Foto: Studio DVA divadlo, Jerry Háša

Foto: Studio DVA divadlo, Jerry Háša Zdroj: Profimedia.cz

Foto: Studio DVA divadlo, Jerry Háša
Foto: Studio DVA divadlo, Jerry Háša
3
Fotogalerie

Jana Krausová rozpoutá smíchovou bouři v kultovní komedii Arnošta Goldflama

V sobotu 25. února se poprvé na Malé scéně divadla Studio DVA představila Jana Krausová ve slavné one woman show Arnošta Goldflama Biletářka. Režie hry, která nabízí skvělou příležitost pro jednu herečku, se ujal Adam Kraus.

Biletářka je již čtvrtou divadelní spoluprací Jany Krausové se synem Adamem coby režisérem. První inscenací byla již v roce 2009 komedie O lásce, která je na repertoáru dodnes. Jak vypadá tvůrčí proces v tomto rodinném tandemu? Adam tvrdí, že se maminka od něj nechá režírovat až bezmezně. „Dovolí si ke mně určitě víc, máme však podobné vnímání humoru a vůbec celé práce. Je to pro mě výhoda,“ přitakává Jana, a Adam doplňuje: „Je jednodušší někomu, koho tak dobře znám, vysvětlit co po něm chci, a to bez ostychu. Nestydíme se říct jeden druhému: „Hele, tohle mi přijde trapný“. Jsme k sobě, myslím, mnohem kritičtější a náročnější…“

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

Autor hry a zároveň herec a režisér Arnošt Goldflam je specifický tím, že často své hry režíruje sám. V tomto případě ale figuruje pouze v roli autora a diváka. Nemívá v takových případech potřebu mluvit režisérům do obsazení? „Tomu se režisér ani autor nevyhne – ale nemám vždycky pravdu! Roli Biletářky jsem psal v 80. letech na tělo herečce Barbaře Plichtové. Pak jsem se ovšem těšil z dalších zpodobnění (G. Wilhelmová, A. Mihulová, finská představitelka Biletářky a všechny ostatní).“ O představitelce Biletářky má Goldflam jasnou představu: „Rozhodně by měla být tak trochu improvizátorka, schopná reagovat na poznámky z obecenstva, zpočátku nepříliš výrazná, když bere od lidí lístky, až pak se v průběhu změní…,“ dodává autor. Zda se podařilo Janě Krausové vyplnit jeho představy, to se budou muset diváci přesvědčit sami. V prodeji jsou aktuálně představení plánovaná až do května.

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia.cz

A o co vlastně v Biletářce jde? Přetrhl se film a o náhradní program v kině se zatím postará temperamentní biletářka. Žádné téma jí není svaté, a proto od informací o technických problémech dojde až k vyprávění o vlastních životních peripetiích, které umí brát s humorem a nadhledem. Nudit se rozhodně nebudete.

Informace k inscenaci i všechny plánované hrací termíny najdete na www.studiodva.cz.

Doporučujeme

Načíst další články