Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Nehubnete? Možná jíte málo. Víme, jak to poznáte!

Vypadá to jako postavené na hlavu: Kdo jí málo, tloustne. Ale potvrdí vám to každý výživový specialista. Když tělo hladoví, najede do nouzového režimu a ten mu velí: Všechno uložit na horší časy. A vy se pak divíte, jak je možné, že někdo vedle vás jí dvakrát tolik, ale váží dvakrát méně. Možná nemáte přesně spočítané kalorie. Ale vaše tělo vám umí napovědět, že jíte málo. Jak to poznáte?

První známkou toho, že jíte málo, jsou pochopitelně únava a také obří chuť na sladké. Nejste schopni se odpoledne pořádně soustředit na své úkoly? Vracíte se z práce unavení a kolem šesté se vám chce zalézt do postele a spát? Nebo přemýšlíte o tom, že sníte tabulku čokolády, abyste doplnili energii? To by pro vás mohlo být jasným signálem, že jste neměli příliš vydatnou snídani ani oběd, a chtělo by to dát si i nějakou svačinku. Nebojte se zvýšit energetický příjem. Dejte si pořádnou snídani, oběd a odpoledne klidě svačinku. Ideálně pořádnou porci bílkovin v kombinaci s vlákninou, což může být třeba jogurt typu Skyr nebo tvaroh s hrstkou oříšků anebo s čerstvým ovocem. Dodá vám energii a zasytí až do večera. Člověk potřebuje mít pravidelný příjem potravin, aby tělo mělo z čeho brát energii a neschovávalo si ji na horší časy. Takže pokud jste zvyklí jíst pětkrát denně, pokračujte v tom a jídla nevynechávejte. To by vám mohlo spíš uškodit. Pokud jste zvyklí jíst tři velká jídla denně, zůstaňte při tom. Hlavně nevynechávejte žádné z hlavních jídel.

Video placeholde

Pokračování 2 / 7

Vynecháváte některá denní jídla

To, že přeskočíte oběd, je vlastně stejná dietní chyba, jako kdybyste snědla pytlík chipsů. Mnohem důležitější, než jak často jíte, je, co jíte. Každé jídlo by mělo obsahovat porci bílkovin, kvalitních sacharidů a ovoce nebo zeleniny. Jestliže hubnete správně, pak by vás toto vůbec nemělo potkat. Každopádně jedním z důvodů nepravidelné menstruace může být nedostatek živin. A to proto, že tělo nemá dostatek tuku k produkci pohlavních hormonů, které vyvolávají menstruační cyklus.

Pokračování 3 / 7

Změnila se vám menstruace

Co se v ženském těle děje během celého menstruačního cyklu? Podívejte se na video: Za bolestí hlavy se většinou skrývá mnoho důvodů. Nicméně pokud jste zrovna ve fázi hubnutí, zbystřete. Mozek totiž funguje na glukóze v krvi. A glukóza pochází ze sacharidů, které jíte. Pokud omezíte příjem kalorií, tím pádem i sacharidů, může se stát, že se váš mozek octne ve fázi "hladovění". Což se může projevovat jako závratě nebo nevysvětlitelné bolesti hlavy.

Video placeholde

Pokračování 4 / 7

Máte bolesti hlavy

Zkuste tedy přidat do potravy více sacharidů, samozřejmě těch složených, které jsou třeba v ovoci a celozrnných výrobcích, a pozorujte, zda nenastane změna. Mozek si ze sacharidů vezme to, co potřebuje, a zbytek se přemění na glykogen, který pak v těle funguje jako zásoba energie. Jasně, každý z nás jde občas do mdlob při pouhé myšlence na to, že by měl jít třeba běhat, ale lidé, kteří mají nedostatek energie, protože málo jedí, tím trpí mnohem více a pravidelně. Člověk se cítí mnohem více unavený, tělo se tedy logicky snaží vyhnout nějakému výdeji energie nad rámec nutnosti, aby s ní šetřilo. Tento signál na vás pocítí pravděpodobně spíše vaše okolí než vy sama. Uvědomujete si, jak člověk dovede být nepříjemný, když má hlad a čeká na jídlo? Tak to se v podstatě kontinuálně děje po celou dobu, co svému tělu nedáváte dostatečný příjem živin. Některé výzkumy naznačují, že naše sebeovládání je ovlivňováno přijatou energií. Pokud se snažíte zhubnout a cítíte, že se necítíte ve své kůži a jste podráždění, potom je nejvyšší čas zamyslet se nad skladbou dietního jídelníčku anebo prostě začít o trochu více jíst.Jestli jste se rozhodla dávat si k večeři jen malou mističku salátu, a přesto máte poté ještě hlad, znamená to, že něco není v pořádku. Jasně – máte nedostatečný příjem kalorií. Jestli ale k salátu přidáte ještě zdravé tuky, bílkoviny, celozrnné potraviny, rázem dáte tělu vše, co potřebuje, a to nejen co se týče živin, ale i energie. Hubnutí skutečně není o tom, kolik toho jíte, ale co jíte. A uvidíte, že vám pak budou stačit menší porce, ale častěji denně a budete se cítit dobře. Alfou a omegou, stejně jako u čehokoliv jiného, je používat selský rozum a poslouchat své tělo.

Pokračování 5 / 7

Při myšlence na cvičení jdete do mdlob

Pokračování 6 / 7

Jste podrážděná

Video placeholde

Pokračování 7 / 7

Máte pořád hlad