S láskou od českých designérů a značek: 20 tipů na netradiční svatební dary

2 min čtení

2 min čtení

Čeká vás v blízké době svatba vašich přátel, známých nebo příbuzných? V tom případě je načase se zamyslet nad svatebním darem. Obálka s příspěvkem na společný život je klasika, kterou mnozí očekávají. K ní (anebo místo ní) ale můžete připojit i dárek, který novomanželům zůstane nejen jako vzpomínka na vás, ale také jej využijí po mnoho dalších měsíců a let. Pokud rádi děláte věci jinak, tady je 20 nápadů na stylové dárky, které vzešly od českých designérů, značek i z jedinečných lokálních obchodů.

Vymyslet vhodný svatební dar je občas docela oříšek. Zatímco porcelánové servisy a pomocníci do kuchyně jsou už jen letmou vzpomínkou na to, jak to na svatbách chodilo v uplynulých dekádách, mnozí tuto otázku pravidelně řeší pomocí obálky s finančním příspěvkem na společný život. Proč ale nevykročit z rutiny a neudělat nastávajícím novomanželům radost i hmotným dárkem, který bude páru dělat radost ještě pěkně dlouho?

TIP NA VIDEO: Jak zabalit dárek? Tady je několik tipů!

Jistě, takový nápad zabere trochu víc času než vybrat přáníčko a domluvený obnos peněz z bankomatu. A ani internet vám příliš inspirace nedodá: když si do vyhledávače zadáte spojení „tipy na svatební dar“, vyjedou vám stokrát ohrané kuriozity, které spíš než radost vzbudí podobně rozpačité emoce jako ten nechtěný kuchyňský robot před dvaceti lety. Dekorace a rámečky ve stylu Provence, poukazy na skok padákem, rádoby vtipné manželsko-sexuální hry a dekorace s logem Love Live Laugh sice někteří novomanželé mohou ocenit, ve výběru ale lze být podstatně originálnější.

Skvělým nápadem vždy bude lokální tvorba, která sází na jedinečnost i fakt, že díky omezenému množství takový kousek jen tak někdo mít nebude.

Víte, že jsou snoubenci požitkáři a potrpí si na dobrou kávu nebo sklenku vína? V tom případě jim pořiďte třeba slavné skleničky Love, které pro sklářskou značku Rückl vytvořil Rony Plesl. Ze skla stejně tak můžete sáhnout po osobitých vázách z dílny Jakuba Berdycha. Pro pravé kafaře se zase budou hodit hrnky Bisqit, které se díky svým originálním marble vzorům staly za poslední roky absolutním českým hitem. Anebo můžete páru rovnou věnovat hodiny keramiky, kde si během lekcí vyrobí vlastní hrnky. Za pozornost v tomto ohledu stojí především pražský Ateliér Hlína – jejich kreativní keramické lekce na mnohé působí až terapeutickým dojmem. Že je to už moc? V tom případně můžete gastro nadšence potěšit archivním vínem, jehož ročník bude odpovídat roku, kdy se pár poznal nebo zasnoubil.

Váza LOVE, Jakub Berdych, 5490 Kč, czechdesin.cz

Keramický kurz 8 lekcí, Ateliér Hlína, 5000 Kč, atelierhlina.cz

Láska neprochází jen žaludkem, dokážeme ji vnímat i dalšími smysly – mimo jiné i čichem. Netradičním, zato skutečně originálním dárkem se tak může stát jakákoliv záležitost spojená s opojnými vůněmi a relaxem. V poslední době zažívají velký boom designové svíčky a svícny Apis Candela z dílny nacházející se v podhůří Orlických hor nebo vonné tyčinky od českého parfémářského dua Pigmentarium. Případně můžete novomanželům připravit exkurzi do jedné z českých parfémářských dílen, kde si budou moci namíchat vlastní vůni. Sázkou na jistotu je návštěva buď v Perfumed Prague, anebo v kouzelném ateliéru Scent Roche na Novém Světě.

Křišťálový svícen na 2 svíčky, Apis Candela, 3990 Kč, czechdesign.cz

Parfém na míru, Scent Roche, od 3400 Kč, scentroche.cz

Hledáte spíše drobnější dárek, kterým doplníte obálku s penězi? I v maličkostech je kouzlo a ty ryze české najdete třeba v obchůdku Bohéma. Jejich trička s významnými osobnostmi mají nejen historický přesah, ale jsou i perfektně designově zpracovaná. Tak proč nezvolit třeba párové triko s Masarykem, Havlem nebo Boženou Němcovou a Karlem Teigem? Na české dějiny zpracované uměleckou cestou se též zaměřuje ilustrátorské duo Tomski&Polanski. Jejich plakáty by se tak rozhodně mohly v novomanželském bydlení skvěle vyjímat.

A pokud si vy i nevěsta s ženichem potrpíte na kvalitní papírenské produkty, klidně jim k obálce připojte jeden z designových diářů z papírnictví Papelote, originální fotoalbum z udržitelného obchodu Nila či jednu z krásných knih, které najdete v dnes již ikonickém knihkupectví Book Therapy: za pozornost stojí především jejich osobitá sbírka kuchařek.

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!