...

... Zdroj: archiv

Chystáte se na lyže? Máme pro vás tipy na nejlepší střediska

Hledáte středisko, kde téměř vždycky svítí slunce? Nebo vás kromě kilometrů sjezdovek zajímá také bohatý noční život a šampaňské v kabince? Pak se vám určitě budou hodit naše tipy.

Rakouský SkiWelt pár hodin od Prahy

Letos nám nevyšel čas a téměř veškerou dovolenou si schováváme na dobrodružný výlet po Asii, a tak jsme přemýšleli, kam vyrazit na lyže jen na víkend. Rakouské středisko SkiWelt Wilder Kaiser je na krátké pobyty (a samozřejmě i na ty delší) jako stvořené. Z Prahy jste na místě za příjemných pět hodin, které nám navíc krásně utekly díky zapůjčenému vozu Lexus NX 300h. Takový komfort je na delší cestě k nezaplacení!

...
... | Zdroj: archiv

Ale zpět k samotnému středisku. Za jednodenní permanentku zaplatíte 46 euro, což je za 268 kilometrů sjezdovek velmi příznivá cena. Kromě denního a večerního lyžování nabízí moderní skiareál také zábavní parky pro děti i dospělé, vesničku plnou ledových iglú (kde můžete dokonce přespat), sáňkařskou dráhu, téměř 200 kilometrů běžkařských tratí a samozřejmě nespočet výborných restaurací s rakouskými specialitami a apres ski bary, kde to i přes den pořádně žije.

...
... | Zdroj: archiv

V okolí celého areálu je opravdu hodně možností ubytování. My jsme zvolili apartmány Scheffauerhof s prostornou terasou, kde můžete ráno posnídat a přitom se kochat pohledem na sjezdovku. K lanovce pak stačí jen přeběhnout silnici a jste tam.

...
... | Zdroj: archiv

Další skvělá střediska najdete na další stránce >>

Pokračování 2 / 4

Italské Trentino pro milovníky sportu i vína

Na delší zimní dovolenou rozhodně doporučujeme Itálii, konkrétně Trentino, které nabízí dlouhé a perfektně upravené sjezdovky, krásnou přírodu, perfektní jídlo a možnost jiných sportů, než jsou lyžování nebo snowboarding.

V souvislosti s lyžováním se Trentino může pochlubit opravdu významnými čísly. Celkem tu najdete 500 sjezdovek v souhrnné délce 800 kilometrů, nejmodernější lanovky, díky kterým rozhodně nehrozí dlouhé fronty, a v neposlední řadě jedinečné vrcholy Dolomit, které jsou součástí přírodního dědictví UNESCO.

Bezchybné středisko

Doporučuji konkrétně lyžařské středisko Paganella(jednodenní skipass stojí 41 euro), kde jsou dokonale provázané všechny sjezdovky, a tak se můžete během dne jednoduše přesouvat podle pohybu slunce nebo v návaznosti na změny kvality sněhu. Kvalitu sjezdovek a vlastně i celého střediska potvrzuje pořádání evropského poháru ve sjezdovém lyžování, pravidelný závod s koncertem Alpine Rockfest, kterého se účastní hvězdy mužského slalomu, a v neposlední řadě i to, že zde trénuje norská reprezentace v alpském lyžování.

Do paměti se vám navždy hluboko vryje i kouzelný pohled z vrcholu Paganelly na jezero Garda, horské masivy Monte Bondone a Brenta a na údolí Adige. Ne nadarmo se tento výhled řadí mezi nejkrásnější panoramata celých italských Alp.

Dolomity
Dolomity | Zdroj: archiv

Trentino si zamiluje parta mladých lidí, pro které je ideální ubytování v rušnějším Andalu, ale také rodiny s dětmi, které se budou mít skvěle v poklidných horských vesničkách Fai, Cavedago a Molveno. Tam si místo večerního života užijete romantické procházky starobylými uličkami nebo po březích jezera.

Pro sportovce a milovníky adrenalinu

Na sněhu je možné dělat cokoliv! Jezdit na koni, nechat se táhnout na lyžích psím spřežením nebo třeba jezdit na fatbiku! Trentinské parky nabízejí vše, po čem skutečné bikerské srdce touží. Ale nebojte se! Na své si přijdou i ti, kteří zkrátka jen rádi jezdí na kole. Můžete si pro jistotu půjčit e-fatbike, na kterém díky motůrku vyšlápnete i ten největší kopec levou zadní. A když si budete chtít dát pořádně do těla, motor stisknutím jednoho tlačítka vypnete.

Na e-fatbiku si užijete spoustu legrace a pobyt na horách dostane úplně nový rozměr!
Na e-fatbiku si užijete spoustu legrace a pobyt na horách dostane úplně nový rozměr! | Zdroj: archiv autorky

Podívejte se na video, co vše můžete ve středisku Paganella v italských Dolomitech zažít:

Video placeholde

Pokračování 3 / 4

Jižní Tyrolsko pro rodiny i party přátel

Pokud při lyžování milujete slunce, na Kronplatzu (jednodenní permanentka stojí 57 euro) máte téměř jistotu, že klapne pravé italské azzuro. Na proslulých černých sjezdovkách Silvestr a Hernegg si tu přijdou na své i nároční sportovci, široké rovné sjezdovky zase ocení milovníci pohodového lyžování, carvingových oblouků a také rodiny s dětmi.

Skvěle upravené sjezdovky jsou sice všude standardem, Kronplatz ale patří mezi střediska, kde se na dobré podmínky můžete opravdu spolehnout, a to až do poloviny dubna. Technický sníh dokáže odolávat náporu návštěvníků i slunečních paprsků, a tak tu ani odpoledne nebudete plavat v závějích krystalů střídaných ledovými plotnami, což bývá pro méně zdatné lyžaře nebo děti jinde dost otrava.

Značených sjezdovek je na Kronplatzu téměř 120 km. Celý den tak můžete objevovat stále něco nového. Ve vedlejším údolí se tak můžete dostat na nádherný kopec s černou slalomovou sjezdovkou Erta, kde se letos jel světový pohár žen.Sjezdovky obepínají celý kopec. Když vyjedete na vrchol, rozprostře se kolem vás nádherné panorama. Kochat se můžete nejen krásou Alp a Dolomit, ale i architektonickou lahůdkou: muzeem Reinholda Messnera. Autorkou je britská architektka iráckého původu Zaha Hadid a celé muzeum přibližuje historii horolezectví. Nabízí tak zajímavý pohled na to, co je dneska spíše sportem nebo záležitostí dobré výbavy, a vrací návštěvníka do doby, kdy člověk vyrážel do hor s touhou překonat nejen je, ale i sám sebe.

Autorkou Messnerova muzea je světová architektka Zaha Hadid.
Autorkou Messnerova muzea je světová architektka Zaha Hadid. | Zdroj: http://www.messner-mountain-museum.it

Něco pro milovníky luxusu

Sedmikilometrové sjezdy mohou unavit, v pohodlných kabinkách (ve většině z nich je wi-fi) člověk nabere síly. Kabinkových lanovek je na svahu většina, takže ano – musíte sundávat lyže. Ale pokud to někoho vyčerpává, může si objednat jízdu speciální kabinou, kde čeká vychlazené šampaňské. Chvíli se tedy může vozit nahoru a dolů, kochat se a odpočívat. Vzhledem k tomu, že zde téměř stále svítí slunce, tak s tím nečekejte na chvíli, "až bude zima".

Vzdálenost z Prahy je cca 650 km, cesta přes Mnichov a Brenner trvá cca 7 hodin. (Nutno koupit rakouskou dálniční známku a platit mýtné v Brennerském průsmyku.)

Další tip? Největší lyžařské středisko v Rakousku! Čtěte dál!

Pokračování 4 / 4

Největší lyžařské středisko v Rakousku

Lyžařské centrum Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn spojuje dohromady dvě údolí, a tím pádem máte k dispozici neuvěřitelných dvě stě sedmdesát kilometrů sjezdovek. Občas může být trochu složité vyznat se ve spleti sedmdesáti vleků a kabinek propojujících obě údolí, ale pokud s sebou budete mít místního průvodce nebo instruktora, bude to hned jednodušší. Ty si samozřejmě můžete najmout v každém lyžařském centru. Nemusíte se vůbec bát troufnout si na to sami, protože vše je zde skvěle značeno a s mapičkou to určitě zvládnete. K propojení údolí došlo až loni, a tím pádem se z této oblasti stalo nejrozsáhlejší lyžařské středisko v Rakousku.

Video placeholde

Odpočinout si a načerpat síly z celodenního řádění na zasněžených kopcích si můžete v jedné z asi šedesáti horských chat. Výborně vaří třeba v chatě Forsthofalm v Leogangu. Nejkrásnější výhledy se vám naskytnou z chaty Westgipfelhutte, která je dva tisíce devadesát šest metrů nad mořem.

Pokud budete mít dost lyží a snowboardů, můžete si sjet tři kilometry dlouhou sáňkařskou trasu, a to rovnou po dobrém jídle. Trasa totiž vede od chaty Spielberghaus, kde dělají úžasná žebírka! Zvládnete ji v pohodě i po pár drincích. Do Saalbachu se dostanete z Prahy za šest hodin, což se dá zvládnout i s malými dětmi. Cena jednodenního skipassu je 51 euro.

Jestliže vedle lyžování oceníte i bohatý večerní a noční život, pak se zde také nemusíte bát. Během sezóny je tu hned několik hudebních festivalů, za zmínku stojí například novinka z loňského roku White pearl mountain days.