Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Týdenní přehled: Fulgum míří na Svět knihy, kino ožije tanečními filmy a upíry

Všichni milovníci tance a tradiční kultury si mohou tento týden užít naplno! Čeká nás totiž festival tanečních filmů i nová premiéra klasického baletu. V kině můžeme naopak vidět neméně klasický masterpiece režiséra Jima Jarmusche a ti z vás, kteří si potrpí na kvalitní čtivo, se mohou těšit na knižní veletrh Svět knihy.

Do kina za tancem: Osmý ročník Festivalu tanečních filmů proběhne ve Světozoru

V pořadí osmý ročník Festivalu tanečních filmů nabídne například programové kolekce, tzv. dance for camera, což jsou krátké taneční básně a příběhy, ale i unikátní záznam z choreografií z Pařížské opery. Nebudou chybět ani dokumenty přibližující osobnosti, které za těmito choreografiemi stojí a jimž se ne vždy dostane náležitého uznání ze stran široké veřejnosti. Festival se koná od čtvrtka 11. května do soboty 13. května v samém centru Prahy – v kině Světozor. Opening festivalu uvede program zmíněné Pařížské opery, konkrétně Créer aujourd’hui, který sestává ze čtyř kratších choreografií v podání špičkových interpretů. Velké hvězdy zastoupí Sidi Larbi Cherkaoui, jehož choreografii Exposure, inspirovanou fotografickou tvorbou Nan Goldin, hudebně doprovází známý a všestranně nadaný umělec a hudebník Woodkid.

Pro milovníky literatury: Svět knihy přivítá Roberta Fulghuma

Už tento týden se v Praze bude konat jeden z nejvýznamnějších knižních eventů roku – mezinárodní veletrh a literární festival Svět knihy. Letošní ročník nese název Autoři bez hranic a slibuje návštěvníkům pestrý výběr literární tvorby z různých koutů světa. Výstaviště v Holešovicích se tak na pár dní promění v mezinárodní centrum literatury, kde budou mít příznivci knih možnost setkat se s oblíbenými spisovateli, ale také objevit nové talenty a navštívit různorodá diskuzní fóra a autorská čtení. Můžeme prozradit, že jedno z autorských čtení obstará také v Česku velmi oblíbený americký filozof a spisovatel Robert Fulghum! Na své si však přijdou také milovníci české beletrie, literatury faktu i komiksoví nadšenci. Kdy? Od 11. do 14. května na Výstavišti v Holešovicích.

Art tip: Výstava fotografky Alžběty Jungrové v nečekaných prostorách nemocnice

Výstava fotografií Alžběty Jungrové s názvem Já věřím probíhá od 19. dubna do 15. října v prostorách Staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 2. Její fotografie se zaměřují na ztvárnění emocí a hlavním tématem zůstává žena. Vystavená díla jsou tisknuta na netradiční materiály, což vytváří neobyčejně působící prostorové objekty. Jungrová se vizuálně posouvá a využívá nových způsobů vyjádření, jako jsou 3D tisky, světelné instalace i třeba koláže. Výstavu můžete navštívit každý den kromě pondělí, a to vždy mezi třetí a osmou hodinou odpolední.

Divadelní tip: Balet Národního divadla uvede klasickou romanci

Národní divadlo přichází s další baletní premiérou. Tentokrát se jedná o klasiku La Sylphide z roku 1832, která je považována za jednu z největších perel romantického repertoáru. První představení se uskuteční 11. května v majestátních prostorech Státní opery. La Sylphide se vyznačuje kouzelnou atmosférou, lyrickou hudbou a hlavně poetickým příběhem. Jako hlavní choreograf se u tohoto projektu představí Johan Kobborg, který se specializuje na dědictví jednoho z původních choreografů Augusta Bournonvilla. Zpracování v jeho podání slibuje jedinečný zážitek pro všechny příznivce klasického baletu.

Kino tip: Milenci přežívají v pražském kině Aero

Patříte k fanouškům režiséra Jima Jarmusche? Milujete film Přežijí jen milenci? Nebo jste jej ještě ani neviděli? Kino Aero v rámci programu nazvaného (re)fresh přináší nostalgické filmové poklady i guilty pleasures a mezi ně se řadí i tento film vyprávějící příběh tisíc let starých upírů Evy a Adama, které ztvárňují Tom Hiddleston a Tilda Swinton. Pár žije poklidným životem plným oddanosti umění i sobě navzájem. Avšak jejich mírumilovné bytí přeruší Evina mladší sestra, která postrádá sebedisciplínu. Film nabízí poetickou love story s opojnou hudbou. Snímek, stále aktuální pro jakoukoliv generaci, můžete vidět ve čtvrtek 11. května ve 20:30 v pražském kině Aero.

Doporučujeme

Načíst další články