Video placeholde

5 zdravých potravin, které rozhodně nejezte každý den

Slovo "superpotravina" se stalo tak trochu zaklínadlem poslední doby. Člověk skoro může nabýt pocit, že stačí hrst chia semínek a konzerva tuňáka a denně má vystaráno. Jenže jako vždy vítězí zdravý rozum a zlatá střední cesta. A pokud chcete vědět, proč je například model "uzený losos každý den" skoro hazard se zdravím, čtěte dále.

Uzený losos

A začněme hned právě lososem. Ten se totiž tváří jako jídlo, se kterým prostě nemůžete šlápnout vedle. Ale pozor – pokud milujete jeho uzenou variantu, existují tu určité limity. Uzení studeným kouřem může v mase zanechat polycyklické aromatické uhlovodíky, které výrazně zvyšují riziko rakoviny. Měli bychom ho tak konzumovat jednou, nanejvýš dvakrát do týdne. Uzení naštěstí není jediná možnost, jak lososa připravit, a tak si ho zvesela můžeme dát třeba pečeného, dušeného nebo vařeného v libovolném množství.

.
. | Zdroj: iStock

Kokosový olej

Tento tuk je v poslední době velkým trendem zdravého stravování. To ovšem neznamená, že bychom ho měli konzumovat denně. Obsahuje totiž velké množství nasycených mastných kyselin, na druhou stranu je ale také velmi bohatý na triglyceridy, které snižují celkové množství cholesterolu v krvi. Doporučené denní množství by nemělo přesáhnout dvě čajové lžičky.

kokos
kokos | Zdroj: iStock

Kombucha

Tento nápoj plný probiotik, která jsou příznivá pro naše trávení, je opravdu velmi zdravý. Jedinou nevýhodou však je, že je značně kyselý, a tak ve velkém množství způsobuje pálení žáhy. Usrkávání kombuchy během dne ale také není úplně ono. Obsahuje velké množství cukru, takže trpí vaše zuby, které se snadněji kazí, o přibývání na váze ani nemluvě. Optimální konzumace pro zdravého člověka na jeden den je zhruba jedna až dvě sklenice.

kombucha
kombucha | Zdroj: iStock

Tuňák

Je mnoho důvodů, proč tuňáka milovat. Obsahuje hodně bílkovin a minerály jako železo, vápník, zinek nebo hořčík. Může ale obsahovat vyšší množství rtuti, a tak bychom ho rozhodně neměli konzumovat každý den. Zvláště opatrné by měly být těhotné ženy nebo lidé zotavující se po nemoci. Otrava rtutí může vést k problémům se zrakem a k ochabování svalů. Tuňáka si dopřejte také nanejvýš dvakrát týdně.

tuňák
tuňák | Zdroj: iStock

Grilované maso

Pokud je maso připravované za vysoké teploty anebo se griluje nad tukem odkapávajícím na oheň, výrazně se tím zvyšuje podíl karcinogenních látek v něm. Může jít o smažení na pánvi anebo také právě o grilování. Heterocyklické aminy se však nenacházejí ve velkém množství potravin, takže pokud jde třeba o grilovanou zeleninu, ovoce nebo rostlinné varianty masa, můžete zůstat v klidu a dopřávat si je denně. Grilované maso potom třeba jednou do týdne.

.
. | Zdroj: iStock

Doporučujeme

Načíst další články