Kam vyrazit na vánoční trhy do zahraničí?

Kam vyrazit na vánoční trhy do zahraničí? Zdroj: iStock.com

Krakov, Norimberk i Vídeň. Kam letos vyrazit na vánoční trhy do zahraničí?

Načerpat inspiraci na vánoční výzdobu, nasát atmosféru Vánoc, ochutnat tradiční pokrmy, zahřát ruce o svařák a strávit čas ve společnosti lidí, které máte rádi. Do Vánoc zkuste stihnout ještě jeden výlet, a to na adventní trh za hranicemi Česka. Kam vyrazit?

Za kouzelnou vánoční atmosférou se můžete vypravit i za naše hranice. Advent je pro pohádkové cestování ideální čas a vánoční trhy po celé Evropě vám toho mohou nabídnout opravdu mnoho. Promyslete, jaké letos navštívíte.

TIP NA VIDEO: Kam vyrazit na vánoční trhy za hranice Česka?

Video placeholde

Adventní trhy Krakov

Proč tam vyrazit?

Spojení je už dnes ideální, autem dojedete z Prahy až do Krakova pohodlně po dálnici. Podzemní parkoviště přímo v centru je za příznivé ceny a vy si můžete kromě trhů užít i prohlídku starobylého centra a návštěvu hradu.

Co musíte vyzkoušet?

Na trzích můžete ochutnat výborná místní tradiční jídla a teplé nápoje. Najdete zde výrobky místních umělců, řemeslníků (kovář vám uková podkovu s vaším jménem), košíky, šperky, kytice, keramické lampy, andílky, svíčky ze včelího vosku či výrobky z ovčí vlny. Ku poslechu vám budou znít tradiční polské koledy a k nim budete uždibovat výborné uzené sýry, oštěpky, pirohy naslano i nasladko, vařené i smažené, nejrozmanitější husté polévky, uzeniny, opravdu velké a bohatě obložené chleby jako pro dřevorubce…

Vynikající specialita je bigos z čerstvého a kysaného zelí, masa, uzenin, bůčku, hub a divokého koření… Ten si nenechte ujít. Stejně tak ani tradiční nápoj z medu či čaj s třešňovou slivovicí nebo svařeným vínem, které si můžete koupit i ve speciálním vánočním hrnečku a odvézt si ho domů jako suvenýr.

Jste unavení z věčného pobíhání? Sedněte si do některé z mnoha útulných restaurací a hospůdek na jejich vyhřívané zahrádky a nasávejte atmosféru adventu.

Kdy? Od 24. listopadu 2023 do 26. prosince 2023.

Vánoční trhy v Krakově.
Vánoční trhy v Krakově. | Zdroj: iStock.com

Adventní trhy Drážďany

Proč tam vyrazit?

Vlakem, lodí, autem, autobusem jste za pár hodin na trhu s možná nejstarší tradicí, na Striezelmarktu. Místní si ho užívají už od roku 1434. Nejenže zde nakoupíte vkusné dárky a ochutnáte dobroty, ale potěšíte i své děti. Trhy v Drážďanech jsou proslulé zajímavým doprovodným programem.

Co musíte vyzkoušet?

Adventní promenáda vede přes Prager Straße kolem Striezelmarktu ke kostelu Frauenkirche až na druhou stranu Labe k trhu Augustusmarkt. Štrýcl (německy Striezel), adventní pečivo a předchůdce dnešní pravé drážďanské štólyDresdner Christstollen, dal trhu jméno již v pozdním středověku.

Pokud máte děti, navštivte dětský koutek v severozápadním rohu Altmarktu. Autem jste tam raz dva, ale parkujte raději na odstavném parkovišti a do centra jeďte MHD.

Kdy? Od 29. listopadu do 24. prosince 2023.

Vánoční trhy v Drážďanech.
Vánoční trhy v Drážďanech. | Zdroj: iStock.com

Adventní trhy Budapešť

Proč tam vyrazit?

Budapešť je okouzlující a vánoční trhy také, neboť je budete vnímat všemi smysly. Ohromeně budete stát na náměstí před bazilikou svatého Štěpána, kde se zaposloucháte do maďarských koled. Voňavé dekorum vám bude dělat opékání paprikových klobás a dozlatova usmažené langoše. Trhy nenajdete jen na jednom místě nebo náměstí. Jsou rozesety hned na několika místech v centru, byť v těsné blízkosti – před bazilikou svatého Štěpána, na náměstí Erzsébet tér, u kterého začíná slavná Andrássyho třída, i na náměstí Vörösmarty tér.

Co musíte vyzkoušet?

Jídlo, které zde dostanete, je v drtivé většině případů maďarské provenience, skvělé chuti a vysoké kvality. Samozřejmostí je prodej svařeného vína a také místní alkoholické speciality nazvané krampampuli. Budapešťské trhy každoročně nabízí vánoční koncerty, ukázky lidové tvorby a tance, divadlo a mnoho dalšího. Čeká na vás adventní kalendář obřích rozměrů na fasádě budovy Gerbeaud – každý den se zde za doprovodu hudební a světelné show otevírá nové okénko, a tak budete mít přehled, kolik dní ještě zbývá do Štědrého dne. Ochutnat zde můžete vánoční punč či pečivo kürtös kalács i flódni – v tomto dortu naleznete ořechy, mák a švestky. Vezměte si s sebou brusle, protože Budapešť se v období Vánoc stává jedním z největších městských kluzišť v Evropě.

Kdy? Od 17. listopadu do 1. ledna 2024.

Vánoční trhy v Budapešti.
Vánoční trhy v Budapešti. | Zdroj: iStock.com

Adventní trhy Vídeň

Proč tam vyrazit?

Vánoční pohádku najdete po celém městě. Zkuste náměstí Karlsplatz, náměstí před radnicí, zámek Belvedere, Schönbrunn. O kousek dál najdete vánoční vesničku na náměstí Marie Terezie, ležící mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem. V adventním období zde stojí na 70 stánků s tradičními výrobky uměleckých řemesel a originálních dárků. Pěvecké sbory navozují vánoční náladu.

Co musíte vyzkoušet?

Na trase U4 vystupte na stanici Schönbrunn a na nádvoří stejnojmenného zámku najdete ten nejhezčí trh. Prodávají tu třeba ozdoby vyrobené z voňavé skořice, inspirované barokem nebo udělané z mačkaného papíru. Až se nabažíte ochutnávání několikátého sachru, vyrazte na adventní trh se specialitami před Státní operou, čekají vás tu perníčky, sýry, masné výrobky, punč a víno od místních výrobců.

Jedete-li autem, dost místa k zaparkování poskytnou v této roční době všechna parkoviště těsně před Vídní.

Kdy? Od 17. listopadu do 26. prosince 2023.

Vánoční trhy ve Vídni.
Vánoční trhy ve Vídni. | Zdroj: iStock.com

Adventní trhy Norimberk

Proč tam vyrazit?

Norimberk je mezi adventními trhy opravdový pojem. Christkindlmarkt má totiž už čtyřsetletou tradici a je suverénně nejnavštěvovanější. A není se čemu divit, místní atmosféra vás vtáhne. Všude po starém městě najdete stánky, vánoční stromky a spoustu světýlek.

Co musíte vyzkoušet?

Kromě koled a světýlek mají trhy ještě jeden důležitý rozměr, a to všechny dobroty, které stánky ukrývají. Vyzkoušet norimberskou klobásu a svařené víno je čestná povinnost, dejte ale šanci i vaječnému punči se šlehačkou, je to tekuté pohlazení. Nadšené budou taky děti, kromě samotných trhů si užijí jízdu v parním vláčku nebo na kolotoči. Odříct si nesmíte ani báječný česnekový bramborák, dozlatova ogrilovanou klobásu, vafli či cukroví. Trhy se pořádají na náměstí Hauptmarkt (v okolí kostelů Panny Marie a sv. Sebalda) v historickém jádru města a jejich kořeny spadají do 17. století. Trhy tvoří cca 200 stánků s pestrou nabídkou vánočního zboží. Místní specialitou jsou norimberské perníčky a biskupské chlebíčky.

Připravte se na pořádně „hustou“ atmosféru, budete-li s tím počítat, vyhnete se rozladění z tlačenice.

Kdy? Od 1. do 30. prosince 2023.

Vánoční trhy v Norimberku.
Vánoční trhy v Norimberku. | Zdroj: iStock.com

Doporučujeme

Načíst další články