Steve Jobs

Steve Jobs Zdroj: shutterstock.com

Steve Jobs: Přišel, viděl a zvítězil. I vy můžete!

Kontroverzní vizionář, velmi dobrý obchodník, pro mnohé tyran, nerozlučitelně spjat s tím největším jablkem, s firmou Apple. Napsáno o něm bylo mnohé. Jeho slova jsou dnes hnacím motorem lidí, co chtějí něco dokázat. Tak jako on, který mohl říci: Veni, vidi, vici.

Když se velmi často pohybujete mezi lidmi, kteří světem IT žijí, a i když programování vůbec nerozumíte, jednou se stejně dostanete ke jméhu Stevea Jobse a vaše povídání se protáhne na hodiny. Někteří ho obdivují, jiní kritizují, ale i tak vám jeho slova mohou pomoci nalézt cestu.

Steve Jobs přišel na svět 24. 2. 1955 v San Francisku. Byl vychováván adoptivními rodiči, což se velmi podepsalo na jeho životním nastavení. Ale ani tato silná životní zkušenost mu nezabránila stát se vynálezcem, zakladatelem, ředitelem a předsedou představenstva firmy Apple. Na mnoho let se stal představitelem pokroku a kultovních inovací v IT, které však v konečném důsledku zasáhly každého člověka.

Steve Jobs
Steve Jobs | Zdroj: shutterstock.com

V roce 1976 založil Steve Jobs se svým bývalým spolužákem Stevem Wozniakem společnost Apple Computer. Podnikání začali s kapitálem 1300 dolarů, získaným za prodej ojetého volkswagenu a programovatelné kalkulačky. První prototyp počítače sestrojili v garáži Jobsových rodičů a revoluce v oblasti IT začíná. Počítače pojmenované po jeho dceři Lise, Macintosh představený roku 1984, dodnes zvaný Mac... iTunes, iPhone, iPad. Člověk, který viděl dopředu a jehož vize se rychle stávaly skutečností. Nic z toho by však nedokázal bez týmu skvělých a chytrých lidí.

Najímáme chytré lidi, aby nám říkali, co máme dělat.

Na detailech záleží, ten čas vložený do vyladění maličkostí za to stojí.

Jeho citáty o přístupu k životu se stávají hnacím motorem lidí, kteří chtějí něčeho dosáhnout. Ale i milovníci Stevea Jobse si musí přiznat, jak iracionálních, krutých a bezohledných skutků byl někdy jejich vzor schopen. Avšak i on prošel změnou, kdy si uvědomil, že věci které dělal, nebyly správné.

Být nejbohatším člověkem na hřbitově pro mě nic neznamená. Ale jít večer spát a říct, že jsem dnes udělal něco úžasné, to je pro mě důležité.

Na detailech záleží, ten čas vložený do vyladění maličkostí za to stojí.

"To že mě vyhodili z Apple bylo nejlepší věcí, která se mi kdy stala. Tíha úspěchu vystřídala lehkost začátečníka. Byla to má nejproduktivnější a nejtvořivější část mého života.“

Jediným způsobem jak dělat skvělé věci je dělat to, co milujete. Pokud jste to ještě nenašli tak hledejte. Nepřestávejte.

Zdravé jablko. Proč jíst tak moc? Trávení bere energii

I život genia byl protkán mnoha zvláštnostmi. U Stevea k nim může patřit například jeho postoj k jídlu. Steve Jobs hodně uvažoval nad tím, co jí. Často promlouval o tom, co je zdravé, jak neubližovat zvířatům a neškodit životnímu prostředí.

Byl přísný vegetarián už od svých studentských let. Během studií na vysoké škole se zajímal o nejrůznější diety, byl frutariánem a objevil návyk, který mu vydržel dlouhou dobu: půst. Byl přesvědčen, že trávením spotřebuje příliš mnoho své energie, právě té energie, kterou potřeboval k práci, když zůstával vzhůru několik nocí za sebou.

Přesto i v jeho životě se objevila jedna “slabost”, a to čerstvé sushi. Jeho nejoblíbenějším jídlem ale byla syrová mrkev.

Pokud se na to podíváte z blízka, tak všem lidem, kteří se stali úspěšní přes noc, to zabralo neuvěřitelné množství času.

Byl jiný, byl svůj, a proto měl úspěch. Jeho život vás v mnohém může inspirovat a možná vám ukázat i směr.