Vodopády Iguacu

Vodopády Iguacu Zdroj: Soukromý archiv Jakuba Vágnera

Sibiř
Amazonie
Mongolsko
jezero Turkana
6
Fotogalerie

S Jakubem Vágnerem na cestách

Z katalogu nepoznáte, jaká země je nejlepší, jak se v ní žije... Ano, fotografie vám napoví mnohé, ale nejlepší je se zeptat, člověka, který tam byl. Například cestovatele. A tí Jakub Vágner je. Kde se mu líbilo a kde se bál? Co očarovalo světoznámého rybáře?

Mongolsko

Je právě jednou ze zemí, kam se vracím každý rok. Jedná se o krásnou a bezpečnou destinaci, kde lidé dosud žijí původním způsobem života. Nejraději jezdím do povodí Malého Jeniseje. Žijí zde Catáni, kteří mongolské území obývali ještě před příchodem Čingischána.

Vodopády Iguacu

Je mnoho míst na zemi, kde se cítím šťastný a naprosto nicotný zároveň. Vodopády Iguacu jsou jedním z nich. Ďáblův chřtán mi vždy připomene, jak mocná, krásná, krutá, ale vždy spravedlivá dokáže příroda být.

Vodopády Iguacu
Vodopády Iguacu | Zdroj: Soukromý archiv Jakuba Vágnera

Sibiř

V odlehlých částech Sibiře dodnes žijí národy, které naše samozvaně vyspělá civilizace téměř nezměnila. Loví medvědy, vlky, losy, jezdí na sněžných saních tažených soby a žijí tu i v šedesáti stupních pod nulou. Nikdy v životě jsem nepoznal tak laskavé, ale tvrdé lidi jako na Sibiři.

Sibiř
Sibiř | Zdroj: Soukromý archiv Jakuba Vágnera

Thajsko

Do Thajska jsem podnikl několik expedic za obřími sladkovodními rybami. Pátral jsem tu především po obří sladkovodní trnuše, což je druh rejnoka, který může dosáhnout hmotnosti až tři sta kilogramů. Řeka Bang Pakong je vyhlášenou rybářskou oblastí.

Jezero Turkana

Pokud sním, je to často o jezeře Turkana. Pro mě je to místo syrové a brutální, ale zároveň nádherné. Každá expedice sem je cestováním v čase. Na břehu jezera, které je považováno za kolébku lidstva, žije několik pozoruhodných kmenů. Mému srdci nejbližší je kmen El Molo, jeden z nejstatečnějších v celé Africe. Jejich lid lovil velké krokodýly a hrochy pomocí jednoduchých oštěpů. Jezero Turkana bohužel pomalu vysychá a mizí i prastaré kultury a zvyky.

Amazonie

Nekonečné akvárium a terárium v jednom, to je Amazonie. Sotva najdete na planetě místo, kde uvidíte tolik života najednou. Pralesní laguny, jejichž voda je železem zbarvena do černa, jsou domovinou těch nejpozoruhodnějiích amazonských tvorů: kajmanů, anakond, arapaim i růžových sladkovodních delfínů. Některé amazonské laguny jsou cítit životem, jiné smrtí.

Amazonie
Amazonie | Zdroj: Soukromý archiv Jakuba Vágnera

Amazonie se stala mým druhým domovem. Kdyby mi někdo před lety říkal, že uvidím osmimetrovou anakondu, které bude na hlavě sedět motýl, měl bych ho

Papua Nová Guinea

Dodnes nevím, jestli je Papua Nová Guinea rájem, nebo peklem na zemi. Miluju ji i nenávidím. Když jsem se z toho ostrova poprvé vrátil, byl jsem přesvědčený, že už ho nikdy nenavštívím. Po měsíci doma jsem ale věděl, že jestli se někam vrátím, bude to právě Guinea. To, co jsem tam zažil s domorodými kmeny, jsem nezažil nikde jinde na světě.

Jezero Tanganika

Je jedno obrovské akvárium, kde plavou přesně ty rybky, které jsem obdivoval jako malý akvarista. Je zvláštní chytat ryby a potápět se v jezeře větším, než je vaše země.