Miláčci šatníku jsou zpět: Kde koupíte nejlepší pruhované svetry?

Jeden z nejpopulárnějších vzorů, který vznikl již v 19. století a ve 20. století zažil několik vln popularity, se vrací. Po letní pauze nás opět vítají svetry s bretaňským proužkem. Jestli jste na jaře zaváhala, máme pro vás podzimní výběr těch nejlepších.

Vzor tenkých bretaňských pruhů je prověřený asi těmi nejvíc cool a chic lidmi popkulturní historie. Nosili je (anebo jsou v nich alespoň ikonicky zvěčnění) Coco Chanel, Pablo Picasso, Audrey Hepburn, James Dean, Brigitte Bardot, Jean Seberg, Andy Warhol, Jean Paul Gaultier, Kurt Cobain, Kate Moss, Alexa Chung i vévodkyně Catherine. Zapomněli jsme na někoho? Bezesporu ano.

TIP NA VIDEO: Co na podzim nesmí chybět v šatníku milovnicím francouzského stylu?

Jak bývá zvykem u mnoha nesmrtelných kousků, i bretaňské pruhy původně sloužily jinému účelu než čistě módnímu. Od roku 1858 zdobily trika francouzských námořníků, přičemž jich bylo jednadvacet – jeden za každé vítězství Napoleona Bonaparteho. Výrazný vzor sloužil k tomu, aby bylo ve vodě možné lépe spatřit muže, který přepadl přes palubu, a zachránit ho.

Dnes tento motiv zachraňuje mnoho rán, kdy člověk rychle neví, co na sebe. Pruhované svetry v základních barevných kombinacích se opět hlásí o slovo. Zájem o ně vzkřísily luxusní značky jako Khaite NY nebo Celine, které je uvedly ve svých kolekcích, pozadu s reakcí nezůstávají ani módní řetězce – například po bavlněném svetru s rolákem na zip Arket se vždy jen zapráší, jakmile ho doskladní.

Loading

A právě z této skutečnosti plyne i kouzlo pruhovaných svetrů. Patří k těm několika málo zbožňovaným kouskům, které jsou nesmírně ležérní a univerzální napříč styly, ale současně dokážou působit elegantně, sofistikovaně a luxusně. Přesto doporučujeme dívat se i na složení a sáhnout raději po kvalitnějším materiálu. Když už nadčasový vzor, který přežil celé 20. století i turbulentní trendy posledních 20 let, tak to chce i trvalejší materiál. Hodně štěstí při výběru!

Loading
Loading

Fotogalerie: Nejlepší pruhované svetry z aktuálních kolekcí