O čem se mlčí: Lidé se do sociálních sítí schovávají, říká terapeut Honza Vojtko

Sociální sítě se staly naprosto přirozenou součástí našich životů. Pro někoho jsou byznysovou platformou a zdrojem příjmů, jiný je má jako zdroj zábavy nebo nástroj komunikace. Nevstupují nám ovšem do života až příliš? „Řada lidí se v sociálních sítích schovává a žije paralelní svět,“ říká párový terapeut Honza Vojtko v dalším dílu pořadu O čem se mlčí.

„Sociální sítě jsou pro párového terapeuta na první dobrou problémem. Vstupují totiž do formy vztahů a fungují jako rozbuška krizí v partnerském vztahu,“ říká Vojtko s tím, že sociální sítě a jejich dopad jsou často tématem terapií s klienty.

Zároveň jsou podle Vojtka velkým tématem při seznamování. „Plusem je možnost někoho najít a začít si s ním povídat, ale průšvih je, že je to černá díra, která vás sežere, když nevylezete do reálného světa. Můžete se zamilovávat nebo utvářet vztah jen k iluzi o tom člověku,“ vysvětluje s tím, že při osobním setkání může přijít rozčarování nebo zklamání.

„Z toho se často vytváří bludný kruh. Můžete si říct, že se raději s nikým nebudete potkávat a zůstanete tak v bezpečí sociálních sítí. To vám bude určitou dobu stačit, uživí vás to částečně,“ doplňuje terapeut a dodává, že fyzično si pak lidé často kompenzují skrze porno, určité interakce s přáteli atd.

S tím koneckonců souvisí i nárůst popularity platformy OnlyFans, jíž se třetí díl pořadu O čem se mlčí časopisu Moje psychologie věnuje. Většinou se o ní píše v souvislosti s erotikou a sexem. Obliba platformy stoupla zejména v době covidu. Pro někoho, kdo si na ní založil profil, se mohla stát i slušným zdrojem příjmů.

To ostatně potvrzuje i performerka a striptérka Majkelina Cat. „Kdokoli něco umí a chce to sdílet s lidmi, tak si založí profil a je už pak na něm, jak se dokáže prodat,“ uvádí Majkelina Cat, pro níž se vystupování na OnlyFans stalo prací na plný úvazek.

Fanouškem profilu se člověk stává ve chvíli, kdy zaplatí nějaký poplatek, respektive měsíční předplatné obsahu, které člověk sdílí. „Vzhledem k tomu, že OnlyFans nezakazuje nahotu, tak se zájem upnul na sexuální tématiku,“ doplňuje performerka a striptérka s tím, že během pandemie přišla o práci a na platformu se přesunuli někteří její fanoušci z doby před covidem.

Co nás nutí chodit na sociální sítě? A jak se na nevěru na sociálních sítích dívá párový terapeut Honza Vojtko? Kdo jsou největší fanoušci Majkeliny Cat? Na to se podívejte na videu v úvodu článku.

Třetí díl série článků časopisu Moje psychologie O ČEM SE MLČÍ se týká tématu sdílení na sociálních sítích a nastavování hranic. Moderátorka Adéla Elbel si proto pozvala do studia dva hosty, kteří mají k tématu co říct: párového terapeuta Honzu Vojtka a Majkelinu Cat, kterou živí erotický byznys na sociální síti OnlyFans.

Na to, jak to na OnlyFans funguje, co všechno jsou ženy ochotné tam sdílet a jak blízko jim vadí, či nevadí si pustit fanoušky k „tělu“ a jestli je to práce jako každá jiná, jsme se ptali i Petry a Týny. Dvou mladých žen, které na této platformě slaví svým vystupováním slušný úspěch. Celý rozhovor a další skvělé čtení najdete v novém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Doprava je zdarma.