Přehlídka Gucci v Miláně překonala vše: Modelové nesli v ruce vlastní hlavu!

24. února 2018 • 06:00
Gucci podzim–zima 2018–2019 • Zdroj: Youtube.com/FF Channel

Už od roku 2015, kdy se kreativním ředitelem Gucci stal Alessandro Michele, si zvykáme, že tento módní dům je s nápady, kreativitou, prezentacemi... zkrátka se vším o pár dlouhých kroků napřed. A poslední přehlídka v rámci milánského fashion weeku pro podzim a zimu 2018–2019 to opět potvrdila. 

Geniální vizionář s excentrickým stylem vypadá, že si jde, kam ho srdce táhne, a na nějaké trendy či očekávání se vůbec neohlíží. Umí šokovat, ale člověk musí uznat, že každá jeho kreace má hloubku, přesah a zároveň perfektně promyšlený koncept. Spojuje módu s uměním, technologií a komerční prezentací tak, jak to nikoho před ním nenapadlo. 

Celé to podkresluje Alessandrova vizáž zarostlého Ježíše, ke kterému lid vzhlíží jako k tomu, který spasil Gucci a nyní ukazuje cestu celému módnímu průmyslu. Nebo Mojžíše, který vás dokáže vyvést ze zajetí vlastních konvencí. Nebojácná hra se vzory, logy, barvami, genderem, kýčem, mýtickou a biblickou symbolikou i popkulturními motivy dokázala stvořit fantaskní svět Gucci, do kterého chce patřit každý. "Guccify yourself!" zní motto jedné z předchozích kolekcí.

Alessandro Michele, spasitel a vizionář v čele Gucci Alessandro Michele, spasitel a vizionář v čele Gucci Autor: Profimedia.cz

Kdo módní dům Gucci sleduje déle, nyní s každou další sezónou zvědavě očekává, s čím přijde příště. Přitom s jistotou ví, že to bude něco, co nikdo nečekal, a to i přes to, že Alessandro Michele neskáče na lep trendům, jen rozvíjí původní estetiku, kterou zasel už před dvěma a půl lety. Vyšlo to i tentokrát!

Hlava místo kabelky

Světle modrá podlaha a tyrkysové stěny, chirurgická světla a prázdné nemocniční lůžko. Přehlídka Gucci v kulisách improvizované nemocnice vzbuzovala nejen zvědavost, ale i určitou tíseň a znepokojení. „Všichni jsme doktoři Frankensteinové vlastních životů,“ komentoval po přehlídce, na které nejvíc šokovali model a modelka, kteří v ruce nesli dokonalou repliku vlastní hlavy. Tak dokonalou, že by se všechna muzea voskových figurín na světa měla jít zahrabat.

Gucci podzim/zima 2018–2019 Gucci podzim/zima 2018–2019 Autor: Profimedia.cz

Mimochodem, zajímavé srovnání k tomu přinesl magazín Vogue. Zatímco ušití haute couture šatů zabere 260 hodin a výroba kabelky 32 hodin ruční práce, vyrobit dokonale přesnou lidskou hlavu trvalo půl roku. Alessandro Michele oslovil umělce ze společnosti Makinárium, která sídlí v Římě a specializuje se na tvorbu speciálních vizuálních efektů třeba pro filmy. Pro módní přehlídku pracovali vůbec poprvé.

Kromě dvou hlav tvořili také třetí oko, které měly na čele a na rukou další modelky, nebo mýtická dračí mláďata. Michele se inspiroval jak řeckou křesťanskou mytologií (v případě hlav), tak i moderní fantasy literaturou (v případě draků).

Gucci podzim/zima 2018–2019 Gucci podzim/zima 2018–2019 Autor: Profimedia.cz

Otázkou zůstává, co tím vším chtěl mistr Gucci říct. K pochopení je především nutné přistoupit na Alessandrovu hru metafor a následovat ho za hranice všedních dní. Ne, tohle si skutečně s sebou do práce nevezmete (i když druhá hlava by se velmi hodila, pokud by byla funkční).

To, co pro někoho mohlo vyznívat morbidně, je Micheleho zhmotnění vize, že naše těla tu nejsou navěky, současně že ale už máme k dispozici technologie, které je svým způsobem uchovat dokážou. Ale budeme je umět využívat a budou sloužit ony nám, nebo my jim? A co všechno ještě dokáže naše fantazie stvořit? Jednu z odpovědí nám bezesporu brzy opět dá Alessandro Michele, pro něhož je móda nikoli o tom, co se nosí, ale o tom, co se děje.

Gucci podzim/zima 2018–2019 Gucci podzim/zima 2018–2019 Autor: Profimedia.cz

Plánujete svatbu? Zajímají vás nejnovější svatební trendy z přehlídek, tipy na nejkrásnější šaty, účesy, kytice, chcete inspiraci na nejromantičtější místa, kde se vdávat a kdy a co je potřeba zařídit? To vše a mnohem více inspirace a užitečných informací najdete v našem speciálu Dokonalá svatba. Naplánujte si s námi vaši svatbu snů!

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy