Luxusní kempování si můžete vyzkoušet třeba v Glamping Brdy

Luxusní kempování si můžete vyzkoušet třeba v Glamping Brdy Zdroj: archiv

Trendy v cestování: Vyzkoušejte vanlife dovolenou nebo glamping ubytování!

Dovolená už dávno není o tom, že si přes cestovku koupíte celý zájezd a pak se týden povalujete s delegátkou za zády na pláži. Navíc by to byla škoda, protože je takových možností, kam se podívat, jak cestovat a kde se ubytovat. Tady jsou největší trendy, které vás třeba inspirují k plánování vaší příští cesty.

Život na čtyřech kolech

Cestování v obytném voze je naprostým fenoménem. A to také proto, že takzvaný vanlife není jen letní záležitostí, jak se spousta lidí domnívá. Můžete vyrazit, kdykoliv a kamkoliv chcete. Stačí si sbalit pár věcí a vaše dobrodružství může začít. Samozřejmě platí, že čím profesionálněji vybavený vůz máte, tím komfortnější život v něm bude. Můžete si samozřejmě pořídit klasický karavan, jenže s ním zase není pohyb na silnici tak snadný jako s praktickým mini vanem.

Pokud se rozhodnete pro dobrodružství na čtyřech kolech, načerpejte inspiraci pod hashtagem #vanlife, kde najdete fotky a videa z celého světa. Dozvíte se nejen, co praktického si s sebou vzít, ale také se inspirujete, jak svůj dům na čtyřech kolech nazdobit, aby byl maximálně útulný a také fotogenický.

Praktický van Proace Nomad od Toyoty je na cestování i bydlení naprosto perfetní
Praktický van Proace Nomad od Toyoty je na cestování i bydlení naprosto perfetní | Zdroj: Toyota Česká republika

Luxusní stanování

Glamping je spojením slov glamorous a camping, tedy luxusní kempování. Tento styl ubytování je naprosto ideální pro milovníky přírody, kteří se ovšem neradi vzdávají luxusu a moderních vymožeností. První glampingové resorty vznikly například v Thajsku, na Bali nebo na Filipínách, ale stejně krásné ubytování najdete už i v Evropě a dokonce i u nás.

Luxusní kempování si můžete vyzkoušet třeba v Glamping Brdy
Luxusní kempování si můžete vyzkoušet třeba v Glamping Brdy | Zdroj: archiv

Nevšední ubytování

Z fenoménu glampingu vychází i další trendy v ubytování. Všechny z nich totiž spojuje to, že jste v bezprostředním kontaktu s přírodou. Mezi nejoblíbenější patří rozhodně domy na stromech, kterých i po České republice najdete hned několik. Populární jsou také pobyty v zrekonstruovaných maringotkách nebo luxusních chatičkách přímo u vody. Tento typ ubytování bývá velmi často umístěn na polosamotě, takže je naprosto ideální pro strávení romantického času ve dvou.

Šumavská maringotka v podhůří hory Boubín vás nadchne!
Šumavská maringotka v podhůří hory Boubín vás nadchne! | Zdroj: archiv

Zvláštní destinace

Cestování je životní styl a nemá žádná pravidla! Je jen na vás, jestli dáte přednost exotickým destinacím a překrásným plážím, nedotčené přírodě, nebo třeba horám. Čím dál populárnější jsou ovšem takzvané ugly destinace, tedy místa, kde by pro nás dříve představa dovolené byla spíše noční můrou, než splněným snem. V kurzu jsou země jako Ukrajina, Polsko, Rumunsko nebo třeba Kyrgyzstán. Je až neuvěřitelné, jaké krásy vám ve skutečnosti tato místa nabídnou, ať už se jedná o přírodu, tamní kulturu nebo místní kuchyni.

Příroda v Kyrgyzstánu je jedinečná!
Příroda v Kyrgyzstánu je jedinečná! | Zdroj: istock.com

Sólo cestování

Je normální být sám! A proto je normální také sám cestovat. To, že nemáte partnera nebo partu přátel, kteří by s vámi podnikli zahraniční dobrodružství, rozhodně neznamená, že musíte sedět doma! Lidí, kteří se vydávají sami do zahraničí, je čím dál více. A rozhodně to neznamená, že jsou sami celou dobu. Ubytují se například ve sdílených hostelech, seznámí se u bazénu, v restauraci nebo na pláži. A po sólo dovolené mají přátele ze všech koutů světa.

Frendz hostel v El Nidu na Filipínách je skvělý pro seznamování s novými lidmi!
Frendz hostel v El Nidu na Filipínách je skvělý pro seznamování s novými lidmi! | Zdroj: archiv