...

... Zdroj: archiv

Cestování po Evropě: Objevte kouzlo Bratislavy!

Pokud rádi cestujete, ale na dlouhou dovolenou ve vzdálené destinaci nemáte čas, zkuste objevovat krásy měst našich sousedů. Ruku na srdce, jak dlouho jste nebyli na Slovensku? A kdy jste se naposledy podívali do Bratislavy?

Jasně, víkend v Bratislavě znamená také strastiplnou cestu po D1, ale když se na cestu vydáte mimo dopravní špičku, určitě to nebude tak hrozné. My jsme vyrazili do Bratislavy ve sportovním sedanu Lexus IS, a i když nás čekalo po cestě hned několik kolon, v pohodlí, které auto nabízí, utekla cesta opravdu rychle.

...
... | Zdroj: archiv

Také můžete vyrazit vlakem. Ten jezdí z pražského Hlavního nádraží a na bratislavské nádraží vás doveze za necelé čtyři hodiny. Za jednosměrný lístek zaplatíte kolem pěti set korun.

Nová Bratislava

Pokud jste byli v Bratislavě naposledy před deseti lety, budete hodně překvapeni, co všechno se tu změnilo. Do svého plánu rozhodně zahrňte procházku podél Dunaje nově vybudovanou částí s názvem River Park. Z jedné strany jsou jen několik kroků hrad a historické ulice Starého Města, z druhé strany si můžete vychutnat Dunaj a lužní lesy. Součástí komplexu jsou prémiové byty, moderní kancelářské prostory, restaurace, kavárny, bary, rozsáhlé obchodní centrum Eurovea, velký park a v neposlední řadě pětihvězdičkový Grand Hotel River Park.

Grand Hotel River Park
Grand Hotel River Park | Zdroj: archiv

V hotelu jsme byli ubytovaní a opravdu nemá v Bratislavě žádnou konkurenci! Den před naším příjezdem v něm bydleli hudebníci Sting a Shaggy, nedávno do něj zavítala topmodelka Karolína Kurková. Nabízí 231 pokojů a apartmánů. Naprosto jsme si zamilovali prostornou koupelnu se sprchovým koutem i vanou (obojí ovládané dotykově), maximálně pohodlnou postel a výhled na Dunaj. Vlastně jsme si dokázali představit, že v hotelu strávíme celý víkend. O několik pater výše je totiž wellness centrum Zion Spa Luxury, kde si můžete zacvičit na strojích, zaplavat a nebo relaxovat v jedné ze tří saun a dvou vířivek.

Grand Hotel River Park
Grand Hotel River Park | Zdroj: archiv

V neposlední řadě je třeba zmínit i perfektní hotelovou restauraci Riverbank, která spojuje starou prešporskou kuchyni s moderní francouzskou. Když vám tedy o víkendu zrovna nevyjde počasí, nebudete vlastně vůbec litovat toho, že strávíte většinu času v hotelu.

Hlavní chod na večeři v hotelové restauraci River Bank
Hlavní chod na večeři v hotelové restauraci River Bank | Zdroj: archiv

Co vidět?

Když vám ovšem počasí vyjde na výbornou, byl by hřích si Bratislavu neprohlédnout. Dominantou je samozřejmě bratislavský hrad, který je symbolem celého města. My s manželem máme rádi dlouhé procházky, ale zrovna jsme se příliš necítili na náročný výšlap do kopce, a tak jsme zvolili prohlídku města turistickým vláčkem Prešporáčikem. Ten nas cestou na hrad provezl po historickém Starém Městě, viděli jsme Slovenské národní divadlo, Slovenskou filharmonii, několik překrásných kostelů, budovu Slovenského rozhlasu i Prezidentský palác. Za návštěvu rozhodně stojí i hrad Devín.

Při procházce po nové části River Park jsme došli až k takzvanému UFU, neboli Novému mostu, jehož součástí je i vyhlídková terasa, na které jsme měli celou Bratislavu jako a dlani.

Hlavní město je mimo jiné proslulé pouličními sochami, které měly původně za úkol zbavit město komunistické šedi, která zde zůstala po převratu. Dnes je hledání těch nejpodivnějších soch po městě turistickou atrakcí.

Bratislava
Bratislava | Zdroj: istock.com

Kam na jídlo?

V centru města najdete nejen typickou slovenskou kuchyni, ale také maďarskou, rakouskou i německou. My jsme samozřejmě ochutnali tradiční halušky v Dolnozemské Krčmě. Zkustit můžete také oblíbený bratislavský pokrm, který se skládá z různých druhů pečeného a grilovaného masa a ryb, ovčího sýra, smaženého sýra a zeleniny. Na ten nám však už nezbylo místo po obrovské porci sytých halušek za příměřených 9 euro.

Po vydatném obědě byl čas na dezert. Pokud jste, stejně jako já, milovníci kvalitní zmrzliny, rozhodně vám stojí za to vystát frontu v nejlepší gelaterii ve městě. Jmenuje se Koun a kromě božské zmrzliny (kterou si můžete dát i do briošky) tu mají také naprosto dokonalou kávu. My jsme ochutnali čokoládovou, borůvkový sorbet a nevšední kombinaci ananasu s koriandrem. Byl to takový kousek Itálie v centru Bratislavy. Jen počítejte s tím, že si počkáte minimálně dvacet minut ve frontě, a berou pouze hotovost. Ale rozhodně to stojí za to!

Gelato z Koun
Gelato z Koun | Zdroj: archiv

Kam za zábavou?

V Bratislavě to v noci pořádně žije! Přímo v centru je hned několik koktejlových barů, hudebních klubů i nočních kaváren. Vyzkoušejte třeba SPIN me around – coctail bar nebo vyhlášenou vinárnu Wine Not!? My jsme si zajeli na Zlaté Piesky (taxíkem to trvalo asi 20 minut a stálo v přepočtu asi 200 korun), kde hráli slavní britští DJ's. Podívejte se na program na celé léto a třeba budete mít štěstí a zrovna v době vašeho pobytu trefíte podobně skvělou párty jako my.