Zimní boty do sněhu a na hory: Můžou být praktické i trendy zároveň!

Už dávno neplatí, že boty, ve kterých hravě vyšlápneme zasněžený kopec, jsou ošklivé. Šedým pohorkám už dávno odzvonilo. Móda stále více spojuje praktičnost a pohodlí s trendy. Vybraly jsme pro vás stylové a funkční zimní boty, které si všechny "horalky" zamilují! 

Ať už zimní dovolenou na horách prokládáte vysokohorskými túrami nebo jen procházkou po městě, kvalitní boty jsou nutností! Dřív jsme byly zvyklé, že paráda šla stranou, a raději jsme daly přednost teplu a pohodlí. Bylo na čase, aby se konečně všechno spojilo dohromady. Vybírat teď můžete z různých modelů, ve kterých byste rozhodně neudělala ostudu ani v Aspenu.

Na vycházku po zasněžené vesničce nebo postávání pod sjezdovkou jsou jako stvořené takzvané moon boots, které jsou velmi lehké, hřejivé a především odolné proti vodě. Na delší procházku jsou zase ideální semišové farmářky, které se díky jejich stvořitelce, značce Timberland, staly naprostým hitem několika posledních sezón. Kromě typické hořčicové barvy je aktuálně pořídíte i černé, růžové, modré, vínové a třeba fialové.

Na každý kopec se snadno vyšplháte v aktuálně nejžhavějším hitu v podobě zimních bot, které jsou spojením typických sněhulí z 90. let, pohorek a starých přezkáčů se šněrovacím vázáním.

Jak o zimní boty pečovat?

Velmi častým materiálem zimní obuvi je oblíbený semiš, který je ovšem trochu náročnější na údržbu. Přesto se dá předejít tomu, aby se vám vaše "semišky" hned po první sezóně zničily. První a nejdůležitější pravidlo péče o semišové boty je použití vhodného impregnačního prostředku. Semišové kůži nedělá dobře vlhkost, takže je nejvhodnější použít přípravky, které je ochrání před vodou. Impregnace zajistí, že bude materiál odolnější proti skvrnám a přilnavosti špíny, a také ochrání barvy před vyblednutím.

„Pokud by vám semišové boty promokly, počkejte s čištěním do té doby, než budou úplně suché. Poté se je snažte vyčistit na sucho a v případě, že by to nepomohlo, tak přejděte k mokrému ošetření,“ vysvětluje Veronika Sajdoková ze společnosti CCC. „K čištění semišových bot na mokro se hodí mýdlová voda. Boty omývejte jemně navlhčeným hadříkem krouživými pohyby. Následně obuv nechte usušit na vzdušném místě, ne na přímém slunci nebo blízko u zdroje tepla, např. radiátoru. Díky tomu si udrží plnou barvu. Nerovnosti materiálu stačí hned po vysušení vyhladit jemným kartáčkem,“ dodává Veronika Sajdoková.

Nezapomínejte impregnovat i ostatní materiály. Obecně platí, že byste měla boty ošetřit impregnací vždy, když se vám začíná zdát, že ztrácí odolnost proti vodě. U obuvi, kterou nosíte každý den, je vhodné ošetření zhruba jednou za dva týdny.

Inspiraci před nákupy najdete v galerii: