Vkusné a krásné vánoční svetry existují. Tohle jsou ty letošní!

Vánoční svetry se těší velké oblibě, protože v podstatě slouží jako další dekorace k podtrhnutí atmosféry. Nemusí přitom na sobě nutně mít sněhuláky či pejsky v červeném kulichu.

V původním slova smyslu šlo o tak zvané „ugly christmas jumpers“, ošklivé vánoční svetry, které se v 80. letech začaly objevovat v amerických rodinných televizních seriálech (tehdy však ještě nikomu ošklivé nepřipadaly). V té době také pronikly do obchodů, nejprve pod názvem „jingle bells jumpers“ (rolničkové svetry). Už o dekádu později však získaly vánoční svetry posměšnou či sebeironickou konotaci, když se ve filmu Deník Bridget Jonesové objevil Colin Firth v kultovním modelu se sobem. Současně však nabraly jakýsi druhý dech.

Dnes vnímáme pojem vánoční svetr šířeji – nejen jako ten „svetr se sobem“, ale jako svetr, který jakýmkoli způsobem evokuje zimní či sváteční čas. Mohou to být ty s dekorativními norskými vzory, které evokují romantiku zasněženého venkova. Anebo ty protknuté metalickou nití, které v budoucnu zase obstojí i na večírcích. Jiné svetry čerpají ze zmíněné estetiky 80. let, odkud si berou především typické geometrické vzory a výrazné barvy. Ať už si vyberete kterýkoli, rozhodně budou mít – na rozdíl od těch rádoby vtipných vánočních svetrů – delší trvanlivost než jen do konce prosince.

Loading
Loading

Tip: Pokud chcete podpořit českou značku, mrkněte na svetry Slavik design. Pod linií Christory najdete takovéto krásné kousky s tradičním fair isle vzorem.

Christory, 3250 Kč, www.svetry-slavik.cz

Kde seženete další vkusné vánoční svetry? Podívejte se do fotogalerie na naše tipy.