Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: IAMX, Národní divadlo, NGP

Týdenní přehled: Nepanikařte z opičích neštovic. Praha ožije hudbou a pivem

Národní divadlo přichází s novou verzí klasické opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta – tentokrát pod taktovkou režisérky Alice Nellis, fanoušci hudby vyrazí hned na několik klíčových koncertů a Národní galerie odkrývá svou sbírku japonského zenového umění. Pravidelný týdenní přehled kulturních a společenských akcí, které byste neměli propásnout, je tu!

Co se řeší: Potrat je prý vražda. Co je potom střelba do školáků?

Amerikou a vlastně celým západním světem před pár dny otřásla střelba osmnáctiletého mladíka na texaské základní škole v Uvalde, při které zavraždil 19 dětí ve věku od 7 do 10 let a dva dospělé vyučující přímo ve školní učebně. Tragédie je se svou bilancí druhým nejhorším útokem tohoto typu v historii USA. Událost rozdmýchala v americké společnosti důležitou diskuzi o tom, jak stát na jedné straně přísně reguluje potraty a určuje, co by ženy měly a neměly dělat se svým tělem, a na druhé neustále usnadňuje přístup ke zbraním. Otázka zní: skutečně se v Texasu do budoucna změní pohled stále ryze mužské politické scény na to, který typ „vražd“ je opravdu ten, jenž by měl být přísně regulován a který nikoliv?

Co se řeší: Záhadné opičí neštovice

Jen co se covidová pandemie uchýlila do ústraní, je svět opět na nohou kvůli další potenciální hrozbě. Opičí neštovice zaplavují zpravodajské servery, a zatímco některé státy zavádějí povinnou třítýdenní karanténu pro nakažené, jiní prožívají nepříjemný flashback do prvního lockdownu v březnu 2020. Co o tomto viru víme? Šíří se podstatně pomaleji a ne tak snadno jako třeba covid. Pro přenos je nutný dlouhodobý úzký kontakt s nakaženým; opičí neštovice se tak nejčastěji šíří pohlavním stykem. Přestože tato epidemie, která se dostala už i do několika zemí Evropy včetně Česka, budí značné obavy, rozhodně není důvod k panice. Nejde o nový virus a navíc na něj existuje lék – antivirotikum Tecovirimat.

Praha (o)žije hudbou

A to doslova! Ve dnech 3. a 4. června se totiž v hlavním městě koná festival Praha žije hudbou2022. Sedmý ročník probudí ulice, náměstí i parky všemi možnými hudebními žánry – od popu přes rock, jazz, rap, beatbox, elektroniku až po vážnou hudbu, divadlo a slam poetry. Pokud ovšem zatoužíte po tradiční formě koncertu, nenechte si ujít čtvrteční vystoupení elektronického mága Chrise Cornera a jeho projektu IAMX v Lucerně Music Baru. A v neděli 5. června pak zaskočte na koncert norské zpěvačky Sigrid do klubu Roxy.

„Prodanka“ se vrací do Národního divadla

Idylický obrázek o českém venkově? Kdepak! Bedřich Smetana svou slavnou Prodanou nevěstu od prvopočátku zamýšlel jako operu protknutou notnou dávkou humoru a sebeironie. Teď tato česká klasika opět ožívá na prknech Národního divadla, tentokrát ovšem pod režijním vedením filmové a divadelní režisérky Alice Nellis. Nejbližší termín představení připadá na čtvrtek2. června, případně pak na sobotu4. června.

Víkendová výstava: Japonský zen v Česku

Hledáte pohodový program na víkend? Zaskočte do pražského Salmovského paláce, kde se právě koná dechberoucí výstava Zenga věnovaná japonské zenové malbě a kaligrafii ze 17.⁠ až ⁠20. století. Tuto kolekci umění Národní galerii Praha daroval v roce 2019 nizozemský umělec a sběratel Felix Hess. Výstava potrvá do 2. října.

Dejte si pivo – pro Ukrajinu

Kam zajít o víkendu na pivo? V sobotu 4. června ideálně do Kongresového centra, kde se bude konat benefiční festival více než 40 minipivovarů z celé České republiky nazvaný Drink for Ukraine. Stačí si koupit pivo a přispějete na Člověka v tísni, konkrétně na sbírku pro lidi zasažené válkou na Ukrajině. Součástí akce bude i dražba mimořádných pivních specialit. Vstup na akci je zdarma, seznam prezentujících pivovarů najdete v seznamu pod instagramovým příspěvkem.