Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Instagram: @annabelrosendahl, @dolce_masha a @xenieadonts

Petite Mendigote, 210 eur, petitemendigote.com
& Other Stories, 99 Kč, stories.com
Massimo Dutti, 5595 Kč, massimodutti.com
& Other Stories, 199 eur, stories.com
Zara, 999 Kč, zara.com1
20
Fotogalerie

Pohodlné pletené šaty jsou zpět: Jaké k nim nosit boty, doplňky či kalhoty?

Zatímco prvním podzimním měsícům vládly tenké úplety, teď se na scéně objevují jejich huňatější, teplejší a objemnější sourozenci. I když jsou v kolekcích zastoupeny i midi a maxi kousky, většina letošních pletených šatů připomíná spíše dlouhý svetr. Jak je nosit?

Úpletové šaty si v poslední módní pětiletce vydobyly výsostné místo v našich šatnících, a to především díky střihové variabilitě, která uspokojí preference snad každé ženy. Návrháři nám během několika sezón předvedli, že nejde jen o dlouhý svetr – naopak, stále častěji je provázejí sexy výstřihy na zádech, průstřihy na bocích, ultra vysoké rozparky nebo rafinovaná ramínka (Jacquemus). Jinými slovy – úpletové šaty rozhodně nejsou usedlé. To se však začíná měnit s příchodem chladnějších dnů, kdy se ke slovu dostávají i praktičtější „dlouhé svetry“.

TIP NA VIDEO: Jak poznat, že je váš svetr vyrobený z kvalitního materiálu?

Video placeholde

Sexy střihy samozřejmě nikam nemizí, nicméně v tuto chvíli se uplatňují spíše na večírky a slavnostnější akce. Přes den chceme nosit něco pohodlnějšího, co zahřeje. I když… Aktuální pletené šaty rovněž reagují na vlnu mini mánie, a v kolekcích se tak čím dál častěji objevují modely končící v půli stehen, které si přímo říkají o kombinaci s vysokými kozačkami, sahajícími klidně až nad kolena. Zapovězena však není ani možnost obléct pod mini pletené šaty kalhoty. Namísto skinny džín zkuste třeba elegantnější černé boot cut nohavice.

Podzimní pletené šaty mívají silnější a na pohled zajímavější texturu a módní tvůrci jim ponechávají jednodušší střih. Nejčastěji mívají u krku kulatý výstřih nebo rolák. V případě, že zvolíte model s výstřihem do V, pod něj můžete obléknout tenčí rolák. I když vládu přebírají mini délky, v kolekcích je na výběr i z dlouhých pletených šatů, které mohou mít boční rozparky. Pokud zvolíte přiléhavější model, můžete přes něj hodit ještě oversize svetr, získat tak 2 v 1 – šaty i sukni. Součástí zejména kratších modelů může být pro změnu pásek. A pokud ne, určitě doma nějaký najdete.

Kde koupíte stylové šaty à la svetr? Podívejte se v galerii.