.

.

Kde hledat kulturu v době nekultury aneb nej tipy na víkend

Krajina se zabalila do mlhy a deště a při čekání na vakcinační pasy můžeme zatím vyrazit leda tak k hranici okresu. Je tedy čas udělat si popcorn a (už zase) pozvat kulturu do svého obýváku. Dobrá zpráva ale je, že pořád vychází skvělé nové knížky, v seriálech boduje ženské přátelství a hvězdy si chystají róby na České lvy.

Co si budeme namlouvat, eskapismus vrcholí a nejlepší je teď uniknout do jiných světů – třeba filmových, seriálových nebo knižních. Je čas na příběhy, které vás potěší, povzbudí nebo inspirují, každopádně dají slastně zapomenout na to všechno, co se děje kolem.

Očekávanou událostí začátku března bývá udílení Českých lvů – 18. ročník proběhne v sobotu večer, moderovat ho v Rudolfinu bude Václav Kopta a celou slávu můžete sledovat v přímém přenosu na ČT nebo sociálních sítích. Na nominované snímky se můžete podívat až do 14. března v pohodlí domova na webu České filmové a televizní akademie. Favority jsou Šarlatán, Havel a Krajina ve stínu. Spojuje je fakt, že vás do toho jiného světa fakt odnesou.

Drama z New Yorku i Berlína

Lehčí tvorbu, ideální pro chladný začátek března i lockdown najdete samozřejmě na oblíbených streamovacích platformách: S nejlepší kamarádku se pobavíte i dojmete seriálem Cesta svatojánských mušek a pro další binge watching je ideální seriál Bold type, zidealizovaný život tří kamarádek pracujících v ženském časopise. Pokud spíš chcete vidět někoho, kdo je na tom hůř než vy, v dramatu Střípky ženy exceluje Vanessa Kirby, známá jako princezna Margaret z The Crown. Také jste kdysi hltali My děti ze stanice ZOO? Teď svou párty, berlínsky instagramově krásné, rozjíždějí v novém, stejnojmenném seriálu. A pokud je vám bližší noblesa a aristokracie, pak vás nadchne seriál Veliká s okouzlující Elle Fanning, díky jejímuž výkonu zapomenete i na to, že seriál nakládá s historickým fakty velmi volně.

Kina i divadla také pořád jedou online, třeba Městská divadla pražská nově připravují záznamy a online přenosy představení. Mnoho povyku pro nic zase můžete online zhlédnout v Divadle v Dlouhé nebo „vyrazte“ do DJKT v Plzni na Dobře placenou procházku. Skvělý je i dramox, takový český divadelní Netflix –streamovací služba, která spolupracuje s třiceti divadly po celé ČR. Záznamy inscenací si v rámci předplatného můžete kdykoli pustit a konečně se tak dostanete třeba do Dejvického divadla! Chybí vám spíš opera? Záznamy obou premiér opery Rigoletto jsou po celý březen online na webu Národního divadla, pohled na jeviště i zákulisí zase nabízejí podcasty ND. Pokud potřebujete pohled do kulturního světa, ale zároveň chcete řídit, uklízet nebo běhat, vsaďte na podcasty: Nabízí se Kulturní vývar českého rozhlasu nebo Klapka, podcast studentů katedry Arts Managementu o velikánech české kinematografie. Kurz dějin umění online zase přichystala Moravská galerie v Brně.

Děti do muzea, knížku do ruky

Sofistikovanou zábavu nabízí i Národní muzeum, kde si společně s kurátory aktuální i ukončené výstavy prohlédnete pěkně online, v pohodlí a bezpečí domova. Rodiče ocení, že pro děti je na webovém portále připravena záložka plná zábavných i poučných aktivit, jejichž vymýšlení doma je čím dál obtížnější.

Jasně, online galerie nejslavnějších muzeí vyšly už před rokem, když se svět změnil, ale v kolika z nich jste nakonec skutečně „byli“? I když nemůžete cestovat, nahlédněte do Metropolitan Musea v New Yorku, Galleria degli Uffizi ve Florencii, do madridského Prado či pařížského Louvre. A můžete u toho klidně chroupat croissant!

Březen byl kdysi měsíc knihy a tenhle rok bude asi taky. Máte náladu na detektivku? Pak je tu třeba novinka Pech. K sepsání prvotiny popostrčil Kláru Aycox manžel tím, že na ni přestal mluvit. A tak vznikla detektivka s nekonvenčním vyšetřovatelem na straně těch, které okolnosti zahnaly za hranu zákona. Pokud teď trávíte spoustu času v přírodě (a kdo ne), pak potřebujete knihu Desatero smyslů od Jaroslava Petra. Dozvíte se v ní, že některé ryby vedou rozhovory prostřednictvím elektrických výbojů nebo že zpěvní ptáci slyší blížící se bouři s několikadenním předstihem. A hlavně se můžeme těšit na duben, kdy vychází nová Alena Mornštajnová a Muriel Burberyová!