Modré světlo

Modré světlo Zdroj: Pexels.com

Chcete mít víc energie? Dejte si pozor na modré světlo

Představte si život, ve kterém usnete hned po ulehnutí na polštář a ráno vstanete včas bez budíku a plna energie. Že jste to naposledy zažila jako dítě? To je jasné. Neměli jsme totiž mobily, počítače a LED žárovky. Pokud špatně spíte, na vině je totiž většinou modré světlo, které vyzařují.

Důvodů nespavosti je samozřejmě více, ale už několik vědeckých studií potvrdilo fakt, že člověk hůře usíná, pokud je zhruba dvě hodiny před usnutím vystaven takzvanému „modrému světlu“. Ano, to je to večerní zírání do telefonu, tabletu, počítače nebo na televizi, nicméně modré, respektive studené světlo vyzařují i moderní zářivky, kterými si svítíme.

Proč je to problém?

Příliš „modrého světla“ blokuje v těle výrobu melatoninu, hormonu odpovědného za lidský spánek. Přesněji řečeno melatonin nám v těle pomáhá určovat, kdy máme být bdělí a kdy máme spát. Podle přirozeného denního rytmu by nejvíce světla mělo být v poledne, používáním umělého osvětlení a technologií to ale může být i ve tři v noci. Tělo pak neví, kdy a jak má reagovat, trvá mu delší dobu, než se „vypne“.

Čím blíže jsme k hodině spánku, tím bychom měli svítit méně. Organismus si tak postupně zvyká, že se blíží večer. Na dobré vidění vám večer klidně stačí intenzita 15 luxů a méně. Ale jen za předpokladu, že máme žárovku s nižší teplotou, tedy zhruba 2000 K (dočtete se na obalu). Na vyšší teplotu potřebuje větší intenzitu, abychom dobře viděli.

Na to, že modré světlo škodí lidskému tělu, přišli i výrobci technologií. V chytrých telefonech, ale i v počítačích už lze instalovat funkci night shift nebo f.lux, které v určitou hodinu změní barevné spektrum, které displej podsvěcuje. Ke stažení jsou zdarma, některé firmy už je zařadili i do základního příslušenství.

Co ještě můžete udělat? Nezapínejte televizi, počítač, tablet ani mobil po deváté večer. Čtěte si při tlumeném osvětlení. Připravte postupně tělo na to, že se bude věnovat odpočinku. Nemyslete na vážné věci, na to, co jste nestihli nebo co musíte ještě udělat. Berte spánek jako nutný úklid po dni plném chaosu.

9 kroků ke klidnému spánku

1. Dvě hodiny před spaním nekoukejte do mobilu.

2. Nastavte si na displejích funkci na noční režim.

3. Televizi a počítač vypínejte ideálně v devět večer.

4. Sledujte údaje na obalech žárovek, hlavně teplotu (K), čím nižší, tím méně modrého světla.

5. Zjistěte si CRI – index věrnosti barev. Čím nižší, tím lepší pro usínání.

6. Před spaním si čtěte při tlumeném osvětlení.

7. Nepřesvětlujte. Na dobré vidění před spaním stačí intenzita 15 luxů.

8. Když se v noci probudíte, zůstaňte ležet, nerozsvěcujte.

9. Na noční cestu na záchod si pořiďte tlumené osvětlení.

Stále nemůžete spát? Podívejte se, jak bojovat s nespavostí, na našem videu.

Video placeholde

Článek připravila redakce Moje zdraví.