Manipulace ve vztazích: Může být prospěšná, nebo ne?

Jednáte s partnerem vždy a za všech okolností na rovinu? Sáhnete někdy ke strategické lsti? Kde leží hranice manipulativního chování a co může manipulace způsobit ve vztazích? Pozor na ni, manipulace ráda ukazuje hezkou tvářičku, které dokážeme snadno podlehnout. 

Asi není člověka, který by s čistým svědomím mohl říct, že nikdy s nikým ani droboučko nemanipuloval. Ať už se jednalo o desetiletého syna, kterého jste se snažili přimět k tomu, aby se konečně usadil za stůl a připravil se na důležitou písemku ve škole, nebo manžela, kterého jste chtěli přimět k návštěvě vaší matky, i když se zrovna oba úplně nemusejí. Možná jste se někdy v takových a jim podobných situacích neubránili své jednání okořenit špetkou nenápadné manipulace. Někdy prostě manipulujeme všichni, zvlášť když jsme se dostali do úzkých nebo se stydíme vyjádřit to, co opravdu chceme.

Nikdo nevyhraje

V zásadě ale manipulace do vyvážených partnerských vztahů nepatří. Přesto jsem narazila na názory, které tento způsob jednání s druhými hájí jako dobrou strategii, jak se vyhnout konfliktu a efektivně dostat partnera tam, kam chceme.

Manipulace rozhodně není cestou, jak se vyhnout konfliktu. Zcela jistě není ani tzv. win-win strategií, kdy oba vyhrávají. Naopak, jediné, k čemu vede, je prohra na obou stranách. Nic na tom nemění ani skutečnost, že v dané chvíli můžeme mít dojem, že jsme vyhráli. V konkrétním sporu či situaci ano, ale za cenu hluboké a často nevratné ztráty autentického vztahu. Druzí se nám pak právem začínají vyhýbat, ze vztahu se vytrácí blízkost,“ komentuje taková tvrzení psycholog a zkušený manželský poradce Petr Šmolka.

Jednejte na rovinu

Riskantní na celé věci je, že čím častěji se s manipulací setkáváme a podřizujeme se vůli manipulujícího, tím spíše se dostaneme do bludného kruhu zautomatizovaného jednání. Pozvolna a neúprosně se nám chování nesvéprávné a podřízené chudinky dostane hluboko pod kůži a už si ani nevšimneme, že jsme se z pod křídel vyčítající matky zatoulali do hnízda manipulativního partnera. Nejdůležitější je uvědomit si, že na manipulaci se podílí manipulátor i manipulovaný. A oba mohou svou strategii změnit, pokud o to opravdu stojí.

Více nejen o manipulaci se dočtete v červnovém čísle Moje psychologie.

Chcete aby vám vztah vydržel? Dejte si pozor na tyto 4 věci: