...

... Zdroj: MBPFW/Mojmír Bureš

Víkend ovládne Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Čím je letos výjimečný?

Zítra v Praze startuje čtyřdenní oslava lokální módy – Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Po nucené jarní pauze (víme proč) nyní slučuje dvě sezony FW20 a SS21 a vrací se ve velmi silné a atraktivní návrhářské sestavě.

Česká, respektive československá móda v posledních letech zažívá rozvoj, na který jsme dlouho čekali. Postupně ze sebe sloupla nálepku „alternativní“, popřípadě „dostupná jen pro elity“ a čím dál více ji vnímáme jako konkurenceschopnou zahraniční produkci i jako něco, co zkrátka chceme mít doma.

K cestě na hlavní kolej jí pomohla především generace mladých návrhářů, která nastoupila po roce 2010 a která si rovnou osvojila i tehdy novou platformu komunikace se zákazníky čili Instagram. Instagram však vzestupu lokální módy napomohl i poněkud nechtěně – natolik tohle odvětví zrychlil, že jsme se sami začali ptát, jak z tohoto kolotoče nesmyslné spotřeby vystoupit, aby v našich skříních zase postupně zavládl pořádek.

Lokální móda se ukázala být jednou z odpovědí, protože spadá do obecnějších hodnot tak zvané slow fashion, k nimž se postupně přidává víc a víc značek. Pro současné mladé designéry je prakticky nemyslitelné, že by tvořili bez ohledu na udržitelnost své značky. A nedávná karanténa tuto sebereflexi ještě prohloubila. Všichni byli nuceni zpomalit, až zastavit, popřípadě z látek namísto nových šatů ušít roušky (i tak se dají využít zbytky).

Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná v unikátních prostorách bývalého kláštera sv. Gabriela (Gabriel Loci), tak bude možná poprvé nejen přehlídkou uměleckých a profesních ambicí, ale i určité pokory.

Rozhodně však nebude chudý na velká jména, naopak. Na tuzemská přehlídková mola míří největší talenti posledních let Jan Černý, Zoltán Tóth, Jakub Polanka či Jiří Kalfař. Nechybí ani stálice dámské ateliérové módy jako Zdeňka Imreczeová nebo Petra Balvínová (Tiqe). Jako tradičně vše okoření mladí talenti z řad studentů návrhářských oborů. Na otázku, kdo bude příští velkou hvězdou, pak možná odpoví soutěž Van Graaf Junior Talent, kde se utkají čtyři finalisté: Petra Famlerová, Valérie Jurčíková, Marcel Petránek a Johana Skálová. Vítěze vybere porota tvořená ředitelem MBPFW Lukášem Loskotem a šéfredaktorkami českých módních titulů.

Celý program najdete na https://mbpfw.com/program.