Švestkové knedlíky: klasika, kterou milují všichni.

Švestkové knedlíky: klasika, kterou milují všichni. Zdroj: iStock

Ty nikdy neomrzí! Jak na poctivé švestkové knedlíky?

Existuje snad lepší ukázka toho, že i jednoduchá česká kuchyně může být totální luxus? Postačí švestky a pár základních surovin ze spíže a máte hotové parádní víkendové jídlo!

Ingredience:

500 g švestek, 500 g vařených brambor, 225 g hrubé mouky, 100 g másla, 60 g mletého máku, 80 g moučkového cukru, 1 vejce, sůl

Postup:

1. Na sporáku si připravte hrnec s vroucí vodou. Švestky očistěte a vypeckujte. Lžíci másla odeberte, zbytek rozpusťte v rendlíku. Uvařené brambory prolisujte v lisu na brambory (můžete je také nastrouhat na struhadle).

2. Do mísy dejte brambory, hrubou mouku, špetku soli, lžíci másla a vejce. Postupně vypracujte soudržné těsto. Pokud lepí, přidejte trochu mouky navíc.

3. Těsto vytvarujte a rozválejte do válečku, ze kterého postupně ukrajujte menší dílky. Každý dílek si můžete obalit v trošce mouky a vytvarovat na malou placku, do které zabalíte švestku. Okraje těsta dobře utěsněte a v dlani vyválejte do tvaru kulatého knedlíku.

4. Připravené knedlíky vložte do vroucí vody a vařte 10 minut. Uvařené knedlíky vylovte, nechte okapat a rovnou servírujte. Zalijte rozpuštěným máslem. Zasypte cukrem a mákem. Pokud chcete, můžete knedlíky před podáváním rozkrojit na polovinu.

Dobrou chuť!