Akce v lednu: Vyrazte na severské filmy, winter run nebo si zvýšit sebevědomí

Že je v lednu po vánočních svátcích mrtvo a nic se neděje? Tak to rozhodně není pravda. Minimálně tyto lednové akce stojí za to navštívit. Vyberte si, co rozehřeje vás.

1. Scandi – současné severské filmy v Praze

Kdy: 10.1.–14.1. 2019

Kde: Kino Lucerna Praha

Severský film Woman at War

Co uvidíte: Severské detektivky čtete jedním dechem, tak je čas vyrazit na pátý ročník přehlídky současných severských filmů SCANDI, který přináší do českých kin kvalitní výběr novinek i starších oblíbených titulů z islandské, dánské, švédské a norské produkce. Od 10. do 13. ledna nabídne v patnácti městech po celé republice dvě desítky filmů, z toho pět distribučních premiér. Vůbec poprvé budou mít čeští diváci možnost vidět skvělou islandskou tragikomedii ŽENA NA VÁLEČNÉ STEZCE, která čerstvě obdržela prestižní cenu LUX Prize.

Kromě tohoto filmu uvidíte dánskou tragikomedii Svátky klidu a míru, drama Goliáš režiséra Petera Grönlunda, komedii Amatéři režisérky Gabriely Pichler a rodinné drama A dýchejte klidně režisérky Ísold Uggadóttir, nejlepší evropský film roku 2017 – dánský Čtverec (režie Ruben Östlund) i další film režiséra Östlunda Vyšší moc, dále islandskou něžnou komedii Fúsi (režie Dagur Kári), švédského Muže jménem Ove (režie Hannes Holm), drsnou elegii O koních a lidech režiséra letošní novinky Žena na válečné stezce Benedikta Erlingssona a další…