Skotsko bojuje s menstruační chudobou. Co dalšího by vám nemělo uniknout?

Skotsko bojuje s menstruační chudobou. Co dalšího by vám nemělo uniknout? Zdroj: iStock.com

Týdenní přehled: Ve Skotsku mají vložky zdarma, nás čeká Den nezávislosti Ukrajiny

Ve Skotsku začal platit zákon, díky kterému mají potřební přístup k menstruačním pomůckám zdarma. Silný úder v boji s menstruační chudobou vyvolal ostré reakce i v Česku, přestože nás žádná taková pokroková změna nečeká. Můžeme ale oslavit Den nezávislosti Ukrajiny – třeba benefičním koncertem. Co dalšího nás tento týden čeká?

Co se řeší: Skotsko nabízí menstruační pomůcky zdarma

Minulé pondělí vešel ve Skotsku v platnost zákon, který mimo jiné zaručuje menstruační pomůcky potřebným zdarma. K dispozici jsou v tamních školách, univerzitách a na úřadech a lidé si mohou nejbližší distribuční místo vyhledat pomocí mobilní aplikace. Země tak chce bojovat s menstruační chudobou: pravidelný měsíční výdaj za vložky a tampony je totiž pro mnohé zásadním existenčním problémem, a to samozřejmě nejen ve Skotsku. Reakce se tedy objevila i v našem prostředí. Český Twitter nad tímto tématem strávil v podstatě celý uplynulý týden.

Objevily se oblíbené výkřiky jako „Je to diskriminační!“ nebo „Tím pádem by měl být zadarmo i toaletní papír!“ (jako by snad toaletní papír ve veřejných institucích typu škol a úřadů zadarmo nebyl). Jejich autoři zjevně nechápou, že diskriminační je naopak stávající stav, v němž je polovina populace nucena pravidelně vydávat peníze navíc za věci, bez kterých se neobejde a jež ta druhá půlka vůbec nepotřebuje. Těžko říct, co je na tom nesrozumitelného – asi je to prostě tím, že jakmile nějaká skupina dostane něco zadarmo, pro jinou je to prostě nesnesitelné.

Výstava Barbory Valáškové v Kampusu Hybernská

Česká malířka Barbora Valášková představí svůj sólo výstavní počin BLAU v prostorech HYB4 Galerie D v Kampusu Hybernská v centru Prahy. V nové sérii maleb autorka v rámci kurátorské koncepce rozvíjí a prohlubuje svůj vztah k hledání principu užívání modré – neomezené barvy plné významů a bohaté historie skrze vlastní vzpomínky a naslouchání světu. Vernisáž proběhne 25. srpna v 18 hodin. Výstava, která potrvá až do 15. září, vzniká jako součást Prague Art Week 22, který představí to nejlepší z programu předních pražských muzeí a galerií. 

Den nezávislosti Ukrajiny a benefiční koncert

Na středu 24. srpna připadá Den nezávislosti Ukrajiny, místo oslav ale Ukrajinci již několik měsíců čelí ruské agresi, opouštějí své domovy a pokoušejí se o alespoň trochu normální život jinde. Chcete-li vyjádřit podporu Ukrajině a jejím lidem, můžete právě 24. srpna vyrazit do Backgroundu, komunitního centra s kavárnou, jehož tým tvoří právě lidé, kteří kvůli válce přišli do České republiky. Po celý den tu na vás čeká nejen skvělé ukrajinské jídlo, ale i bohatý program. Máte-li raději hudbu, vypravte se o den později, ve čtvrtek 25. srpna, do karlínského Přístavu 18600. Na benefiční akci vystoupí Dukla, Amelie Siba, Maryland a Claymore a výtěžek podpoří svépomocnou školku Tábor Solidarity, která funguje jako klubovna pro děti prchající před ruskou agresí na Ukrajině.

Pop-up výstava současného českého umění

Vstupte do světa současného českého umění a seznamte se s výraznými mladými autory. Psychedelicky meditativní obrazy Radky Bodzewicz a abstraktní krajiny „kreslícího venkovana“ Lukáše Karbuse si budete moci prohlédnout naživo během pop-up výstavy, která proběhne v pondělí 22. srpna od 18 hodin v pražské Polansky Gallery. Těšit se můžete na komentovanou prohlídku a přítomni budou oba autoři, takže máte jedinečnou možnost promluvit si o obrazech přímo s nimi.

Tip pro foodies: 10. narozeniny Las Adelitas v Americké

Pokud žijete v Praze a potrpíte si na lahodné jídlo, o Las Adelitas v Americké ulici jste museli minimálně slyšet. Vynikající mexická restaurace má v hlavním městě několik poboček, tahle konkrétní je ale nejstarší a nejvyhlášenější. A protože slaví už 10 let existence, je potřeba to pořádně oslavit! Přijďte ve čtvrtek 25. srpna od 17 hodin a užijte si vynikající lahůdky či jejich legendární frozen margaritas za zvuků autentického Mariachi bandu. V průběhu večera se navíc bude hrát o speciální koktejly.