Skákání přes švihadlo

Skákání přes švihadlo Zdroj: shutterstock.com

Potřebujete cvičit doma? Zkuste skákání přes švihadlo. Kila půjdou zaručeně dolů

Chcete se rychle dostat do formy, zhubnout pár kilogramů a být konečně venku na vzduchu? Není problém. Stačí vám jedna malá pomůcka - švihadlo. Malé, skladné, levné a dokáže velké věci. Změny uvidíte rychlostí blesku. 

Skákání přes švihadlo jsem oprášila, když jsem se v zimě potřebovala rychle rozehřát před během. Hledala jsem něco rychlého, efektivního a našla švihadlo.

Skákání přes švihadlo, provádíte-li ho pravidelně, vám pomůže nejen zbavit se nadbytečných kilogramů, ale zvýšíte si i celkovou fyzickou kondici. Zároveň posílíte svalstvo dolní poloviny těla, svaly rukou, ramen a zad, zlepšíte koordinaci těla a posílíte kardiovaskulární systém. Výhodou je, že můžete skákat kdekoliv a za jakéhokoli počasí. Švihadlo je lehké, skladné, je za nízké pořizovací náklady a pomocí něj získáte pohybový rytmus a osvojíte si rytmické dýchání.

Orientační délky lanka švihadel v závislosti na výšce postavy (především pro rekreační a kondiční skákání): » výška postavy 160 až 170 cm = délka lanka 240 – 255 cm » výška postavy 170 až 180 cm = délka lanka 255 – 270 cm » výška postavy 180 až 190 cm = délka lanka 270 – 285 cm » výška postavy 190 až 200 cm = délka lanka 285 – 300 cm fitcoach.cz

Začít je jednoduché

Ať se to zdá nebo ne, skákání přes švihadlo je značně fyzicky náročná činnost. Proto je třeba začít pomalu a přitom dodržovat některé bezpečnostní zásady a doporučení. Začátečníkovi obvykle postačí pomalejší provazové švihadlo. Povrch volte spíše měkčí, jako je trávník, odpružená podlaha v tělocvičně, plovoucí podlaha nebo jim podobné. Budete méně zatěžovat klouby a vazy. Tvrdá betonová podlaha není úplně ideální.

S tím souvisí i kvalitní sportovní obuv a pohodlné oblečení, které nikde nedře a neškrtí. Zvýšenou pozornost věnujte i výběru kvalitní sportovní podprsenky. Před skákáním se vždy lehce rozehřejte, a tak jako po každé sportovní aktivitě nezapomeňte na strečink. Skákejte vzpřímeně a impulz pro pohyb švihadla by měl vycházet z vašeho zápěstí. Nemusíte skákat bůhvíjak vysoko, stačí jen tolik, aby lanko švihadla prošlo pod vašima nohama.

Začínejte zlehka a pomalu navyšujte náročnost. Bohužel skákání není vhodné pro ty, kteří trpí těžší formou obezity, mají problémy s klouby, s vysokým krevním tlakem, srdcem a cévami. Vy se raději skákání vyhněte a použijte švihadlo k protahování.

Jestliže se vám bude zdát skákání málo zábavné, zapojte přátele, partnera, skákejte při hudbě a na místě, kde máte nějaký hezký výhled.

Zkuste si skákání vyzkoušet třeba hned.