...

... Zdroj: iStock.com

4 tipy, jak nastavit vztah s bývalým

Možná byste ho nejradši už nikdy neviděla, ale máte spolu děti a těžko můžete exmanžela vystřelit na Měsíc. Nebo ho naopak ještě milujete? Co dělat a co určitě ne?

Když ho nesnášíte, přiznejte si to

Pokud ho nemůžete vystát, je dobré si tuhle negativní emoci přiznat a pojmenovat ji. Pravděpodobně je časově limitovaná, a tak se ji jen pokuste držet na uzdě, ať nedojde k válce Roseových. Vyrovnávání se s rozchodem je podobně složité jako vyrovnávání se se smrtí druhého člověka. I tehdy, kdy jste vy sama iniciovala konec vztahu, může být přijetí takového stavu ve vašem životě obtížné.

Milujete ho ještě? Omezte kontakt na minimum

Opustil vás kvůli jiné, stále ho ještě milujete a nemůžete si pomoct? Jestli máte děti, mluvte s ním jen o provozních věcech týkajících se právě jich. A zkuste žít vlastní život. Jako on. Pokud to neuděláte, zůstanete v roli ukřivděné a zatrpklé ženy, což vás nikdy nepustí dále. Uvědomte si, že rozvod neznamená konec všeho, ale naopak začátek nového!

Rozhlašuje o vás nesmysly a lži?

Všímáte si občas, že se na vás známí dívají trochu zkoumavě a s despektem? Možná o vás bývalý šíří věci, které jsou zkreslené a nezakládají se na pravdě. Nemá cenu se chovat stejně ani všem vysvětlovat, jak to opravdu bylo a je… Užitečnější pro vás bude, když se třeba občas zastavíte a uvědomíte si, co už máte za sebou, a budete se těšit nejen z toho, co vás v životě ještě čeká, ale hlavně z nabyté svobody.

Je v roli ublíženého a chce vás zpět?

Jasně jste mu řekla, že si další život představujete bez něho. Odstěhovala jste se. On však stále doufá, že budete spolu. Jestliže už ho opravdu nechcete, dejte mu to zřetelně najevo. Ale nenechte se přemluvit. S nikým nemůžete být jen z pouhého soucitu. Pokud dotyčný není psychopat, měl by vám dát časem (snad) pokoj. Ale nedoufejte, že bude silnější než vy. Rozšířený dojem, že muži snášejí rozchody lépe než ženy, je mýlka. Vědci z Wake Forest University v Severní Karolíně zjistili, že muži jsou zranitelnější, protože se obvykle nedokážou se svým trápením svěřit.

Další skvělé články najdete v lednovém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie