Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Petra McGrath, Eliška Podzimková, Film Europe

Týdenní přehled: Kina ovládne Skandinávie, do divadla míří Houellebecq

Třetí lednový týden je označován za ten nejkrizovější z celého roku. Předsevzetí se nám začínají hroutit, práce je pořád stejně, ne-li více, a nezadržitelně se blíží také oblíbená daňová přiznání. Není tedy překvapující, že vznikl takzvaný Blue Monday, tedy nejdepresivnější den v roce, který dokonce připadá na toto pondělí. A jak jinak se poprat s depresí a krizovými dny než kvalitním odpočinkem? V tomto týdnu se můžete nechat vtáhnout do kouzelného světa Malého prince nebo si zajít do kina na progresivní skandinávskou kinematografii.

Pořádná dávka serotoninu v MeetFactory

Nejpochmurnější kniha francouzského spisovatele Michela HouellebecqaSerotonin se dočkala své první divadelní adaptace. Šestačtyřicetiletého Florenta-Clauda v ní bravurně ztvárňuje herec Jan Hájek. Příběh o náročných partnerských vztazích, prázdnotě a depresi všedních dní mohou diváci vidět v představení divadelní scény pražské MeetFactory. Kromě Jana Hájka se mohou těšit také na Andreu Elsnerovou nebo Dianu Tonikovou. Kdy?V neděli 22. ledna od 20 hodin.

Kouzelný svět Malého prince v pohyblivých obrázcích

Interaktivní výstava Elišky Podzimkové znovu otevírá kouzelný svět Malého prince, tentokrát v Moravském zemském muzeu v Brně. Výstavě dominují obrázky z nového vydání klasického díla Antoina de Saint-Exupéryho, které světově uznávaná výtvarnice připravovala na Islandu. Jedná se o kombinaci fotografií a ilustrací, která je pro Podzimkovou typická. Tentokrát ale všechna dílka ožijí pomocí mobilní aplikace Artivive. „Cílem výstavy je vytvořit kouzelný svět Malého prince, který působí nejen na oči, ale i další lidské smysly. Nabízí návštěvníkům možnost opustit každodenní realitu a alespoň na chvíli se vrátit do dětství,“ říká Podzimková. Výstava, při které je skoro až požadováno používat mobilní telefon, potrvá do 5. března a užijí si ji děti i dospělí.

Masopust je v plném proudu

Věděli jste, že masopust už je v plném proudu? Začíná totiž den po svátku Tří králů, tedy 7. ledna. O co se v něm vlastně jedná? Jde o období mezi Vánocemi a postní dobou, během kterého je dovoleno nezřízeně hodovat. Je to totiž svátek plný zabijaček, plesů, svateb a jiné zábavy. Po něm přichází čtyřicetidenní půst, který se drží od Popeleční středy, kterou také masopust končí. Období vrcholí průvody masek a karnevaly napříč celým světem. Nejznámější z nich je například ten v Rio de Janeiru nebo v Benátkách.

Do luxusního hotelu na výstavu? Ano!

Patříte mezi fanoušky velkoformátových pláten? Nebo dokonce přemýšlíte, že byste si jedno takové konečně pořídili domů? V takovém případě by vás neměla minout výstava česko-australské malířky Petry McGrath, která probíhá v hotelu Four Seasons v Praze. Cyklus nazvaný The Joy of Life přináší obrazy abstraktní, barevné a harmonické, a díky tomu se vám budou hodit do jakéhokoli interiéru. Název výstavy vznikl díky architektovi Otto Dvořákovi, který byl konceptuálním designérem hotelu Four Seasons v Praze. „Otto mě velmi podporoval v mé tvorbě. Obrazy v něm vyvolávaly radost ze života. Bohužel letos v srpnu odešel. Velice si vážím možnosti vystavovat právě v hotelu Four Seasons a vnímám to i jako určitou poctu tomuto významnému člověku a sběrateli umění. Jeho žena Maya Lukas se dokonce podílí i na této výstavě a výstavu uvede, “ vysvětlila Petra McGrath.

Kinotip: To nejlepší ze Skandinávie uvede festival SCANDI

To nejaktuálnější a nejlepší ze Skandinávie můžete opět zhlédnout v rámci osmidenního filmového festivalu SCANDI. Probíhat bude od 18. do 25. ledna, a to až v 34 českých kinech. Devátý ročník festivalu uvede to nejlepší z Dánska, Švédska, Norska, Finska i Islandu a v Praze na něj narazíte v sedmi kinech. Festival startuje slavnostním zahájením v Lucerně. Úvodní film Emigranti přijede představit norský režisér Erik Poppe osobně.