Při sportu je správný pitný režim nezbytný.

Při sportu je správný pitný režim nezbytný. Zdroj: iStock.com

Sport a pitný režim: Kdy stačí voda a kdy je třeba sáhnout po jiných nápojích?

Voda je sice nejběžnějším nápojem, který před sportem, během něj i po něm volíme, ale doba pokročila, a tak máme na výběr daleko víc drinků.

Obyčejná voda je základem nejen při sportu. Podílí se na transportu živin, odplavuje zplodiny metabolismu, udržuje a reguluje tělesnou teplotu a podporuje trávení. Čím delší dobu pohybová zátěž trvá, tím důležitější je doplňování živin.

Kdy voda nestačí

Někdy je ale obyčejná voda málo. Zvlášť když je váš pohyb opravdu náročný a intenzivní. Nebo když se ho snažíte spojit s hubnoucím procesem a ne jen s udržením se v kondici. V takových případech jsou při fitness aktivitách oblíbené drinky s obsahem účinných látek jako je L-carnitin, taurin a vitaminy, které podporují spalování a metabolismus a přispívají ke snížení únavy a vyčerpání.

Při větší zátěži

Jestliže se pustíte do opravdu intenzivního cvičení, které trvá déle než hodinu, pak už jde také o to, že díky pohybu vypotíte z těla nejen vodu, ale také spoustu minerálních látek. Tehdy přichází ke slovu tzv. iontové nápoje. Díky nim tělu dodáte nejen potřebnou hydrataci, ale také vyrovnáte minerální rovnováhu organismu. I v tomto případě ale platí: všeho s mírou.

Stejně jako může dojít k otravě vodou (pokud jí vypijete přespříliš, může vzniknout nepoměr mezi vodou a elektrolyty a může dojít k přílišnému naředění krve), není dobré to přehánět ani s iontovými nápoji. Pokud ho nesprávně naředíte a vypijete nadměrné množství iontů, budete se místo osvěžení cítit těžce a unaveně.

Minerálky a džusy

Sladké minerálky a džusy sice také obsahují potřebné sacharidy, ale většinou v takovém množství, že tělo spíš zatíží, než dodají hydrataci a energii.

Jak doplnit energii

Pokud opravdu berete svoje sportování vážně, pak se můžeme zmínit ještě o jedné formě fitness nápojů, kterými jsou proteinové drinky. Jsou vhodným doplněním jídelníčku, lehce se tráví a jde o snadno vstřebatelný zdroj bílkovin. Lze je použít zvláště při sportu nebo třeba na cestách. A asi nemusíme mluvit o tom, že bílkoviny jsou v podstatě základní stavební jednotky aktivní tělesné hmoty.

Článek vyšel v aktuálním čísle časopisu Dieta, ve kterém vás čekají nejen tipy na konkrétní nápoje, ale i velký běžecký plán nebo skvělý jídelníček.

...
... | Zdroj: red