Zaostřete na řasy: Jak vyčarovat svůdný pohled?

Stačí pouhých pár milimetrů navíc a váš pohled získá daleko svůdnější výraz. Potřebujete k tomu jediné! Dobře zvolený komparz. Jen tak si i krátké, světlé a rovné řasy vydobudou nevídaný zájem. 

Pokud čtete tyto řádky, nejspíš vám příroda nenadělila hustý lem okolo očí (a že nás takových je…) a jste tím pádem odkázaná na záložní řešení. Mascaru či umělé řasy. Obojí má skvělé předpoklady pro ohromující efekty, záleží jen na požadovaném výsledku, zručnosti a časových možnostech.

Od základu

Pro uhrančivý pohled má kromě jiného nezanedbatelný význam vzhled očního okolí. A to je, jak jistě víte, výrazně citlivější než zbytek tváře. Takže chcete-li si udržet trvale svěží výraz, chovejte se šetrně při jakékoli péči – nanášení očního krému, aplikaci výživného séra na řasy, odličování atd. Nesnažte se tlačit, tahat ani drhnout. Jenom si tím vykoledujete potíže navíc.

O nic méně důležité není ani natočení řas. Kdo tedy v tomto ohledu nedostal příliš do vínku, může sáhnout po kleštičkách. Pracuje se s nimi opět opatrně a výhradně na odlíčených vějířcích. Jinak by se řasy mohly polámat. Postup: dejte řasy do kleštiček a přihněte je na několik sekund směrem vzhůru. Uvolněte, a pokud jste s výsledkem spokojená, přejděte k barvení či lepení.

Škola falšování

Pakliže jste se rozhodla pro umělé řasy, připravte se na pořádnou lekci trpělivosti. Ať už si totiž zvolíte půloblouky, nebo jen jednotlivé trsy, pravděpodobně to napoprvé nebude perfektní. Chce to zkrátka grif. U celého vějířku navíc musíte nejdříve délku přizpůsobit – tedy přeměřit ke svému víčku a případně nůžkami zastřihnout na optimální rozměr.

Lepení si usnadníte pomocí pinzety, která umožní přiložit umělé řasy co nejblíž k linii těch vašich. Po nanesení vrstvičky lepidla na hranu tedy nasměrujte řasy na konkrétní místo a chvíli přidržte. Pokud se vějířek nebo trs nikde neodlepují, máte vyhráno a můžete se vrhnout na druhé oko.

Umělé náhražky existují v nespočtu variant. Od zcela přirozených a nenápadných přes extravagantně husté či dlouhé až k nejrůzněji barevným, ozdobeným peřím a kamínky. Jednotlivé trsy lze koupit už připravené anebo, pro kreativnější z vás, se nabízí varianta rozstříhání klasického vějíře. Malé shluky se obvykle lepí (pro dramatičtější efekt) pouze k vnějším koutkům anebo zkrátka tam, kde chcete „expandovat“. P. S.: Když je potřeba, sáhněte závěrem ještě jednou po kleštičkách a řasy podtočte, eventuálně zvýrazněte mascarou.

Kouzelná hůlka

Řasenky slibují hustotu, délku, natočení, oddělení, efekt umělých řas, kočičích očí, podporu růstu, extra černou barvu… Máme pokračovat? Některé přitom deklarují pouze jeden cíl, jiné jich nabízejí nepočítaně. Získat ale vše s jedním, byť sebeschopnějším kartáčkem, bývá bláhové přání. Proto při rozhodování zohledněte výchozí stav svých řas a zvolte nejdůležitější efekt. Doporučujeme rovněž nepodceňovat složení. Pro někoho je totiž zásadní náklonnost k přírodě (a vězte, že i v tomto směru se na řasenkách značně zapracovalo), někdo se zase neobejde bez varianty pro citlivé oči a u někoho hraje roli odolnost. Z toho důvodu prahne po výhradně voděodolné textuře.

Kartáčky versus hřebínky jsou další samostatnou kapitolou. Preference jsou totiž různé i co do velikosti a tvaru. Zkušenosti praví nedělat ukvapené závěry a neodsuzovat na první dobrou například velmi subtilní hřebínek. Dostane se totiž i do těch nejnedostupnějších zákoutí, včetně kořínků řas, takže ve výsledku zvýrazní pohled daleko intenzivněji a důkladněji než běžný kartáček. Nicméně je to velmi individuální.

Mimochodem, znáte ideální postup řasení? Vysvětlíme, naučíme! Nabarvená totiž musí být každá řasa, a to po celé své délce a z obou stran. Ubrouskem proto odstraňte přebytky barvy z kartáčku a cikcak pohybem přejíždějte od kořínků ke konečkům, klidně opakovaně. U spodních řas držte mascaru vertikálně a přejíždějte jí vpřed a vzad. Nakonec vějířky pročešte. Tedy pokud není slepení vaším záměrem.

Extra tipy

Jeden z nejoblíbenějších triků – vzhled kočičích očí – spočívá v opakovaném nanesení řasenky u vnějších koutků. Popřípadě také v kombinaci tmavě hnědé barvy u kořene nosu a černé na opačné straně. Navíc, zvýrazníte-li horní oblouk, můžete ten spodní s klidem vynechat. Což se ostatně doporučuje u běžného denního líčení. A sice přeskočit spodní víčka a místo toho vytečkovat tmavě hnědou tužkou linii mezi řasami. Budou působit hustším dojmem. U barevných mascar si také opticky vyhrajete. Pamatujte jen na to, že máte-li řasy přirozeně světlé, nanáší se pestrý odstín až jako druhý, přes tmavý podklad.

Skoro jako vaše vlastní

Pro všechny, kdo chtějí mít o starost míň, existuje možnost trvalého (bohužel ne navždy) nalepení jednotlivých řas. K nejnovějším se řadí technika FOCONYES, jež velmi nenuceně podpoří hustotu i délku. Její výjimečnost spočívá v minimální tloušťce řas, které jsou stejně tenké jako vaše vlastní – mají pouhých 0,03 až 0,07 mm, což logicky nepředstavuje žádnou nepříjemnou zátěž. Novinkou je také speciálně vyvinuté lepidlo, které nezpůsobuje alergie, nijak nedráždí, nemá pronikavou vůni a splňuje přísné normy EU. Tato metoda je dostupná výhradně v salonech YES VIP (www.yesvip.cz) a první aplikace trvá asi dvě a půl hodiny. Doplnění se doporučuje zhruba po třech až čtyřech týdnech a jinak vás nečeká žádné speciální opečovávání. Pouze pravidelné pročesávání.

Článek vyšel v magazínu Moje psychologie

Podívejte se na testování kosmetických novinek: