Ahoj, já jsem ta nová...

Ahoj, já jsem ta nová... Zdroj: istock.com

Jak zvládnout první týden v nové práci

Zatočila jste s minulostí, řekla sbohem práci, která vás nebavila, a začínáte novou pracovní etapu. Byla jste přijata a za pár dní nastupujete. Že jste trochu nervózní a v hlavě vám létá milion otázek, jak co udělat, abyste se zapsala co nejlépe a nic nepokazila? Máme pár tipů, jak to zvládnout. 

Nová práce, noví lidé, nové kanceláře, zkrátka všechno. Ať už jdete do nové práce, kde nikoho neznáte, nebo jen na jiné oddělení, vždy se budete muset seznamovat jak s lidmi, tak s věcmi a veškerým fungováním. Jen si vzpomeňte, jak to bylo minule, první den jste se cítila jak Alenka v říši divů. V hlavě vám létalo milion myšlenek, vjemů a dojmů. Teď vás to čeká zas. Avšak s těmito základními pravidly, která za svá léta praxe dala dohromady koučka v oblasti pracovního růstu a sebeprezentace a předsedkyně společnosti Katen Consulting, Laura Katenová, pro vás budou první dny mnohem méně stresující.

Buďte houbou

Ne tou, co se skrývá někde na odlehlém místě, ale tou, která do sebe nasákne úplně všechno, co je kolem ní. Poznávání kultury, pracovních i komunikačních stylů vašich kolegů, problémových projektů, kancelářské politiky, to je nejdůležitější povinností tohoto týdne. Mějte oči otevřené, uši nastražené. Takže jděte na obhlídku svých nových pracovních prostor, zaregistrujte se na kurzy odborného vývoje a zúčastněte se všech týmových a kancelářských setkání, kterých můžete, i když moc nevíte, co se děje nebo že se na 100 % nevztahují k vaší práci.

Připojte se také k neformálním událostem. Pokud budete pozváni na oběd, odpolední kávu v kuchyňce či na bowlingový turnaj, ať už jako účastník nebo divák, řekněte ano. Je to skvělý způsob, jak se setkat s lidmi, a ukazujete tím, že jste nadšena, že jste součástí týmu.

Ptejte se

Jak se dozvíte o nových procesech, projektech a lidech? Tím, že se zeptáte. Od nového člena týmu se očekává, že bude aktivní a bleskurychle se zapojí. Cokoliv nového se naučíte, dělejte si poznámky, zapište si to. Váš mozek bude tento týden nadměrně zatížen a psaní všeho vám zajistí, že se nemusíte ptát na stejnou otázku dvakrát.

Nebojte se mluvit

Současně se nebojte přispívat svými názory a podněty. Zvyšujete tím hodnotu, že jste pro tuto práci správná osoba. Ne, nevíte všechno, ani byste se tak neměla chovat, ale můžete podávat návrhy na týmových setkáních nebo brainstormingových akcích nebo klást otázky jako: "Zkoušeli jste tento způsob už předtím?" Našlapujte opatrně, ukazujte dovednosti a schopnosti, pro které jste byla najata, ale pozor, ať někomu nelezete do zelí. Pořádně si přečtěte své kolegy, ať někdo nemá pocit, že mu chcete sebrat práci.

Nabízejte pomoc

Během několika prvních dnů si všichni včetně vašeho šéfa budou zvykat, že vás tam mají. Nezůstávejte někde schovaná a nečekejte, až vám někdo svěří úkol. Zapojte se tak, že dobrovolně nabídnete pomoc– i sebemenší. Ukážete iniciativu, začnete budovat vztah se svým šéfem a spolupracovníky a dozvíte se o očekáváních, postupech a o tom, jak se věci dělají.

Přijímejte rady a nápovědy

Pokud vám šéf nebo spolupracovníci poskytují rady nebo vám nabízejí pomoc s úkolem nebo projektem, přijměte ji, i když jste schopna zvládnout věci sama. Je to skvělý způsob, jak se seznámit a propojit se svými spolupracovníky v kanceláři, a můžete získat cenný pohled na očekávání společnosti nebo efektivnější způsob práce.

Najděte si mentora

Mít někoho zkušeného, kdo je znalý a úspěšný, je obzvláště užitečné, patříte-li mezi nováčky. Rozhlédněte se. Kdo je hvězdou organizace? Ti, kteří vyzařují živost, důvěru a iniciativu. Představte si tak sebe a inspirujte se těmito lidmi. Choďte si k nim pro radu, zejména v prvních týdnech. Ale v tomto ohledu buďte citlivá. Čas, který věnují vám, je odvádí od svých úkolů. Nejprve se snažte úkol zvládnout sama a až poté jděte pro pomoc. Nespoléhejte jen na jednu osobu, kontaktujte nejrůznější lidi, děkujte za pomoc a projevte uznání.

Informujte svého šéfa

Celý týden žádejte o pravidelné schůzky s vaším šéfem, neběhejte za ním s každou otázkou, ale tuto dobu byste měla využít k tomu, abyste ho aktuálně informovala o tom, co se učíte a s kým se setkáváte. Ptejte se na otázky typu "Existují další úkoly, které bych měla vzít, nebo dovednosti, které bych se měla naučit? Můžete mi poskytnout zpětnou vazbu k projektu, který jsem právě dokončila?" Ukážete iniciativu a chuť pracovat. Zpětná vazba a náhled vašeho šéfa bude v tomto okamžiku jedním z vašich největších zdrojů– koneckonců, budete zde trávit příští týdny, měsíce a možná i roky. Jste na novém místě, a to je nová příležitost, tak ji přijměte a pokračujte!

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!