Běhejte v botách, které pomáhají čistit oceány

Spojení  designu, ekologie a nadšení pro běh může přinést velmi zajímavý výsledek. Důkazem je třeba poslední model běžeckých bot Parley od Adidas. Skoro celý je vyroben z plastů, které znečišťují moře a oceány. 

Prototyp ekologických běžeckých bot je subtilní, lehký a vzhledem evokuje průzračně čistou mořskou vodu. Firma ho představila necelý rok poté, co vypustila informaci, že pracuje na novince, která by mohla pomoci s ochranou přírody. Boty vznikly ve spolupráci s neziskovou Parley for the ocean, která se zasazuje právě o eliminaci odpadu plovoucího ve světových mořích a oceánech.

Nový model běžeckých bor je z 95 procent vyroben z plastového odpadu, který byl vyloven z oceánu

Boty jsou vyrobeny z 95 procent z plastu, který byl vyloven z oceánu v okolí Malediv. Není to jen plácnutí do vody. Ekologický přístup k výrobě bot, by mohl výrazně pozměnit koncept celé značky.

Brzy se na trhu objeví 7 tisíc bot, UltraBOOST Uncaged Parley. K dostání budou za 220 dolarů, tedy v přepočtu něco přes 5 500 korun.

V příštím roce by značka chtěla vyrobit až milion párů ekologických bot z více než 11 milionů plastových lahví.

Že plast ohrožuje život v mořích a oceánech není žádné tajemství. Každý rok se do nich dostane na 8 milionů tun plastu.

Další novinka od Adidasu je vyrobená z materiálu, který imituje pavoučí vlákna. V přírodě se bezezbytku rozloží

Běžecká obuv z plastového odpadu zdaleka není jediným bio počinem od Adidas. Novinkou jsou tkané boty z biologického materiálu, který věrně imituje pavoučí vlákna. Speciální materiál vyrobila německá společnost AMsilk, která se zaměřuje na bio technologie. Vlákna jsou podstatně lehčí než syntetické materiály a zároveň velmi pevná. A co je hlavní, 100 procentně přirozeně rozložitelná.