Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Proslov Zelenského, Rock for People, Knihex i veletrh sekáčů

Léto je v plném proudu a v oblasti kulturních a společenských událostí má pořádně nabito! Tento týden nás čeká literární veletrh Knihex, LAVRS Market s výběrovými second handy či Rock for People. Volodymyr Zelenskyj promluví k českému parlamentu a Lukáš Hejlík vydá novou knihu gastrotipů, tentokrát zaměřenou na Brno.

Co se řeší: V radě ČNB zasednou dvě ženy. Poprvé v historii

Prezident Zeman jmenoval tři nové členy rady České národní banky: Jana Fraita, Karinu Kubelkovou a Evu Zamrazilovou. Bude to tak vůbec poprvé v historii, co v radě ČNB zasednou dvě ženy. Zamrazilová navíc od července nahradí Tomáše Nidetzkého ve funkci viceguvernérky centrální banky, a stane se tak první ženou na této pozici. Zamrazilová již v radě ČNB působila za prezidentování Václava Klause, jeho nástupce jí ale v roce 2014 neprodloužil mandát. Vůbec první ženou v radě ČNB se v roce 2000 stala ekonomka Michaela Erbenová.

Nová viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.
Nová viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. | Zdroj: Profimedia.cz

Reminder: Volodymyr Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Volodymyr Zelenskyj promluví k oběma komorám českého parlamentu. 15. června od 11 hodin by mělo proběhnout společné zasedání, během něhož si poslanci a senátoři vyslechnou řeč ukrajinského prezidenta skrze videokonferenční hovor. Na Twitteru to před pár týdny oznámila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Festivalovou sezónu ve velkém otevře Rock for People

Ačkoliv se zahajovacím festivalem sezóny už ve svém názvu tituluje Votvírák, za nás je tou skutečnou branou do letní hudební open air sezóny Rock for People. Letošní ročník tradičně proběhne v areálu letiště u Hradce Králové mezi 15. a 18. červnem a organizátoři slibují, že jde o historicky nejnabitější ročník. Při pohledu na tučný výpis vystupujících interpretů se tomu věří celkem snadno; stejně jako se v módě vrací vlivy milénia, i Rock for People jako by chtělo spoustu z nás vrátit do doby, kdy jsme coby pubertální výrostci ujížděli na pop punku a post rocku. Green Day, Weezer, Sum 41, Fall Out Boy, ale třeba i Enter Shikari nebo Vypsaná fiXa, která byla do programu přidána na přání – to je playlist jak vystřižený z mp3 přehrávače vzpurného teenagera z roku 2005!

V nabídce je toho ale samozřejmě mnohem více: třeba bristolská kytarovka Idles, výherci Mercury Prize 2018 Wolf Alice, skotští Biffy Clyro, grimový rapper Slowthai nebo super britský indie objev Wet Leg. A teď to nejdůležitější: pokud ještě nemáte lístky, ty celofestivalové jsou už vyprodané. K mání jsou však ještě jednodenní vstupenky v cenovém rozmezí 1790 až 1990 korun.

Disney+ vstupuje do České republiky

Pokud vám nestačí Netflix, HBO Max a Apple TV+, do arzenálu předplacených streamingových platforem si od 14. června budete moci přidat ještě službu Disney+. Ta vstoupí do Česka s velkou pompou a obrovskou nabídkou titulů. Z těch aktuálních nejvíc lákají minisérie Moon Knight, Obi-wan Kenobi či Kauza Theranos, instantní guilty pleasure se patrně stane nová reality show klanu Kardashianových. Více tipů z nabídky Disney+ najdete v článku níže:

Je libo osvěžit šatník? Vyrazte na LAVRS Market s výběrovými second handy

Chcete si pořídit pár nových kousků, ale zároveň vám na srdci leží zdraví planety? Snažíte se následovat pravidla slow fashion, jenže letní šaty nebo sukni prostě neodoláte? Jedním z možných řešení je prolézt sekáče. 18. června navíc budete mít možnost projít si nabídku těch nejlepších na jednom místě. V areálu Pragovky v pražských Vysočanech totiž od 11 do 22 hodin proběhne LAVRS Market s výběrovými second handy.

Veletrhu butiků s oblečením z druhé ruky se zúčastní 1981, SLOW, More Than Fashion, Mint, 3some, Tak Trochu Jiný Sekáč, Boho, Guilt a Moment a kromě nákupu vzácných úlovků si na akci pochutnáte na lahodném občerstvení a navíc budete moci absolvovat nejrůznější tematické workshopy a přednášky. Vstupenku koupíte předem online na GoOutu za zvýhodněných 160 korun, na místě vás pak vyjde na dvě stovky.

Za literaturou do Kasáren Karlín – na Knihex

Svět knihy je za námi, teď je čas na menší nakladatele – pro ty je tu letní jarmark Knihex! Užijte si setkání s lidmi, kteří stojí za nejkrásnějšími a nejoriginálnějšími knihami na českém trhu v uvolněné atmosféře a útulné náruči Kasáren Karlín. Kromě rozšíření knihovničky si můžete poslechnout přednášky a autorská čtení, zúčastnit se diskuzí i kurzů nebo si dát pivo a prostě se tu jenom rozplácnout.

Knihex 12 se koná 18. června od 10 do 20 hodin, vstup na akci je volný. Událost je více než vhodná pro rodiče malých čtenářů, stejně jako těch, kdo písmenka ještě neznají. Organizátoři letos navíc myslí i na ukrajinské děti, na něž čeká speciální program. Benefičním nákupem u stánku s ukrajinskou literaturou přeloženou do češtiny navíc můžete podpořit oběti války.

Brno 100: Nová kniha gastrotipů Lukáše Hejlíka

Pokud v Brně nežijete, tak vězte, že co se gastra týče, moravská metropole jede! I soudní Pražáci musejí uznat, že tamní nabídka zajímavých podniků se v posledních letech nejen výrazně rozšířila, ale nabízí skoro zajímavější zážitky než stověžatá matička. Že se vyplatí zajet si tam za dobrým jídlem a pitím, si myslí i Lukáš Hejlík. Svoje gastrotipy shromáždil v publikaci Brno 100. Jak napovídá název, Hejlík v novém průvodci nabízí rovnou stovku důvodů, proč by foodies tohle město neměli podceňovat, a přidává k tomu i další tipy, jak tady kvalitně strávit volný čas. Kniha vychází 13. června, oficiální křest pak proběhne 18. června v brněnské kavárně Piknikbox. Akce začíná v 15 hodin.

2. vlna lístků na Balaton Sound vrcholí

Balaton Sound je jeden z největších a nejbarevnějších elektronických plážových festivalů v Evropě. V roce 2022 se po dvouleté pauze vrací na pobřeží Balatonu. Od středy 29. června do 2. července si můžete užít pořádnou nálož tanečních hitů Martina Garrixe, Marshmella, Alessa či Timmyho Trumpeta. Láká vás to? Tak pozor: vstupenky za zvýhodněnou cenu budou dostupné už jen do 15. června. Potom budou v prodeji již jen za nejvyšší cenu.