Poznejte, jaký jste spáč, a zlepší se vám život

Poznejte, jaký jste spáč, a zlepší se vám život Zdroj: iStock

Delfíni se probouzí neodpočatí
Vlci si rádi přispí
Medvědi se probouzí trochu omámení, ale hned po zazvonění budíku
Lvi se budí čilí hned za svítání
5
Fotogalerie

Jste medvěd, vlk, nebo delfín? Poznejte své spánkové zvíře

Až osmdesát procent z nás žije dlouhodobě bez dostatku kvalitního nočního odpočinku. I proto je dnešní Světový den spánku skvělou příležitostí, jak zjistit, jaký máte spánkový styl. Zlepšíte tím svůj život přes den, produktivitu v práci, a dokonce i sexuální život. 

Určitě znáte dělení spáčů na skřivany, kteří ráno vyskakují z postele čilí a svěží, a sovy, které se probírají teprve po třetím kafi. Podle psychologa Michaela Breuse, který věnoval studiu našich biologických hodin šestnáctiletý výzkum, existují celkem čtyři spánkové typy.

Rozděluje nás na delfíny (lidé trpící nespavostí a ti, kteří spí lehce), lvy (ti, kteří se probouzejí brzo), vlky (ti, kteří se probouzejí pozdě) a medvědy (ti jsou něco mezi tím).

„Vypozoroval jsem, že terapie, které dobře fungují na delfíny, například na vlky nezabírají vůbec. A tak jsem se o spánkovou typologii začal zajímat blíže,“ vysvětluje. Zjistil také, že styl spánku často souvisí i s dalšími osobnostními rysy. Tak například právě vlci, kteří jsou nejčilejší pozdě večer, bývají také kreativnější a impulzivnější.

Michael Breus doporučuje spíše se snažit se svým spánkovým typem pracovat než proti němu bojovat. Měli bychom co nejlépe využívat svých přirozeně nejaktivnějších částí dne a zároveň mít pochopení pro biorytmy jiných lidí.„Když někdo ráno dlouho spí, neznamená to, že je líný. Jeho tělo je prostě nastaveno tak, aby tímto způsobem fungovalo,“ říká.

V dětství a dospívání se náš spánkový typ proměňuje. Kojenci a teenageři bývají častěji vlci, kdežto v batolecím věku se ocitneme v období lvů. Do dospělosti se potom typ obvykle ustálí.

Pokračování 2 / 5

Spíte jako delfín?

Delfíni se často probouzejí neodpočatí a bývají unavení až do pozdního večera, kdy se konečně dostanou do tempa. Nejproduktivnější jsou v krátkých energetických záblescích během celého dne. Nedostatek spánku se snaží dohnat krátkými šlofíky v průběhu dne, ale obvykle nedokážou usnout.

Delfíni se probouzí neodpočatí
Delfíni se probouzí neodpočatí | Zdroj: Shutterstock

Klíčové osobnostní rysy: opatrnost, introverze, neurotičnost, inteligence

Hlavní znaky chování: Vyhýbá se riskantním situacím, usiluje o dokonalost, má obsedantně-kompulzivní tendence, zaměřuje se na detaily.

Ideální den delfína:

6.30 Vstaňte a hýbejte se. Udělejte třeba 100 sedů lehů a potom 20 kliků. 7.20 Dejte si studenou sprchu a snídani plnou bílkovin: vajíčka, slaninu, jogurt se semínky a oříšky. 9.30 Šálek kávy. Je čas na přemýšlení. Jste-li lehce unaveni, vaše hyperaktivní mysl je v nejlepší kondici. 13.00 Oběd Brzy odpoledne: Nesnažte se spát, nepijte kávu. Pokud vám docházejí síly, dopřejte si trochu cvičení a slunečního světla. 16.00 Svůj odpolední vrchol bdělosti věnujte pracovním úkolům. Po práci: Nechte si 15–30 minut klidu na meditaci nebo jógu. 18.30 Dejte si sacharidy: těstoviny nebo pečené brambory. 20.00 Nejlepší čas na sex 20.30 Čas na televizi 22.30 Vypněte všechny přístroje. 22.30 Jděte do postele. 2.30–4.30 Svoje noční buzení vnímejte jako normální součást svého rytmu a zbytečně se jím nestresujte.

Pokračování 3 / 5

Spíte jako lev?

Lvi se budí čilí a svěží za svítání nebo ještě dřív. Unavení začnou být v pozdním odpoledni a snadno usínají. Nejproduktivnější jsou ráno. Málokdy usínají během dne. Raději dělají něco užitečného.

Klíčové osobnostní rysy: svědomitost, stabilita, praktičnost, optimismus

Hlavní znaky chování: Hodně toho zvládá, dbá o své zdraví a kondici, vyhledává pozitivní interakce.

Lvi se budí čilí hned za svítání
Lvi se budí čilí hned za svítání | Zdroj: Shutterstock

Ideální den lva:

5.30 Po probuzení si dejte snídani plnou bílkovin (podobně jako delfín) a nezapomeňte na dvě sklenice vody. 6.30 Zapřáhněte svou duševní energii. Udělejte si seznam úkolů a plán na celý den. 7.00 Teď máte největší chuť na sex. 7.30 Spolupracujte s ostatními. Vaše energie a pozitivní přístup budou nakažlivé. 9.00 Posvačte malý jogurt, dejte si kávu. 10.00 Čas na schůzky. Teď budete dělat nejlepší rozhodnutí. 12.00–13.00 Oběd. Vyhněte se těžkým sacharidům. Jděte ven, sluneční světlo vám pomůže udržet energii. 13.00–17.00 Vaše analytické schopnosti jsou za zenitem. Záměrně změňte téma a zkuste přemýšlet méně tradičním způsobem. 18.00 Dejte si večeři a jeden drink. Abyste ještě chvíli zůstali čilí, jezte hodně bílkovin. Stýkejte se s rodinou a s přáteli. 22.00 Dejte si pohov a vypněte televizi, telefon i počítač. 22.30 Zhasněte a jděte spát.

Pokračování 4 / 5

Spíte jako medvěd?

Medvědi se probouzejí trochu omámení chvíli po zazvonění budíku. Únavu začínají pociťovat uprostřed nebo koncem večera. Spí tvrdě, ale ne tak dlouho, jak by si přáli. Nejenergetičtější období mají dopoledne nebo brzy odpoledne. Nejproduktivnější jsou před polednem. O víkendu si po poledni rádi zdřímnou.

Klíčové osobnostní rysy: svědomitý, extrovertní, přátelský, otevřená mysl

Hlavní znaky chování: Vyhýbá se konfliktům, dbá o své zdraví i štěstí, má rád důvěrně známé věci.

Medvědi se probouzí trochu omámení, ale hned po zazvonění budíku
Medvědi se probouzí trochu omámení, ale hned po zazvonění budíku | Zdroj: Shutterstock

Ideální den medvěda:

7.00 Probuďte se – a je čas na sex. Nebo na procházku okolo domu nebo pět minut sedů lehů a kliků. 7.30 Snídaně plná bílkovin, například vajíčka, jogurt, proteinový shake, žádná káva 9.00 Naplánujte si svůj pracovní den. 10.00 Teď se pusťte do nejnáročnější práce, ať ji máte hotovou v rekordním čase. Dejte si kávu, jeden šálek by měl stačit. 12.00 Třicet minut cvičte, najezte se, jděte na desetiminutovou procházku. Oběd by měl být oproti snídani poloviční a oproti večeři dvojnásobný. 14.30–14.50 Krátký šlofík nebo 10 minut hlubokého dýchání a meditace 15.00 Schůzky, společenské interakce – a svačina 16.00 Dejte si svačinu bohatou na bílkoviny: jablko s burákovým máslem, sýr, krekry. 18.00 Vaše fyzička je na vrcholu. Jděte cvičit, hrajte si s dětmi nebo své pochůzky po městě vyřizujte v ostrém tempu chůze. 19.30 Najezte se. 20.00 Čas na přemýšlení. Vaši kreativitu podpoří koupel, čtení, meditace, hry, konverzace. 20.00 Je čas pomalu vypnout. Čtěte, protáhněte se, meditujte. Opět vhodný čas na sex. 23.00 Medvědi potřebují svých osm hodin spánku, takže jděte spát.

Pokračování 5 / 5

Spíte jako vlk?

Vlci se těžko probouzejí před devátou ranní a jsou rozespalí až do oběda, zato pak necítí únavu až do půlnoci nebo i déle. Nejčilejší jsou v 7 hodin večer a nejproduktivnější před polednem nebo pozdě večer. Šlofíky přes den jsou pro ně lákavé, ale usnout dokážou až v noci.

Klíčové osobností rysy: impulzivní, pesimistický, kreativní, náladový

Hlavní znaky chování: Riskuje, sleduje vlastní potěšení, má rád nové věci, reaguje emocionálně

Vlci si rádi přispí
Vlci si rádi přispí | Zdroj: Shutterstock

Ideální den vlka:

7.00 Nařiďte si dva budíky. Ten první vás vzbudí, ten druhý si nařiďte o 20 minut později. Ležte a pomalu se probírejte. 7.30 Vypijte dvě velké sklenice vody a dejte si bílkoviny. Zatím žádnou kávu. 8.30 Zacvičte si, pokud možno venku, i kdyby šlo jen o procházku. 9.00 Naplánujte si celý den. 11.00 Šálek kávy – žádný cukr ani sladkosti 11.15 Pusťte se do práce, která nevyžaduje velké soustředění. 13.00 Krátká procházka, pak oběd, ideálně s dalšími lidmi 14.00 Začíná vaše hlavní pracovní doba. 16.00 Malá svačina, proteinová tyčinka, oříšky nebo jogurt 16.15 Nejlepší čas pro schůzky a přemýšlení 18.00 Večerní vrchol energie, jděte si zacvičit. 19.00 Čas být ve společnosti 20.00 Jezte, pijte víno, ale jen k jídlu. 21.00 Odpočívejte, věnujte se sexu. 23.00 Vypněte počítač, televizi, telefon. Meditujte nebo čtěte, zapište si své nápady, vaše kreativní energie právě vrcholí. Dejte si koupel. 0.30 Jděte spát.

Článek připravil časopis Moje psychologie.

Doporučujeme

Načíst další články