana tančí v Bílém domě s Johnem Travoltou Autor: profimedia.cz
  Píše se rok 1985 a Diana společně s Charlesem vyráží na oficiální královskou návštěvu ve Spojených státech. Na plese konaném v Bílém domě byla hlavní hvězdou. K tanci ji vyzval například herec Tom Selleck, režisér Clint Eastwood, ale i samotný tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Nejslavnější se stal ovšem její tanec s Johnem Travoltou, během kterého na sebe strhli veškerou pozornost všech přítomných. Ten večer měla na sobě Diana překrásnou černou róbu od britského návrháře Victora Edelsteina, která se v roce 2013 vydražila za 240 tisíc liber (tj. více než 7 milionů korun). 
 • Diana symbolem charity

  Lady Diana navštěvovala pravidelně dětské nemocnice Lady Diana navštěvovala pravidelně dětské nemocnice Autor: profimedia.cz
  Princezna Diana byla tehdy pravděpodobně nejvýraznější tváří charity. V posledních letech svého života podporovala zdravotnická zařízení, jako jsou nemocnice Great Ormond Street Hospital, National Aids Trust nebo Royal Marsden Hospital, ale také nadaci Centrepoint, která pečuje o mladé lidi bez domova. Za své dobročinné skutky získala také několik ocenění. Jedno dokonce in memoriam za za průkopnický AIDS aktivismus, v němž pokračuje dál i princ Harry. 

  Dalším pozoruhodným charitativním počinem princezny Diany byla podpora Červeného kříže, jehož se později stala i patronkou. Po rozvodu s Charlesem zorganizovala veřejnou dražbu svého oblečení a veškerý výtěžek věnovala charitě. 

  Připomeňte si Lady Dianu v naší galerii:

  Fotogalerie

  22 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy